Premiery książek 2025 – lista tytułów
Nowości wydawnicze – kwiecień 2025
„Childish. Teenagers. Tom 1”, Aleksandra Negrońska
Fani serii „Students” będą zachwyceni, bo autorka postanowiła rozbudować uniwersum. „Childlish” otwiera nowy cykl „Teenagers”, w którym poznamy perypetie dzieci bohaterów z bestsellerowych książek. Głównymi bohaterami są Camellia Williams – córka Rosie i Zaydena – oraz Olivier Reed – syn Gabby i Shawna. Obowiązkowa pozycja tej wiosny dla fanów książek Aleksandry Negrońskiej!
Już 14 kwietnia spotkanie autorskie z Aleksandrą Negrońską w Klubie Empik! Wydarzenie będzie transmitowane na naszym Facebooku i YouTubie. Zapraszamy!
„I już nigdy nie nazwę cię tatą. Dziennik córki Gisele Pelicot”, Caroline Darian
Caroline Darian w swoim poruszającym dzienniku opisuje traumatyczne doświadczenia związane z odkryciem przerażających czynów swojego ojca wobec matki, Gisèle Pelicot. Książka jest świadectwem bólu, ale także siły, odwagi oraz determinacji w walce o prawdę i sprawiedliwość. To głęboko osobista opowieść o radzeniu sobie z rodzinną tragedią.
„To jakiś kosmos! Przygodonauci i Układ Słoneczny”, Jakub Hajkuś
Wśród nowości książkowych kwietnia nie zabrakło też świetnego tytułu dla dzieci w wieku szkolnym. Jakub Hajkuś to twórca kanału „To Jakiś Kosmos!”, na którym dzieli się swoją ogromną wiedzą astronomiczną. Teraz postanowił wydać książkę o przygodach dwóch uczniów, Adama i Karola – jeden pochodzi z Ziemi, a drugi z Marsa. Młody czytelnik razem z nimi wyruszy w podróż po kosmosie, podczas której dowie się wielu ciekawych rzeczy. „To jakiś kosmos! Przygodonauci i Układ Słoneczny” to doskonała pozycja dla dzieci łącząca naukę z zabawą. Kto wie, może po lekturze twoje dziecko złapie astronomicznego bakcyla?
„Naive manipulator”, Lena Filipiak
Debiutancka książka Leny Filipiak – znanej z bookmediów i Wattpada jako Fikcyjna Dziewczyna. To doskonała pozycja dla miłośników gatunku Young Adult, w której czytelnicy otrzymają wszystko to, co najlepsze – śliczną 17-latkę, popularnego, bogatego chłopaka, wątek enemies to lovers i… niebezpiecznego stalkera.
„Minecraft. Film. Oficjalna opowieść”, David Leman
Dla fanów kultowej gry „Minecraft” David Leman przygotował oficjalną opowieść towarzyszącą nadchodzącej ekranizacji. Książka przenosi czytelników w świat klocków, przygód i nieograniczonej kreatywności, oferując unikatowe spojrzenie na fabułę filmu. To pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika „Minecrafta".
„W otchłani spokoju. Venom. Tom 3”, Aleksandra Kondraciuk
Trzeci tom serii „Venom” autorstwa Aleksandry Kondraciuk kontynuuje historię pełną napięcia i tajemnic. Bohaterowie muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, które wystawią ich lojalność i odwagę na próbę. Kondraciuk z mistrzowską precyzją buduje atmosferę niepokoju, wciągając czytelnika w mroczny świat intryg i niebezpieczeństw.
Nowości wydawnicze – marzec 2025
Błękit. Kolory zła. Tom 5, Małgorzata Oliwia Sobczak
Autorka znakomitej serii „Kolory zła” powraca z kolejną częścią. „Błękit” to historia przerażającej zbrodni dokonanej na młodej studentce medycyny. Jej ciało odnaleziono w lesie za sprawą dziwnej tabliczki, na której ktoś napisał, że zmarła śmiercią męczeńską.
Okazuje się, że to nie pierwsze takie morderstwo – w latach 90. wydarzyło się coś całkiem podobnego, a oprawcy nigdy nie wskazano, może więc wciąż pozostawać na wolności.
Za poprzednią część serii, „Żółć”, Małgorzata Oliwia Sobczak otrzymała Bestsellera Empiku 2024, kto wie, może i w tym roku uda się jej powtórzyć sukces?
„Wschód słońca w dniu dożynek”, Suzanne Collins
Jedna z najbardziej wyczekiwanych premier książkowych marca 2025. Fani „Igrzysk śmierci” po pięciu latach doczekali się kolejnej części serii autorstwa Collins.
„Wschód słońca w dniu dożynek” to opowieść o przeszłości Haymitcha Abernathy’ego, który był mentorem Katniss i Peety. Akcja przenosi czytelników do 50. Igrzysk, kiedy to miał on 16 lat i został wylosowany jako reprezentant z dwunastego dystryktu.
Fanów serii ucieszy też informacja, że prace nad filmową adaptacją najnowszej książki już trwają, a premiera zaplanowana jest na drugą połowę 2026 roku.
Więcej dowiesz się z artykułu: Kiedy premiera nowych „Igrzysk śmierci”? O czym będzie piąta część cyklu – „Wschód słońca w dniu dożynek”?
„Lekcje greki”, Han Kang
Nowość na polskim rynku wydawniczym – „Lekcje greki” ubiegłorocznej noblistki Han Kang, choć wydane w 2011 roku, w marcu pojawią się na półkach księgarni w polskim tłumaczeniu Justyny Najbar-Miler.
To poruszając opowieść o dziewczynie, która traci głos i jej nauczycielu, który traci wzrok. Odczuwanie silnego bólu związanego ze stratą części siebie oraz inne trudne doświadczenia łączą ich ze sobą. Czytelnik obserwuje niezwykłą relację, która rodzi się między nimi i powoli przeradza w coś niezwykłego, ucząc bohaterów doświadczania życia na wiele sposobów, wyciągając ich z ciemności.
„Ozyrys”, Remigiusz Mróz
Mróz nie zwalnia tempa – „Ozyrys” to jego druga premiera książkowa w 2025 roku. Tym razem autor poczytnych kryminałów powrócił do historii z uniwersum Chyłki, a konkretnie do postaci Piotra Langera – nieuchwytnego psychopaty. W najnowszej części ma pojawić się też uwielbiany przez fanów serii duet prokuratorski, czyli Olgierd Paderborn i Katarzyna Siarkowska.
„Kiedy wykluł się księżyc” (barwione brzegi), Sarah A. Parker
W książkowych nowościach marca jest też coś dla miłośników popularnego ostatnio romantasy. „Kiedy wykluł się księżyc” to powieść nowozelandzkiej autorki, która podbiła serca czytelników na świecie, stając się bestsellerem. Klasycznie dla gatunku znajdziemy w niej ciekawie skonstruowany magiczny świat, smoki i inne tajemnicze stworzenia oraz wciągający wątek romantyczny. Wisienką na torcie jest piękne wydanie – w twardej oprawie, z barwionymi brzegami i z pięknymi smokami. Czego chcieć więcej?
„Rozkwit. Faza 1. Bitter. Tom 2.1”, Katarzyna Barlińska (Herytiera Pizgacz)
Katarzyna Barlińska powraca z kontynuacją cyklu „Bitter”, który zdobył rzesze fanów. Autorka ponownie wciąga czytelników w świat pełen intensywnych emocji, trudnych relacji i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Fani prozy Herytiery Pizgacz z pewnością nie będą zawiedzeni – dynamiczna fabuła, wyraziste postacie i napięcie to cechy charakterystyczne jej stylu, które sprawiają, że książkę trudno odłożyć choćby na chwilę.
„Blue Shirt. Scars on Ice. Tom 2”, Julia Popiel
Na koniec coś dla miłośników romansu New Adult. „Blue shirt” to kontynuacja serii „Scars on Ice”. Pierwsza część okazała się wielki hitem, podbijając serca czytelników, nie dziwi więc, że na drugą nie trzeba było długo czekać.
Wracamy do Blake, która zaczęła spotykać się z najlepszym przyjacielem swojego brata, Haydenem. Para próbuje zdobyć się na odwagę i poinformować Calluma o ich relacji, gdy ukrywanie jej staje się coraz bardziej uciążliwe. Przeszkodą dla związku może okazać się też hokej, bo według trenera Hayden powinien poświęcić się mu w 100%, by w przyszłości dostać się do NHL. Chłopak będzie musiał wybrać – Blake czy sportowa kariera?
Nowości wydawnicze – luty 2025
„Intermezzo”, Sally Rooney
Jedna z bardziej wyczekiwanych premier książkowych 2025 roku. Irlandzka autorka bestsellerowych powieści powraca z historią dwóch braci, którzy przechodzą przez żałobę po utracie ojca. Ivan i Peter nie mają ze sobą nic wspólnego, a ich relacja daleka jest od ideału. Po pogrzebie wracają do przytłaczającej rzeczywistości – Ivan do rozgrywek szachowych, a Peter do pracy w kancelarii i używek. Oboje znajdują pewnego rodzaju ukojenie w relacjach z kobietami.
Rooney serwuje czytelnikom kolejną powieść wywołującą wiele emocji między innymi za sprawą złożonych postaci oraz doskonale uchwyconych i przedstawionych relacji. Forma będąca pewnego rodzaju strumieniem świadomości bohaterów sprawia, że trudno się od niej oderwać.
„Onyx Storm. Onyksowa burza. Empireum” Tom 3, Rebecca Yarros
Mamy świetną wiadomość dla fanów cyklu „Empireum” – autorka bestsellerowej serii romanatsy po niespełna roku od premiery „Żelaznego płomienia” powraca z trzecią częścią zatytułowaną „Onyx Storm. Onyksowa burza”. Polska premiera już 26 lutego – poznamy w niej kontynuację losów Violet i Xadena.
Zapowiada się prawdziwy emocjonalny rollercoaster, zarówno w relacjach między głównymi bohaterami, jak i w przedstawionym świecie, ogarniętym wojną, walką o wpływy polityczne oraz… smokami! Seria raczej na trzecim tomie się nie zakończy, a obecnie ruszają prace nad serialową adaptacją – nie ma więc lepszego momentu na zanurzenie się w świecie wykreowanym przez Rebeccę Yarros!
„Null”, Szczepan Twardoch
Szczepan Twardoch powraca z nową książką, której fabuła dotyczy wojny w Ukrainie. Nagrodzony powieściopisarz jest od dłuższego czasu bardzo zaangażowany w pomoc ukraińskim żołnierzom. Jak wspomina w jednym z wywiadów*, książkę zaczął pisać w formie reportażu, jednak powrócił do gatunku, który jest mu najbliższy. Więc choć „Null” to powieść, Twardoch zaznacza, że opisuje w niej prawdziwy obraz wojny, a fikcyjne wydarzenia i bohaterowie stanowią pewnego rodzaju narzędzie, pomagające przedstawić ją w sposób jak najbardziej autentyczny.
„Ukryte między wierszami”, Żurnalista, Julia Kohman
Nie ma chyba lepszego miesiąca niż luty na premierę tej książki. Książki o niezwykłym przyciąganiu, straconych szansach, miłości. „Ukryte między wierszami” autorstwa Żurnalisty i Julii Kohman to wyjątkowa w swojej formie powieść, w której zamiast narratora prowadzącego nas przez fabułę otrzymujemy wymianę listów między dwójką bohaterów – Hanią i Kubą. Lata temu byli w związku, jednak z jakiegoś powodu im nie wyszło, wciąż jednak coś ich do siebie przyciąga, może prawdziwe uczucie, a może po prostu wspomnienia?
„Games Untold. The Inheritance Games” Tom 5, Jennifer Lynn Barnes
Luty to także miesiąc nowości książkowych dla młodzieży. Fani serii „The Inheritance Games” wreszcie doczekali się 5 tomu – „Games Untold”. Po znakomitej trylogii autorka wydała tom 4, w którym czytelnicy poznają bliżej braci Hawthorne – Jamesona i Graysona. Natomiast tom 5 to zbiór krótkich opowiadań, w których możemy jeszcze dogłębniej poznać perspektywę bohaterów oraz znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, które zostały po lekturze poprzednich części.
„Our Perfect Forever. Historie nieopowiedziane”, Marta Łabęcka
Na naszym podwórku również znajdziemy premierę z gatunku Young Adult, która budową przypomina „Games Untold”. Marta Łabęcka postanowiła wydać książkę specjalnie dla miłośników trylogii Flaw(less). „Our Perfect Forever” to podróż do przeszłości, w której zostało kilka nieopowiedzianych historii. To jednak nie wszystko. Autorka zabiera swoich czytelników za kulisy powstawania serii, dzieląc się swoimi przemyśleniami i notatkami oraz zdradzając niektóre tajemnice.
„Grubancypacja. O grubości bez przepraszania”, Urszula Chowaniec, Natalia Skoczylas
Ważna pozycja stworzona przez duet aktywistek i podcasterek – Ulę i Natalię – znanych w social mediach jako Vingardium Grubiosa. W „Grubancypacji” przyglądają się one dyskryminacji ze względu na rozmiar ciała. Przedstawione w książce informacje zostały zgromadzone w bardzo rzetelny sposób, co potwierdza obszerna bibliografia. Autorki przyglądają się także kulturze diety, zadają trudne pytania i próbują umiejscowić w niej osoby grube. To istne kompendium wiedzy, które oprócz informacji o problemie daje narzędzia do poradzenia sobie z nim, zmienia sposób myślenia i postrzegania ciała.
„Cisza. Trzy siostry” Tom 3, Katarzyna Michalak
Wśród nowości książkowych lutego 2025 znalazło się również coś dla miłośników literatury obyczajowej. Katarzyna Michalak kończy serię „Trzy siostry” tomem zatytułowanym „Cisza”. Jednak finał trylogii nie zapowiada się spokojny, tylko pełen emocji, w którym bohaterowie odkrywają wszystkie karty oraz wracają do wydarzeń z przeszłości.
Nowości wydawnicze – styczeń 2025
„Polski minimalizm. Sprzątamy swoją przestrzeń” – Sylwia Lelito-Zawiślak
Książka Sylwii Lelito-Zawiślak to inspirujący przewodnik dla wszystkich, którzy chcą wprowadzić ład i porządek do swojego życia, idealna na początek 2025 roku. Metoda 22 kategorii na 12 miesięcy umożliwia stopniowe upraszczanie przestrzeni życiowej, co pozytywnie wpływa na samopoczucie. Autorka łączy praktyczne wskazówki z refleksją nad konsumpcjonizmem i lokalnymi tradycjami. To idealna propozycja dla osób, które w nowym roku planują wprowadzić zmiany zgodnie z zasadami minimalizmu. Wśród nowości książkowych 2025 to pozycja, która zasługuje na szczególną uwagę.
„W księżycowym lesie” – Michiko Aoyama
Pełna subtelności i poetyckiego nastroju powieść Michiko Aoyamy to opowieść o marzeniach, które splatają się podczas słuchania podcastu. Bohaterowie uczą się odnajdywać radość w drobnych chwilach i znajdują wytchnienie od codzienności. Podcaster inspiruje ich do zmiany i sam rozmyśla nad ścieżką, którą podążą. To historia, która zachwyci fanów literatury japońskiej, stawia pytania o sens życia oraz wskazuje, w jak niesamowity sposób przeplatają się ze sobą ludzkie losy. Premiera tej powieści to ważny punkt na liście styczniowych zapowiedzi wydawniczych 2025 dla miłośników comfort booków.
„Śmierć w jej dłoniach” – Ottessa Moshfegh
Najnowsza powieść Ottessy Moshfegh to mroczny, psychologiczny thriller, który porusza temat samotności i szaleństwa. Główna bohaterka, próbująca uporać się ze startą męża, odnajduje na swojej posesji tajemniczą notatkę związaną z rzekomą zbrodnią. W miarę rozwoju akcji zagadka staje się coraz bardziej niepokojąca, a kobieta zaczyna popadać w obsesję. Ta intrygująca opowieść to doskonała propozycja dla miłośników mocnych emocji, którzy szukają pozycji, od której ciężko się oderwać.
„Córki chmur. O kobietach z Sahary Zachodniej” – Lena Khalid
Lena Khalid przedstawia unikalne spojrzenie na życie kobiet w Saharze Zachodniej. Reportaż ukazuje ich codzienne wyzwania, życie w zgodzie z tradycją oraz walkę o równość w trudnych warunkach pustynnych. Książka zachwyca rzetelnością i emocjonalnym przekazem, wnosząc głos o zapomnianych kulturach do literackich nowości 2025 roku. Świetna pozycja dla miłośników literatury faktu.
„Podopieczna” – Alicja Sinicka
Kolejny thriller Alicji Sinickiej zabiera czytelników w świat tajemnic i manipulacji. Anna zmaga się z wieloma problemami – w relacji z mężem i córkami. Dodatkowo nad jej rodziną wisi widmo zaginięcia nastolatki i oskarżenia skierowane w ich stronę. Jej trudności kontrastują z na pozór idealnym życiem lekarki Aliny, której córką opiekuje się bohaterka. Wciągająca fabuła i psychologiczna głębia sprawiają, że książka z pewnością znajdzie swoje miejsce wśród najciekawszych premier książek 2025.
„The Golden One” – Weronika Plota
Czas na coś dla fanów hitowej serii Hellish, ale również czytelnicy nieznający jej odnajdą się w fabule. „The Golden One” to romans w nowoczesnym wydaniu, w którym znajdziemy wszystkie elementy wciągające bez reszty – bohaterkę wkraczającą w dorosłość, tajemniczego chłopaka oraz płomienne uczucie, które rodzi się z każdą kolejną stroną. Dorzućmy do tego obietnicę złożoną między bohaterami i mamy świetną nowość New Adult na 2025 rok.
„101 rzeczy, które musisz zrobić, zanim dorośniesz” – Mikkel Niva, Nils Petter Mørland, Fredrik Eden
Lekka i zabawna książka dla zachęcająca do przeżywania niezapomnianych przygód. Autorzy wybrali 101 rzeczy, które warto zrobić, póki się jest dzieckiem – taka konwencja z pewnością zaciekawi młodych czytelników i pokaże kreatywne sposoby na spędzanie dni w nowym roku, bez miejsca na nudę!
Na jakie nowości książkowe 2025 czekacie najbardziej? Dajcie znać w komentarzach. Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.
*wywiad Anny Kruszyńskiej (PAP) ze Szczepanem Twardochem, https://www.pap.pl/aktualnosci/szczepan-twardoch-o-swojej-najnowszej-powiesci-napisalem-ja-z-czuloscia-do-moich, dostęp: 30.01.2025
Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com
Komentarze (0)