Wszyscy wymienieni twórcy pojawią również podczas nadchodzących Wirtualnych Targów Książki, więc idealnie się składa!

„Studentka” Tess Gerritsen & Gary Braver - kryminał obyczajowy

Każda książka spod pióra tej amerykańskiej mistrzyni thrillera medycznego to wydarzenie dla miłośników jej twórczości i nic w tym dziwnego! Książki Gerritsen to gatunkowe perełki, wyróżniające się wnikliwym spojrzeniem nie tylko na naturę oprawcy, ale także ofiary. Są brutalne, bezkompromisowe, potrafią wywołać uczucie niepokoju nawet w największym maniaku dreszczowców. W duecie z Garym Braverem Tess Gerritsen nieco łagodnieje, proponując kryminał z wątkiem obyczajowym, zagadkę z literackim twistem, której finał wcale nie daje ukojenia.

Studenckie życie

Taryn Moore nie żyje. Jej ciało znaleziono roztrzaskane pod budynkiem, w którym mieszkała. Pierwsze wrażenie? Dziewczyna popełniła samobójstwo – jednak czy na pewno? Taryn była jedną z najzdolniejszych studentek na wydziale anglistyki. Piękną, bystrą, dziewczyną o pełnych emocji spostrzeżeniach, które robiły wrażenie nie tylko na jej kolegach, ale i… wykładowcach. Historię Taryn krok po kroku odkrywa detektyw bostońskiej policji Frankie Loomis, zanurzając się w studenckie tajemnice bostońskiej uczelni.

Opowieść stara jak świat

„Piekło nie zna takiej furii” – tak brzmiał tytuł eseju literackiego, który tworzyła tytułowa studentka. Eseju o szaleństwie, kobiecej rozpaczy, drapieżnej zemście. Za jej historią Tess Gerritsen i Gary Braver snują opowieść starą jak świat, wciąż jednak niezmiennie aktualną, bez względu na mijające lata. Młoda dziewczyna, uczelniane pokusy i obietnice bez pokrycia. To, co najbardziej zwraca w „Studentce” uwagę to wątek uwiedzionych i porzuconych kobiet, strzaskanych marzeń, zawiedzionych nadziei. Gerritsen i Braver stworzyli niezwykle przejmujący portret dziewczyny, która pragnęła miłości, a odnalazła tylko śmierć.

Tess Gerritsen w stonowanym wydaniu, pośród akademickich sal i największych dzieł literatury światowej – czyta się z prawdziwą zachłannością.

Studentka

„Boginie” Alex Michaelides - thriller psychologiczny

Motyw akademicki to silny trend pośród dreszczowców tej jesieni, podobnymi ścieżkami bowiem podążył Alex Michaelides, autor bestsellerowej „Pacjentki”, który „Boginiami” powraca opowieścią o chorobliwych obsesjach i najgorszych możliwych tajemnicach – tych, które skrywamy sami przed sobą.

Powroty i tajemnice

Życie Mariany przez lata upływało u boku ukochanego męża, który był dla kobiety kochankiem, przyjacielem, towarzyszem, ale przede wszystkim – idolem, któremu ufała bezgranicznie i była gotowa podążyć w najgorszy mrok. Jego niespodziewana śmierć zburzyła jej uporządkowany świat. Teraz Mariana próbuje poskładać na nowo swoje życie, prowadzi grupę terapeutyczną i uczy się żyć bez niego. Z nowej rutyny wybija ją telefon ukochanej siostrzenicy – przyjaciółka dziewczyny zniknęła bez śladu. Mariana powraca tam, gdzie wszystko się dla niej zaczęło, do Cambridge, by zanurzyć się w świat zbrodni, sekretnych stowarzyszeń i niespotykanej manipulacji.

Fascynujący portret wyparcia

Michealides pozwala czytelnikowi zanurzyć się w świat Mariany bez żadnego zabezpieczenia, bez ochronnej siatki, która odgradzałaby nas od tego, co wydaje się być prawdą, a co jest jedynie wyobrażeniem. Wykreował pozornie bezpieczny świat – wiekowe mury Cambridge, z ich kojącą tradycją mają jedynie wzmocnić nasze poczucie zakorzenienia w opowieści. Szybko jednak pisarz udowadnia, że potrafi zbić z tropu nawet tych, którzy twardo stąpają po ziemi. Rzeczywistość „Bogiń” jest niezwykle klimatyczna, miejscami prawdziwie zmysłowa, świetnie działa na wyobraźnię czytelnika. Stara uczelnia ma w sobie to coś, co doskonale sprawdza się w opowieści o zbrodni. Tym bardziej, gdy na dokładkę otrzymujemy bohaterkę, która pogrąża się w obsesji, ze ślepą determinacją brnie naprzód, nie zdając sobie sprawy, co ją czeka na końcu tej drogi.

Finał „Bogiń” to sprytnie przemyślany cios, to ten zwrot akcji, za które tak bardzo lubimy doskonale napisane thrillery psychologiczne.

Boginie Michaelides

„Dom stu szeptów” Graham Masterton - horror

Jest prawdą powszechnie znaną, że jeśli ktoś rozpoczynał swoją przygodę z horrorem to miał dwie najpopularniejsze ścieżki wyboru: mógł zacząć od książek Stephena Kinga lub Grahama Mastertona. Tym razem ten jeden z największych współczesnych mistrzów grozy powraca opowieścią pulpową, miejscami straszną, miejscami zabawną, która bezwzględnie ucieszy miłośników jego twórczości.

Allhallows Hall czeka

Za progiem Allhallows Hall dzieje się coś niedobrego. W tej ponurej posiadłości, pośród mglistych wrzosowisk, nigdy nie było zbyt wesoło, ale teraz ludzie zaczynają znikać, a nawet ginąć. Najpierw śmiercią tragiczną umiera sam właściciel domu, a po przyjeździe dziedziców – znika jego wnuk, zaledwie pięcioletni chłopczyk. Po korytarzach i pokojach snują się szepty, czuć czyjąś obecność, odkrywane są kolejne tajemnice. Jakie sekrety skrywa jeszcze Allhallows Hall?

Między strachem a śmiechem

Graham Masterton  po mistrzowsku okiełznał sztukę balansowania między humorem a grozą,  korzystając z tego, co najlepsze w jego horrorowym repertuarze – pojawia się absurd, groteska, czarny humor, idealnie równoważące pierwotną grozę sytuacji. Zresztą, groza snująca się po starej posiadłości jest niemal namacalna, całkiem dosłowna, nie sposób od niej uciec. Stąd też całkowita świadomość bohaterów, którzy od grozy nie uciekają, a nawet ku niej suną, podążają w jej kierunku. Słyszą szepty, orientują się, że coś jest nie tak, gotowi są stanąć naprzeciw tego, co nadprzyrodzone i niesamowite. A czytelnicy stąpają ich śladami, odkrywając ten horror i absurd kryjący się pośród ścian, walcząc tak z nadprzyrodzonym, jak i własnymi lękami.

Powieść czyta się z prawdziwą przyjemnością, czując te snujące się mgły wokół starej posiadłości, czując to poczucie narastającej tajemnicy, która zalęgła się w Allhallows Hall.

Dom stu szeptów

Skusicie się na jedną z jesiennych nowości? Dajcie znać! Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

A już 24 października, w ramach Wirtualnych Targów Książki, zapraszamy na spotkanie z autorami książki „Studentka": Tess Gerritsen i Garym Braverem. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Borowiecka, tłumaczyć będzie Taida Meredith. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia, klikając w poniższe zdjęcie. 

WTK spotkanie online