Mówi się, że wiosna to radosna pora roku. Być może, ale nieco inne zdanie mogą mieć bohaterowie kryminałów, którzy zostali uprowadzeni, brutalnie zamordowani lub niesłusznie oskarżeni. Spotkamy ich w najnowszych tytułach, które niedawno miały swoją premierę i mogą być znakomitą lekturą w czasie wiosennego przesilenia.
Max Czornyj „Terror”
Zaczynamy mocno i krwawo, czyli tak, jak przyzwyczaił nas już Max Czornyj. Autor „Traumy” zaprezentował nam niedawno nową, wstrząsającą historię, która tym razem orbituje wokół działań terrorystycznych. „Terror” to powieść, która nie przynależy do żadnego cyklu pisarza. To opowieść przede wszystkim o tym, co najbardziej przeraża w organizacjach terrorystycznych, czyli strach przed czającym się niebezpieczeństwem. Zamachy są zapowiedziane, mają wydarzyć się lada moment. Celem jest Warszawa. Rosną chaos i niepewność.
Remigiusz Mróz „Afekt”
Joanna Chyłka dostaje nową sprawę, która już na pierwszy rzut oka jest wyjątkowo paskudna. Bohaterka cyklu powieści Remigiusza Mroza będzie bronić w sądzie pedofila, który na dodatek jest bratem kandydata na prezydenta. Sytuacja jest co najmniej niekomfortowa, a polityczne tło tylko pogarsza sprawę. „Afekt” o już piętnasty tom z cyklu o Chyłce, ale Mróz nie zwalnia tempa i ponownie serwuje czytelnikom wciągającą fabułę. Przypomnijmy, że poczytny pisarz dopiero co opublikował trzecią część przygód Seweryna Zaorskiego, czyli „Szepty spoza nicości”.
Vincent V. Severski, „Nabór”
Najnowsza powieść Vincenta V. Severskiego to prawdziwe święto dla wszystkich fanów twórczości tego polskiego pisarza. „Nabór” kończy trylogię zapoczątkowaną przez „Zamęt” i „Odwet”. Na dodatek pojawią się tutaj postacie dobrze znane z serii „Nielegani”
Książka Severskiego umiejętnie łączy intensywne political-fiction z wątkami kryminalnymi. Konflikt między Iranem i USA i korupcja na najwyższych szczeblach władzy to dopiero początek problemów. Dawny wydział Q i rozwiązana Sekcja muszą działać wspólnie, by rozwiązać swoje problemy.
B.A. Harris „Terapeutka”
B.A. Harris to jedna z najpopularniejszych i najbardziej uznanych autorek kryminałów, jakie obecnie tworzą. Nową książka pisarka udowadnia olbrzymią dojrzałość literacką i sprawność w korzystaniu z kryminalnych tropów. „Terapeutka” to powieść mroczna i pełna tajemnic, która chwyta za gardło i trzyma aż do ostatniej strony. Tutaj thriller miesza się z kryminałem, zdrady i sekrety piętrzą się, a całość niesamowicie wciąga. Nie dziwi gigantyczna popularność B.A. Harris – autorka była czterokrotnie nominowana do nagród Bestsellery Empiku!
„Adres nieznany” Lee Child
Miłośnicy serii o Jacku Reacherze otrzymali właśnie wyjątkowy prezent – Lee Child powrócił z nowym tomem opowiadań, gdzie ich ulubiony bohater musi stanąć przed kolejnymi tajemniczymi zagadkami kryminalnymi. „Adres nieznany” to prawdziwa gratka dla fanów: historie zawarte w tym tomie zabiorą nas w przeszłość Jacka Reachera i pokażą, co go ukształtowało i jak stał się człowiekiem, którego znamy z poprzednich książek. Lee Child i tym razem nie zawodzi – klimat jest gęsty, a każda opowieść zaprojektowana z chirurgiczną precyzją. Warto sięgnąć!
Stuart Turton „Demon i mroczna toń”
Turton to brytyjski pisarz i dziennikarz, który zdobył rozgłos dzięki powieści „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle”. Błyskotliwa książka okazała się bestsellerem. Czy „Demon i mroczna toń” powtórzą ten sukces? Tym razem Turton serwuje nam klasyczną powieść detektywistyczną z parą głównych bohaterów, którzy starają się rozwikłać tajemniczą zagadkę. Ponadto autor zabiera nas w odległe, XVII-wieczne realia kolonialnych wypraw z Europy. Jest więc orientalnie, przygodowo, ale przede wszystkim bardzo enigmatycznie. Czy za śmiercią na statku stoi człowiek, a może zły demon?
Ryszard Ćwirlej „Wszyscy słyszeli jej krzyk”
Ćwirlej kontynuuje udany cykl przedwojenny z komisarzem Fischerem. „Wszyscy słyszeli jej krzyk” to już szósty tom, który w chronologii świata przedstawionego przez autora należy traktować jako przedostatni. Pisarz tworzy cykl nielinearnie, zahaczając co rusz nowe, choć fabularnie odległe wątki. Tym razem przenosimy się do roku 1929, do Poznania. Historycznie był to trudny czas odrodzenia kraju, który niespełna dekadę jest niepodległy. Jedną z nowości tamtych czasów było pojawienie się radia. Właśnie w poznańskiej rozgłośni miał przemawiać znany czytelnikom komisarz Fischer, jednak do redakcji wdarł się uzbrojony szaleniec. Incydent jest tylko częścią wydarzeń o znacznie szerszej skali. „Wszyscy słyszeli jej krzyk” to wiosenna gratka dla miłośników kryminałów retro.
Lucy Foley „Idealny ślub”
Popularna autorka kryminałów Lucy Foley sięga po znany z wielu powieści z dreszczykiem motyw ślubu. Trudno się dziwić, gdyż nie ma większej katastrofy niż zrujnowanie tak starannie zaplanowanego wydarzenia jak wesele. W powieści „Idealny ślub” wszystko było skrupulatnie przygotowane, każdy detal dopracowany, a jednak wystarczył przypadek, który wywrócił cały plan do góry nogami. Niezapomniany dzień miał być obchodzony w malowniczej scenerii niedużej, irlandzkiej wyspy, ale sztorm nagle odcina parę młodą i gości od świata. Pozostawieni sami ze sobą, zaczynają przywoływać nierozwiązane konflikty sprzed lat. To scenariusz, który nie może skończyć się dobrze.
Tomasz Żak „Trzydziestka”
Czas na debiut, który warto polecić. Tomasz Żak z przytupem dołączył do grona znakomitych polskich autorów kryminałów dzięki swojej powieści „Trzydziestka”. W książce przenosimy się do niewielkiej miejscowości w Polsce, gdzie jak to często bywa, wpływy należą do niewielkiej grupy lokalnych biznesmanów bądź polityków. W „Trzydziestce” ginie Tomasz, syn miejscowej szychy. Żądny zemsty i sprawiedliwości ojciec pociąga za wszystkie dostępne sznurki. Rozpoczyna się śledztwo. Oprócz charakterystycznego dla gatunku poszukiwania sprawcy, Żak prezentuje też świetny obraz małej społeczności, gdzie każdy podobny incydent wpływa na funkcjonowanie całego miasta.
Kate Simants „W zamknięciu”
Kate Simants, autorka bestsellerowej powieści „W zamknięciu” przez wiele lata pracowała w BBC, lecz równolegle realizowała swoją miłość do pisania. Uhonorowaniem wytężonej pracy nad kryminalną zagadką jest właśnie książka, którą polecamy na wiosnę. Od razu trzeba przyznać, że autorka wpadła na znakomity pomysł i doskonale potrafi operować zwrotami akcji. Bohaterką „W zamknięciu” jest dziewiętnastoletnia Ellie, która cierpi na rzadko schorzenie psychiczne. Po zmroku budzi się do życia jej druga osobowość, będąca przeciwieństwem grzecznej i ułożonej nastolatki. Dotychczas Ellie radziła sobie z chorobą, zamykając się na noc pod czujnym okiem zatroskanej matki. Jednak pewnego razu, kiedy Ellie budzi się rano i jak zwykle nie pamięta, co działo się w nocy. Za to odkrywa liczne zadrapania i ślady błota. Już wie, że kiedy jej główna osobowość spała, wydarzyło się coś strasznego…
Tegoroczna wiosna może być wyjątkowo różnorodna i ciekawa dla miłośników kryminałów. Pisarze zadbali o pełną paletę ciekawych wątków, nietuzinkowych bohaterów i zaskakujących zwrotów akcji. Czas na pierwsze słoneczne popołudnia z lekturą w dłoni.
Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.
Zdjęcie okładkowe: źródło tła: shutterstock.com
Komentarze (0)