Używanie kijów trekkingowych odciąża kręgosłup, ułatwia zachowanie równowagi i pomaga utrzymać równe tempo marszu. Dlatego są one przydatnym elementem wyposażenia dla osób w każdym wieku.
Kije do chodzenia po górach i korzyści, jakie dają użytkownikowi
Chodzenie z kijami to wygodne rozwiązanie z wielu przyczyn. Dodatkowe punkty podporu skutecznie odciążają stawy oraz kręgosłup podczas przemieszczania się, co ma szczególne znaczenie podczas schodzenia ze wzniesień. Co więcej, aktywizują mięśnie rąk i stanowią pomoc w szybszym przemieszczaniu się po wymagającej trasie. Wybierając się na wycieczkę w góry, pamiętaj, aby zaopatrzyć się w kije z wymiennymi końcówkami (na spacery po kamienistym podłożu najlepsze będą końcówki widiowe) i amortyzacją, aby jeszcze lepiej odciążyć stawy w wymagającym terenie.
Kije przydają się również wtedy, gdy utrzymanie równowagi jest utrudnione. Tak się dzieje, gdy schodzimy po nierównej płaszczyźnie, po niestabilnym albo śliskim podłożu, a także przy przekraczaniu cieków wodnych. Rozłożenie ciężaru na cztery punkty poprawia przyczepność i sprawność przemieszczania nawet wtedy, kiedy wędruje się z ciężkim plecakiem.
Na wycieczkę w góry najlepiej wybrać kije składane, np. dwusegmentowe, które po złożeniu mają kilkadziesiąt cm długości. Mogą być to kijki z linką, które przypominają swoją konstrukcją sondę lawinową. Umożliwiają one błyskawiczne składanie i rozkładanie, a także są odporne na uszkodzenia. Wybierając je, można być pewnym, że nie zgubi się żadnego elementu i bez trudu złoży się je podczas wycieczki. Złożone kijki można natomiast przytroczyć do plecaka i bezpiecznie transportować wtedy, gdy łatwy teren nie będzie wymagał ich użycia.
Jak dobrać kijki trekkingowe do wzrostu?
Odpowiednie dopasowanie kijków do wzrostu jest sprawą bardzo ważną, ponieważ tylko wtedy mogą dobrze spełniać swoją funkcję. Żeby właściwie dobrać sprzęt do swojej sylwetki, warto przymierzyć dany model. Jak to zrobić? Trzymając kij za rączkę, należy ustawić go prostopadle do podłoża. Kąt, jaki tworzy przedramię z ramieniem, powinien wynosić tyle, co kąt prosty lub minimalnie mniejszy. Dodatkową pomocą może być też oznaczenie na sprzęcie, dla jakiego wzrostu użytkowników jest on przeznaczony.
Długość kijów dopasowaną do twojego wzrostu obliczysz także za pomocą prostego wzoru. Swój wzrost w centymetrach musisz pomnożyć przez 0,66 – wynik sugeruje optymalną długość kijków. Podczas podchodzenia pod górę wygodniej ci będzie kije nieco skrócić. Odwrotnie, gdy schodzisz, przedłuż swoje podpory.
Czym się różnią kijki trekkingowe od kijów do nordic walking?
W obu rodzajach sprzętu rączka jest skonstruowana nieco inaczej. W kijkach do chodzenia po górach pasek stanowi przede wszystkim podporę dla dłoni, dzięki czemu przejmuje część ciężaru i ułatwia wygodne oparcie się. Ponadto, rękojeść jest specjalnie profilowana, aby ułatwić stabilne trzymanie kija w dłoni.
Z kolei drugi rodzaj kijów odznacza się gładką, bardziej smukłą oraz nieco spłaszczoną powierzchnią tej części. Wynika to z faktu, iż w warunkach rekreacyjnego szybkiego spaceru nie potrzeba aż tak dużej stabilności i mocy uchwytu.
Kolejną różnicą są końcówki kijów. Wynika to ze specyfiki podłoża, na jakim sprzęt jest używany. Podczas gdy kijki do chodzenia po górach powinny być kompatybilne z nierówną, skalną lub kamienistą powierzchnią, to te do nordic walking przystosowane są do maszerowania po płaskiej, zwykle dobrze przygotowanej nawierzchni – nie mają ostrego zakończenia.
Często w kijach trekkingowych dedykowanych do górskich wycieczek końcówki są wymienne. Przydatnymi w wymagającym wyżynnym terenie akcesoriami są końcówki z grotem widiowym, który odznacza się dużą wytrzymałością oraz zapewnia dobrą stabilność, a także talerzyk, który zapobiega zaklinowaniu się kija między skałami, czy wbiciu się kija zbyt głęboko w ziemię lub śnieg.
Jak dobrać kijki trekkingowe do chodzenia po górach?
Odpowiednie dopasowanie kijków ograniczy zmęczenie w trakcie wycieczek górskich, co przełoży się na szybsze pokonanie trasy. W efekcie będzie bezpieczniej, a ciało, w szczególności stawy kolanowe oraz kręgosłup, będą odciążone. Zbyt krótkie kije natomiast spowodują garbienie się, przez co szybko będzie odczuwać się dyskomfort, a zejście stanie się bardzo ryzykowne.
Często można spotkać kije z regulacją długości, co jest bardzo korzystną opcją, jeśli zamierza się używać ich w różnorodnym i wymagającym górzystym terenie. Dzięki temu można na bieżąco dopasować długość sprzętu do kąta nachylenia podłoża, po którym się przemieszcza. Kije z regulacją są zazwyczaj nieco droższe, nie mniej jednak, jeśli ma się w planach zdobywanie szczytów, warto poważnie rozważyć właśnie tę opcję.
Kije trekkingowe dobrze się sprawdzą podczas marszu, czy wymagającej aktywności w górskich warunkach. Dobrze dotleniony organizm w połączeniu z odciążonymi stawami sprawia, że chodzenie z kijami to świetna aktywność dla osób w każdym wieku. Dobierz kije trekkingowe do swojego wzrostu, włącz marsze do swojej codziennej dawki gimnastyki i zadbaj o swoje zdrowie.
Zdjęcie okładkowe: shutterstock.com.
Komentarze (0)