Czym kierować się przy wyborze zapachu do auta?
Wybór zapachu do samochodu to decyzja bardzo subiektywna. Każdy kierowca może mieć własne preferencje w tym zakresie. Przed zakupem warto jednak przemyśleć kilka kwestii. Przykładowo, jeżeli naszą przypadłością są częste bóle głowy, w tym migreny, nie powinniśmy stawiać na zapachy bardzo intensywne. W takim przypadku dobrze sprawdzą się zapachy z regulacją uwalniania aromatu. Jeżeli dużo jeździmy samochodem, często wstając wcześnie rano lub prowadząc do późnej nocy, zapach nie powinien działać na nas usypiająco lecz orzeźwiająco. Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest w tej sytuacji wybór do auta zapachu podobnego do tego, który używamy w domu.
Dobry zapach do samochodu jest swego rodzaju koniecznością w sytuacji, gdy palimy papierosy w trakcie jazdy samochodem. Zapach dymu tytoniowego wnika w tapicerkę, podsufitkę i inne elementy auta. Warto zatem poszukać zapachów z właściwościami neutralizującymi aromat. Dotyczy to także innych nieprzyjemnych zapachów, powstających np. podczas przewożenia samochodem zwierząt domowych. Neutralizujący zapach może być także doraźnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy z nawiewów auta wydobywa się nieprzyjemna woń. Wówczas nie powinniśmy jednak poprzestawać na zakupie zapachu. Warto wypróbować także specjalny odświeżacz do kanałów wentylacyjnych pojazdu oraz w krótkim czasie wykonać czyszczenie kanałów i dezynfekcję klimatyzacji (jeżeli pojazd jest w nią wyposażony) w warsztacie samochodowym.
Wybierając zapach do auta powinniśmy zastanowić się także nad jego odpowiednim rodzajem. W każdym samochodzie możemy zawiesić tekturowy zapach na gumce, ale nie w każdym zainstalujemy zapach montowany w kratce wentylacyjnej (ze względu na różne typy kratek). Jeżeli na co dzień korzystamy np. z wideorejestratora, problemem może być także instalacja zapachu elektrycznego – ze względu na zajęte miejsce w gnieździe zapalniczki. Problem ten można rozwiązać poprzez zastosowanie rozgałęźnika gniazda 12V.
Rodzaje zapachów do auta
Zapachy do auta to kategoria akcesoriów, która w ostatnich latach silnie się rozwija. Wielu kierowców pamięta czasy, kiedy wybór w tym zakresie ograniczał się wyłącznie do kilku rodzajów tzw. choinek zapachowych, czyli aromatyzowanych kartonowych zawieszek, montowanych na gumce do lusterka wstecznego. Ze względu na to, że produkowała je początkowa tylko jedna firma, formując papier w kształt drzewka, określenie „choinka zapachowa” weszło do powszechnego języka społeczności kierowców. Obecnie tego typu zawieszki dostępne są w różnych kształtach, kolorach i oczywiście aromatach. Zaletą tego rodzaju zapachu samochodowego jest niska cena zakupu. Wadą, niewielka trwałość – aromat, którym nasączony jest papier szybko się ulatnia.
Innego typu zapachy, także mające formę zawieszek to odświeżacze w formie szklanego flakonika i woreczka z kulkami żelowymi. Ich zaletą jest o wiele wyższa trwałość niż w przypadku choinek zapachowych. W przypadku niektórych szklanych flakonów, mamy możliwość regulacji intensywności zapachu, poprzez silniejsze lub słabsze odkręcenie nakrętki. Intensywność jak i trwałość zapachu zależy także od jakości olejku, znajdującego się we flakonie. Woreczki z kulkami żelowymi to także dość skuteczne i trwałe rozwiązanie. Żel uwalnia aromat powoli, a kiedy staje się on słabszy, wystarczy kilka razy potrząsnąć woreczkiem, by wymieszać kulki i cieszyć się zapachem przez dłuższy czas. Żelowe zapachy występują także w formie figurek z przyssawkami do naklejenia na szybę. To dobre rozwiązanie, jeżeli nie lubimy wiszących gadżetów wewnątrz auta, wprawianych w ruch przy hamowaniu.
Jeżeli nie chcemy korzystać z zawieszek, możemy wybrać zapachy samochodowe montowane w kratce wentylacyjnej pojazdu. Zazwyczaj zawierają one zbiorniczek z aromatyzowanym olejkiem umieszczony w plastikowym zbiorniczku. W niektórych modelach zapachów zbiorniczek ten jest wymienny, przez co nie musimy każdorazowo kupować całego akcesorium. Oszczędzamy wtedy pieniądze i nie generujemy niepotrzebnych śmieci. Wadą zapachów umieszczanych w kratkach wentylacyjnych jest to, że emitowanie przez nie zapachu w dużej mierze zależne jest od pracy nawiewu w pojeździe. W ciepły dzień, kiedy ustawimy nawiew na wysoki poziom pracy, aromat może być zbyt intensywny. Niektórzy producenci przemyśleli jednak ten problem i oferują osobną regulację intensywności zapachu na urządzeniu.
Za wysoką skuteczność i wydajność można pochwalić zapachy do auta, montowane w gnieździe zapalniczki. Wymagają one dostępu do napięcia, ale dzięki temu są w stanie szybko wypełnić wnętrze pojazdu przyjemnym aromatem. Zwykle posiadają także regulację intensywności działania i są wydajne – wykorzystywany w nich olejek wystarcza na długo.
Najlepsze zapachy do auta w niestandardowej formie
Zapachy do auta mogą mieć także formę nie wymagającą przyklejania czy przyczepiania. Przykładem są perfumy samochodowe, zamknięte we flakonie, wyglądające zazwyczaj jak standardowe perfumy. Niektóre perfumy posiadają korek stopniowo uwalniający zapach, inne mają atomizer, który używamy wtedy, kiedy sami chcemy odświeżyć wnętrze auta. Intensywność perfum zapewnia wysoką skuteczność. Możemy ich używać doraźnie, np. po przewożeniu zwierząt w aucie.
W samochodzie możemy także stosować także zapachy zamknięte są w formie plastikowego, odkręcanego pojemnika. Poprzez przekręcenie wieczka regulujemy intensywność aromatu. Takie produkty mają uniwersalne zastosowanie. Możemy umieścić je w dowolnym miejscu w samochodzie, ale także w domu, jeżeli mamy taką ochotę.
Jaki zapach do samochodu wybrać? Przetestuj kilka opcji!
Jak już wspomnieliśmy, wybór odpowiedniego zapachu do auta jest decyzją subiektywną każdego kierowcy. Biorąc pod uwagę, że zapachy samochodowe nie należą do szczególnie drogich akcesoriów, dobrym rozwiązaniem jest przetestowanie kilku opcji. W ten sposób łatwiej będzie nam znaleźć zarówno najlepiej dopasowany do naszych preferencji aromat, jak i rodzaj zapachu, wygodny w eksploatacji i dostosowany do naszych preferencji i warunków panujących we wnętrzu auta.
Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.
Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com
Komentarze (0)