Spis treści:

Od kiedy smoczek dla noworodka?

Na początku warto zdać sobie sprawę z jednej niezwykle istotne rzeczy – dziecko rodzi się z potrzebą i odruchem ssania. Ta instynktowna czynności pozwala maluszkom zrelaksować się, zredukować stres, niwelować ból. Dla dzieci, które z różnych powodów nie mogą ssać piersi mamy, są właśnie smoczki – zamienniki piersi. Jeśli mama nie może lub nie chce karmić naturalnie, śmiało może podać smoczek uspokajający już noworodkowi zaraz po urodzeniu, by zaspokoić jego naturalną potrzebę ssania. Smoczek dla dziecka bywa też zbawienny w sytuacji, gdy maluch dosłownie „wisi” na piersi, czyli cały czas domaga się jej ssania. Jeśli jednak nie występują żadne trudności w przystawianiu maluszka do piersi ani też nie domaga się on smoczka „uspokajacza”, warto wstrzymać się z podaniem go dziecku.

Smoczek dla noworodka karmionego piersią

Niektóre mamy boją się, że podanie noworodkowi smoczka spowoduje zbyt szybkie odstawienie się dziecka od piersi. Owszem, są badania, z których wynika, że podawanie smoczka noworodkowi karmionemu piersią zwiększa ryzyko przedwczesnego zakończenia karmienia mlekiem mamy. Smoczek może też utrudniać stymulację laktacji w pierwszym okresie po porodzie. Ale świat nie jest czarno-biały i tezy płynące z tych badań nie są regułą. Są dzieci, które z powodzeniem ssały pierś mamy przez 2 lata, mając jednocześnie smoczek do dyspozycji. Są i takie, które pomimo dawania smoczka od urodzenia, szybko same go odrzucały. Jednak jeśli mamie zależy na karmieniu piersią, warto wstrzymać się z podaniem smoczka noworodkowi do momentu rozkręcenia laktacji. W takiej sytuacji zgodnie z rekomendacjami WHO dziecko nie powinno dostawać smoczka przez pierwsze 6-8 tygodni życia. A gdy już mama zdecyduje się dać dziecku smoczka, warto wybrać model przeznaczony dla maluszków karmionych piersią.

Jaki smoczek dla noworodka wybrać?

Wybór smoczków jest ogromny i nawet doświadczeni rodzice mogą czasem się w tym pogubić. Smoczki różnią się kształtem (tak, nie ma jednego typu smoczka), materiałem i rozmiarem. To najważniejsze elementy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas poszukiwań smoczka dla noworodka.

Smoczek dla noworodka i niemowlaka – rozmiary

Producenci zazwyczaj zamieszczają jasną informację na opakowaniu smoczka. Do wyboru są bowiem:

  • smoczki dla noworodków 0-6 miesięcy, oznaczane też literą A lub cyfrą 1;
  • smoczki dla niemowląt 6-18 miesięcy, oznaczane też literą B lub cyfrą 2;
  • smoczki dla niemowląt 18m+, oznaczane też literą C lub cyfrą 3.

Smoczek dla noworodka i niemowlaka – materiał

Smoczki produkowane są z dwóch rodzajów materiałów, takich jak:

  • kauczuk (lateks) – to smoczki ekologiczne, elastyczne, miękkie, dopasowują się do buzi dziecka, ale mają delikatnie wyczuwalny smak i zapach, mogą też szybciej ulegać odkształceniom;
  • silikon – jest nieco twardszy i trwalszy niż kauczuk, nie ulega odkształceniom, jest bezwonny, bezbarwny i nie ma wyczuwalnego smaku.

Smoczek dla noworodka i niemowlaka – kształt

Mówiąc o kształcie smoczka mamy na myśli kształt końcówki, którą dziecko ssie. Do wyboru są:

  • smoczki okrągłe – polecane dla dzieci karmionych butelką;
  • smoczki płaskie (symetryczne, fizjologiczne) – polecane dla dzieci karmionych piersią;
  • smoczki anatomiczne (ortodontyczne) – już sama nazwa wskazuje, że ten rodzaj smoczka wspomaga prawidłowy rozwój zgryzu (jest spłaszczony z jednej strony).

Są też smoczki dynamiczne, czyli na tyle elastyczne, że podczas ssania zachowują się jak sutek mamy, przez co łatwiej wykształcić naturalny sposób ssania.

Smoczek dla noworodka – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poza podstawowymi cechami smoczków jak rozmiar, materiał i kształt, ważne są jeszcze inne kwestie.

  1. Wybieraj smoczki wykonane z dobrej jakości materiałów, bez szkodliwych związków BPA, PVC, ftalanów i alergenów.
  2. Upewnij się, że dziecko nie jest uczulone na lateks lub silikon.
  3. Tarcza smoczka nie może utrudniać oddychania – dzięki otworom wentylacyjnym dziecko swobodnie oddycha, a skóra pod noskiem nie poci się nadmiernie.
  4. Na rynku dostępne są kauczukowe smoczki odlane w całości. Dzięki temu są w 100% biodegradowalne i bardziej higieniczne, ponieważ brak jakichkolwiek łączeń to brak potencjalnych miejsc na gromadzący się brud.
  5. Zwracaj uwagę na atesty i pozytywne opinie specjalistów.

Jaki smoczek dla noworodka? Ranking

Klasyczny smoczek kauczukowy dla noworodka Natursutten

Ten smoczek dla noworodka jest w całości wykonany z naturalnego kauczuku, a więc jest w 100% biodegradowalny. Tarcza ma kształt motylka, dzięki czemu nie zasłania noska dziecka i nie utrudnia oddychania. Płaska końcówka imituje pierś mamy podczas ssania. Warto zauważyć, że tego rodzaju kauczukowe smoczki wykonane jako odlew mają tarczę większą od klasycznych plastikowych, co jednak nie przeszkadza w użytkowaniu.

Smoczki dla niemowląt Ultra Air Philips Avent

Seria Philips Avent zawiera akcesoria dla najmłodszych dzieci. Smoczki dla noworodków i niemowląt Ultra Air charakteryzują się bardzo dużymi otworami na tarczy, by powietrze mogło swobodnie przepływać. Symetryczna, płaska, miękka końcówka została wykonana z silikonu jakości spożywczej bez jakichkolwiek szkodliwych substancji. Do zestawu dołączony jest pojemniczek do sterylizowania smoczków.

 

Philips Avent, Smoczki Uspokajające Ultra Air, 0-6M

 

Silikonowy fizjologiczny smoczek dla noworodka Suavinex

Płaska końcówka z miękkiego silikonu zachowuje się podczas ssania jak pierś mamy, a język dziecka może być naturalnie płasko ułożony. Co ważne, smoczek Suavinex jest zatwierdzony przez Hiszpańskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej i zalecane przez Włoskie Stowarzyszenie Specjalistów Ortodoncji.

 

Suavinex silikonowy fizjologiczny smoczek dla noworodka

 

Świecący w ciemności smoczek fizjologiczny Lovi

Marka Lovi ma w swojej ofercie mnóstwo akcesoriów dla maluchów, w tym smoczki dla noworodków i niemowląt. Są wykonane z wysokiej jakości silikonu bez szkodliwych substancji jak BPA, a plastikowa tarcza ma duże otwory zapewniające prawidłową wentylację. Końcówka smoczka jest symetryczna, płaska, przez co imituje sutek mamy. Ciekawym rozwiązaniem jest świecąca w ciemności tarcza. To ułatwia rodzicom zlokalizowanie smoczka przez jakiś czas po zgaszeniu światła, gdy dziecko zaśnie.

Okrągły kauczukowy smoczek Hevea

Ten smoczek dla noworodków ma okrągłą końcówkę, przez co może lepiej sprawdzić się u dzieci karmionych butelką. W całości jest wykonany jako odlew z naturalnego kauczuku z drzewa Hevea. Plusem jest także ergonomiczny kształt tarczy oraz kilka otworów, zapewniających swobodny przepływ powietrza.

 

Hevea Smoczek okrągły kauczukowy 3-36 msc

 

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jakiś smoczek dla noworodka będzie najlepszy i na co zwracać uwagę przy wyborze.

Więcej praktycznych porad znajdziesz w dziale Dziecko i mama.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock

Źródła:

A. Aleksandrowicz-Hafija, Karmienie piersią i podawanie smoczka uspokajacza¸ https://www.hafija.pl/2023/02/karmienie-piersia-i-smoczek.html, dostęp: 21.06.2024