Spis treści:
- Telewizor pod PS5 – czy dobieranie sprzętu pod konsolę ma sens?
- Telewizor do PS5 – dlaczego jego właściwy dobór jest tak istotny?
- Rozdzielczość ekranu: 4K lub 8K
- Mechanizm Variable Refhresh Rate (VRR)
- Funkcja Auto Low Latency Mode (ALLM)
- Opcja Quick Media Switching (QMS)
- Jaki telewizor da dostęp do wszystkich powyższych funkcji?
Telewizor pod PS5 – czy dobieranie sprzętu pod konsolę ma sens?
Jeżeli już posiadasz telewizor, który na dodatek kupiłeś w przeciągu ostatnich kilku lat, to pewnie zastanawiasz się nad zasadnością dobierania nowego sprzętu specjalnie pod konsolę. Urządzenie prawdopodobnie wyposażone jest w funkcję Smart TV, ma wysoką rozdzielczość obrazu oraz parametry, które powinny spełniać wymagania PS5. Czy tak jest w rzeczywistości?
I tak, i nie. Ta lakoniczna odpowiedź uzależniona jest bowiem od oczekiwań gracza. Jeśli zależy ci przede wszystkim na tym, by konsolę dało się podłączyć do telewizora i uruchomić grę, to posiadany sprzęt najprawdopodobniej odpowie twoim potrzebom. Jeżeli jednak chcesz wykorzystać wszystkie możliwości konsoli piątej generacji w 100%, to sytuacja może nie być tak prosta. Wszystko zależy bowiem od jego parametrów (i to dość szczegółowych), a te są różne także wśród najnowszych modeli.
Telewizor do PS5 – dlaczego jego właściwy dobór jest tak istotny?
PlayStation 5 oferuje naprawdę duże możliwości, które związane są z zastosowaniem w konsoli najnowszego standardu złącza HDMI: 2.1. Dzięki niemu PS5 zapewnia przesył sygnału o takich parametrach, jak:
- rozdzielczość 8K z maksymalną częstotliwością odświeżania na poziomie 60Hz,
- rozdzielczość 4K z maksymalną częstotliwością odświeżania na poziomie 120Hz,
- HDR (ang. High Dynamic Range – szeroki zakres tonalny odnoszący się do zwiększenia szczegółowości obrazu i kontrastu barw).
Jednak, aby w pełni wykorzystać ten potencjał, konieczny jest oczywiście nie tylko przesył sygnału na wyżej wymienionym poziomie, ale także jego odbiór. Na co więc dokładnie należy zwrócić uwagę, wybierając telewizor pod PS5?
Jaki telewizor będzie najlepszy do PS5? Wymagania
Do najbardziej podstawowych parametrów, które należy sprawdzić podczas poszukiwania TV do PS5, należy:
Rozdzielczość ekranu: 4K lub 8K
Przed zakupem konkretnego modelu warto zastanowić się nad tym, czy PS5 rzeczywiście zapewni grę w rozdzielczości 8K, czyli w górnej granicy możliwości przesyłu. Dostępne obecnie na rynku gry nie są bowiem przystosowane do tak wysokiej rozdzielczości. Z całą pewnością można się jednak spodziewać rozgrywki w formacie 4K i 60 herców.
Warto przy tym pamiętać, że Hz to nie to samo co FPS. FPS określa bowiem, jak szybko system renderuje klatki na sekundę (przy czym liczba ta jest średnią z wielu sekund), natomiast herce wskazują częstotliwość ich wyświetlania na monitorze. Herce więc nie oznaczają klatek na sekundę.
Dlaczego wspominamy o „zaledwie” 60 hercach, skoro PS5 ma zapewniać maksymalną częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz? Właśnie ze względu na słowo „maksymalną”. Dotyczy to jednak rozdzielczości 4K. W przypadku jej obniżenia jak najbardziej można spodziewać się 120 Hz.
Jaki telewizor do PS5 warto w takim razie wybrać? 4 czy 8K? Model z rozdzielczością 4K niewątpliwie wystarczy i zapewni rozgrywkę na odpowiednim poziomie. Telewizory o syngle 8K zaś z pewnością będą dobrą inwestycją na przyszłość oraz pozwolą na zwiększenie dotychczasowych wrażeń filmowych.
Mechanizm Variable Refhresh Rate (VRR)
To możliwość zmiennego odświeżania obrazu. Ujmując w wielkim uproszczeniu, VRR ma na celu zsynchronizowanie Hz z FPS, dzięki czemu wyeliminowany zostaje efekt rozrywania ekranu. Jeśli bowiem FPS spada poniżej poziomu Hz, obraz desynchronizuje się (występuje zjawisko tearingu). Wykorzystanie portu HDMI w standardzie 2.1 daje możliwość obsługi tej istotnej dla graczy, bo znacznie podnoszącej jakość obrazu, funkcji.
Warto jednak wspomnieć, że VRR nie jest obecnie dostępną technologią. Sony zapowiada jednak, że konsola otrzyma w przyszłości aktualizację wzbogacającą PlayStation 5 o omawianą funkcję. Jednakże by móc z niej skorzystać należy posiadać telewizor obsługujący VRR.
Funkcja Auto Low Latency Mode (ALLM)
Sprawi, że telewizor automatycznie, po podłączeniu konsoli przełączy się w tryb gry, którego najważniejszą cechą jest obniżenie input lag, a więc efektu opóźnienia. Im większa jest jego wartość, tym później obraz reaguje na przesyłany sygnał. Input lag na niskim poziomie (od 10 do maksymalnie 40 ms) sprawia, że postać w grze rusza się natychmiast po otrzymaniu sygnału do ruchu. Dlatego też telewizor do konsoli wyposażony w tę funkcję niewątpliwie zwiększy przyjemność z gry.
Opcja Quick Media Switching (QMS)
Funkcja ma na celu eliminację opóźnienia przy zmianie źródła sygnału w telewizorze, które sprawia, że przed wyświetleniem obrazu wyświetla się… nic. Takie „nic” może być mignięciem, a może trwać nawet kilka czy kilkanaście sekund i pojawia się przy zmianie częstotliwości odświeżania. QMS sprawi, że przełączanie będzie odbywało się płynnie.
Jaki telewizor da dostęp do wszystkich powyższych funkcji?
Szukając telewizora, zwróć uwagę na złącze HDMI. Istotne jest to, by występowało w wersji 2.1 lub przynajmniej 2.0. W tym pierwszym przypadku zyskasz dostęp do rozdzielczości 4K i 120Hz oraz maksymalnej 8K i 60Hz. Jeśli telewizor będzie miał złącze HDMI 2.0, maksymalna rozdzielczość będzie wynosiła 4K z częstotliwością 60 herców. Oferta TV jest naprawdę szeroka, w związku z czym podczas poszukiwania sprzętu konkretnie pod konsolę warto skupić się właśnie na standardzie HDMI.
Nie mniej istotne będzie oczywiście dobranie odpowiedniego przewodu. Przewód HDMI 2.1 w parze ze złączem 2.1 da ci możliwość cieszenia się pełnią możliwości nowej PlayStation 5.
To, czy twój dotychczasowy sprzęt wykorzystywany do gry na PS4 sprawdzi się przy konsoli nowej generacji, zależy więc przede wszystkim od powyższego standardu. Jeśli nie, to koniecznie sprawdź kilka najnowszych modeli telewizorów w naszej ofercie!
Więcej ciekawych artykułów o grach znajdziesz w pasji Gram.
Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock
Komentarze (0)