Spis treści:
- Mydło DIY – dlaczego warto zrobić je w domu? Zalety domowego mydła
- Jak zrobić mydło w domu? Potrzebne materiały
- Jak zrobić mydło DIY? Przykładowe składniki
- Jak zrobić mydło w domu metodą na zimno?
- Jak zrobić mydło w płynie w domu?
Coraz więcej świadomych konsumentów zwraca uwagę na składy rozmaitych produktów, których używa się na co dzień. Wśród nich znajduje się mydło. Renomowane marki oferują ekologiczne kostki albo mydło w płynie na bazie naturalnych składników i o zapachach zapierających dech w piersiach. Jak zapewniają producenci, skóra po umyciu takim mydłem jest jedwabiście gładka.
Nie trudno się domyślić, że tego rodzaju produkty potrafią słono kosztować. Na szczęście mydło nie tak trudno wyczarować w domowym zaciszu. I to takie, którego nie powstydziłyby się marki, stawiające na jakość i design!
Jak zrobić mydło w domu?
Mydło DIY – dlaczego warto zrobić je w domu? Zalety domowego mydła
O korzyściach z domowej „manufaktury” mydła, na własny użytek, można długo mówić. My wyliczamy sześć najwazniejszych:
- Po pierwsze, to ty decydujesz o składzie twojego mydła DIY. Możesz dobrać najlepszej jakości naturalne składniki, ulubione aromaty i barwniki. To ważne szczególnie dla osób, które świadomie sprawdzają składy kosmetyków i które borykają się z problemami skóry, np. alergiami.
- Po drugie, takie przedsięwzięcie to świetny pomysł na kreatywne zajęcie dla dużych i małych.
- Po trzecie, własnoręcznie zrobionymi mydełkami można obdarować bliskie osoby.
- Po czwarte, możesz stworzyć piękne mydła, które będą oryginalną ozdobą twojej łazienki.
- Po piąte, domowe mydło jest tańsze niż to, kupione w drogerii.
- Po szóste, to ekologiczna opcja dobra dla środowiska – produkujesz tylko mydło na bazie naturalnych składników, przy okazji nie zaśmiecając planety opakowaniami, a do domowego mydła w płynie wykorzystasz resztki mydła w kostce.
Jak zrobić mydło w domu? Potrzebne materiały
Do wykonania własnego mydła potrzebnych jest kilka składników i narzędzi. Ważne jest też zachowanie ostrożności podczas pracy z wodorotlenkiem sodu (soda kaustyczna) – kluczowym składnikiem do produkcji mydła.
Podstawowe składniki na mydło domowe:
- mydlana baza glicerynowa (do kupienia w internecie) do mydła glicerynowego,
- soda kaustyczna (wodorotlenek sodu, NaOH),
- tłuszcze, np. oliwa z oliwek, olej kokosowy, masło shea,
- woda destylowana,
- dodatki: olejki eteryczne, barwniki, naturalne ozdoby (ziarna kawy, płatki kwiatów, suszone owoce).
Akcesoria do robienia mydła DIY:
- naczynia do kąpieli wodnej,
- emaliowany lub stalowy garnek,
- słoik na ostudzenie ługu,
- termometr kuchenny,
- waga kuchenna,
- narzędzia do mieszania – plastikowe, drewniane lub melaminowe szpatułki albo łyżki z długimi uchwytami,
- mikser lub blender z końcówkami ze stali nierdzewnej,
- foremki do mydła (mogą być silikonowe formy do pieczenia muffinek).
Mydło DIY – środki ochronne:
- gumowe rękawiczki,
- okulary ochronne,
- fartuch,
- odzież chroniąca skórę (ręce, nogi, szyję).
Uwaga!
Praca z sodą kaustyczną, z której powstaje ług potrzebny do produkcji mydła, wymaga dodatkowych środków ostrożności! Ług jest substancją silnie żrącą, która może podrażnić skórę, oczy i układ oddechowy, dlatego konieczne jest używanie długich rękawic ochronnych i okularów, zakrycie skóry oraz pracowanie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Jednak nie obawiaj się używania ługu. Podczas zmydlania ług zamienia się w mydło. Po tej substancji nie ma w mydle śladu.
Jak zrobić mydło DIY? Przykładowe składniki
W internecie można znaleźć wiele przepisów na domowe mydło. Poniżej przedstawiamy kilka bardziej i mniej popularnych receptur.
- Mydło oliwkowe – 1000 g oliwy z wytłoków + 380 g wody destylowanej + 127 g NaOH
- Mydło laurowe Aleppo – 708 g oliwy z oliwek + 170 g oleju laurowego + 170 g wody destylowanej + 114 g NaOH
- Mydło kawowe – 230 g oleju kokosowego + 150 g oliwy z oliwek + 150 g masła shea + 150 g oleju z rokitnika + 1 łyżeczka zmielonej kawy + 220 g mrożonych kostek kawy + 105 NaOH
- Mydło lawendowe – 450 g oliwy z oliwek + 135 g masła shea + 315 g oleju kokosowego + 30 g olejku lawendowego + 1 łyżeczka suszonej lawendy + 250 g wody destylowanej + 130 g NaOH.
Mydło domowej roboty
Jak zrobić kolorowe mydło w domu?
Do zrobienia kolorowego mydła w domu, potrzebne będą barwniki. Można użyć spożywczych, które są bezpieczne dla skóry. Musisz wiedzieć, że mydlana baza jest bezbarwna albo mlecznobiała. Aby ją zabarwić, wlej do podgrzanej masy kilka kropli barwnika i dokładnie wszystko wymieszaj.
Jak zrobić mydło w domu krok po kroku – metoda na gorąco
Metoda na gorąco ma tę zaletę, że pozwala szybciej skorzystać z wyprodukowanego w domu mydła, niż metoda na zimno. Dzieje się tak, ponieważ okres leżakowania mydełka jest krótszy. Jak przeprowadzić ten proces krok po kroku?
- Krok 1: Powoli podgrzewaj wybrane oleje w kąpieli wodnej, aż mieszanka osiągnie ok. 50°C. Zdejmij garnek z ognia, by roztopione tłuszcze wystygły.
- Krok 2: Przygotuj ług. W misce wymieszaj sodę kaustyczną z wodą destylowaną (albo mrożonymi kostkami kawy, jeśli robisz mydło kawowe). W tym momencie temperatura mieszanki znacząco wzrośnie. Pozostaw ją w kąpieli wodnej, aby stopniowo temperatura się obniżała, a następnie przelej ług do słoika, by dalej stygł.
- Krok 3: Wymieszaj ług z olejami. Zrób to w momencie, w którym i ług, i oleje będą miały podobną temperaturę, czyli 37-45°C. Cienkim strumieniem, wolno wlewaj ług do oleju. Wymieszaj wszystko mieszadłem (np. drewnianą łyżką), a potem mikserem lub blenderem, aby konsystencja mieszanki była jednolita (powinna przypominać budyń).
- Krok 4: Podgrzej mieszankę ługu i olejów w piekarniku nagrzanym do 80-90°C. Co jakiś czas sprawdzaj i mieszaj mydło.
- Krok 5: Gęstniejącą masę wyjmij z piekarnika. To dobry moment, by dodać olejki eteryczne, barwniki, suszone zioła czy płatki kwiatów. Wymieszaj całość blenderem lub mikserem, by masa była jednolita.
- Krok 6: Przelej masę do foremek.
Mydło DIY
Po kilku dniach mydło jest gotowe do używania.
Pamiętaj, by zachować należytą ostrożność podczas pracy z gorącymi olejami oraz ługiem!
Jak zrobić mydło w domu metodą na zimno?
W metodzie na zimno pomiń krok 4 – związany z piekarnikiem, konieczny w metodzie na gorąco. Przygotowane mydło po 1-2 dniach należy wyjąc z formy i zostawić w ciepłym miejscu. Warto je owinąć folią spożywczą oraz ręcznikiem. Co ważne, mydło zrobione metodą na zimno wymaga dłuższego czasu leżakowania – od 3 do nawet 8 tygodni. To ważne, ponieważ w tym okresie mydło osiąga odpowiednie i bezpieczne dla skóry pH, a także twardnieje.
Bezpieczna dla skóry jest 7-10 pH. Poziom pH mydła można kontrolować podczas jego leżakowania, stosując papierki lakmusowe.
Jak zrobić mydło w płynie w domu?
Robienie domowego mydła w płynie szczególnie powinno spodobać się osobom, które starają się żyć w duchu zero waste. Do jego wykonania potrzebne są bowiem resztki mydeł w kostce.
- Krok 1: 100 g mydła zetrzyj na tarce, aby powstały płatki mydlane.
- Krok 2: Wsyp płatki do dużego słoika i wlej 150-200 ml ciepłej przegotowanej wody.
- Krok 3: Powoli mieszaj zawartość słoika, aż mydło się rozpuści. Rób to ostrożnie, ponieważ płatki mydlane będą się mocno pienić.
- Krok 4: Dodaj 1 łyżkę gliceryny roślinnej albo kilka kropel mydła w płynie, które glicerynę zawiera. Dodaj też 50 g wody.
- Krok 5: Gdy mieszanka ostygnie, dodaj kilka kropli olejku eterycznego.
Po 2-3 dniach domowe mydło w płynie będzie gotowe do używania.
Jak zrobić mydło w domu, by było idealnym prezentem? Ozdoby do mydła DIY
Wiadomo, że mydełko handmade, które chcesz podarować w prezencie, powinno zachwycać już na pierwszy rzut oka. Najlepsze składniki to podstawa, ale staranne wykonanie też ma ogromne znaczenie. W końcu prezent musi się podobać. Na szczęście mydło zrobione w warunkach domowych można spersonalizować! Zacznij od wybrania odpowiedniej foremki, by nadać mydełku pożądany kształt – serca, kwiatka, a może klasyczny owal albo kostka? Potem skup się na kolorze i zapachu. Na koniec pobaw się w ozdabianie. Do dekoracji mydła DIY przydadzą się:
- suszone zioła,
- suszone kwiaty i płatki,
- ziarna kawy,
- liście herbaty.
Z mydłami najbardziej kojarzą się płatki róży, lawenda, rozmaryn, tymianek, rumianek. Tego rodzaju naturalne ozdoby są zdrowe dla skóry i sprawiają, że mydełka pięknie się prezentują. Więcej podobnych treści czeka na was w dziale DIY.
Komentarze (0)