Jak wyczyścić z kamienia czajnik elektryczny?

Osadzanie się kamienia to naturalne zjawisko, które występuje zarówno w czajnikach elektrycznych, jak i tych na gaz czy indukcję. Osad jest nieestetyczny, spowalnia proces gotowania się wody oraz zanieczyszcza płyn, psując smak zaparzanych napojów. A czym dokładnie jest ten „kamień”? To wapń i magnez, które zwiększają twardość wody i osiadają na grzałce oraz innych elementach czajników.

 

Czajniki elektryczne

 

Aby uchronić sprzęt i zachować walory smakowe, warto odkamieniać czajnik raz w tygodniu (lub chociaż raz na miesiąc), przy okazji czyszcząc jego pozostałe elementy. Systematyczne dbanie o sprzęt zapewnia jego dłuższą żywotność oraz może zmniejszyć rachunki za prąd, ponieważ czajnik znacznie szybciej zagotuje wodę, mając czystą, wolną od kamienia grzałkę.

 

Tytan odkamieniacz w proszku 30g

 

Jak to zrobić? Wystarczy kupić odpowiednie preparaty, dzięki którym usunięcie kamienia może zająć niewiele ponad dziesięć minut. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład odkamieniacz do czajników marki Russell Hobbs, który sprawdzi się przy okazji do odkamieniania ekspresów do kawy, a także żelazka parowego. Użycie takiego preparatu jest bardzo proste, wystarczy bowiem zagotować w czajniku pół litra wody z 50 ml produktu, by już po jednym zabiegu cieszyć się czystą wodą.

 

Russell Hobbs Odkamieniacz do Czajników 21220-56

 

Na rynku dostępne są również saszetki odkamieniające, wkłady przeciwosadowe oraz inne specjalistyczne preparaty. Są łatwe w użyciu, jednak pamiętaj o zapoznaniu się z instrukcją stosowania dołączoną do opakowania – bezpieczeństwo przede wszystkim! Oczywiście poza gotowymi produktami istnieją też domowe metody na skuteczne pozbycie się kamienia.

 

Odkamieniacz w płynie K&M AK122, 0,25 l

 

Jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego domowymi sposobami

Jeśli wolisz domowe środki czystości i ekologiczne rozwiązania, to koniecznie wypróbuj któryś z poniższych sposobów na odkamienianie czajników. Są to proste w zastosowaniu, tanie metody na czystą grzałkę oraz zdrową, pozbawioną zanieczyszczenia wodę – i często nie mniej skuteczne od środków chemicznych.

  • Kwasek cytrynowy – ten dostępny niemal w każdym sklepie proszek wystarczy wsypać do czajnika, zalać wodą, a następnie dwukrotnie ją zagotować. Warto zostawić roztwór w urządzeniu na dłużej (około 3h), po czym wylać brudną wodę, napełnić czajnik świeżą i ponownie doprowadzić do wrzenia. To tyle!
  • Sok z cytryny – działa na podobnej zasadzie co kwasek cytrynowy. Potrzebna ci będzie szklanka wyciśniętego soku, który należy wlać do czajnika i pozostawić w nim na godzinę. Po tym czasie, aby pozbyć się kamienia i zapachu cytryny, dokładnie wypłucz i umyj sprzęt.
  • Ocet – to „król” domowych środków czystości, z jego pomocą można wyczyścić naprawdę sporo sprzętów, w tym czajniki. Aby to zrobić, przygotuj roztwór w proporcji 1:1 (na przykład szklanka wody na szklankę octu) i wlej go do czajnika. Zagotuj mieszankę, odczekaj minimum jedną godzinę, a następnie dokładnie umyj wnętrze urządzenia, by pozbyć się zapachu octu.
  • Soda – uniwersalny proszek o wielu zastosowaniach, który potrafi zdziałać cuda. Wystarczy, że wsypiesz 2 łyżki sody do urządzenia, a po kilkunastu minutach osad powinien zniknąć. Po wszystkim dokładnie wypłucz i umyj sprzęt!
  • Ziemniaki – choć może wydawać się to dziwne, obierki z ziemniaków wrzucone do czajnika tak, by zapełniły 2/3 jego głębokości, mogą skutecznie usunąć kamień. Wystarczy, że zalejesz je gorącą wodą i zostawisz na kilkanaście minut, po czym wyjmiesz je i zagotujesz wodę, w której leżały. Na koniec wylej zawartość i ponownie zagotuj (tym razem czystą) wodę, a następnie umyj sprzęt.

Jak widzisz, domowe sposoby na to, jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego, nie są niczym skomplikowanym i nieraz mogą całkowicie pokonać nagromadzony kamień. By jednak były skuteczne, systematycznie wykonuj oczyszczanie tak, by nie doprowadzić do zgromadzenia się dużej warstwy osadu.

 

Odkamieniacz 500 ml

 

Czym czyścić czajnik elektryczny?

Wiesz już, jakimi środkami czystości wymyć z kamienia czajnik elektryczny. Jednak poza chemią i domowymi roztworami potrzebny będzie również odpowiedni czyścik – taki, który nie zarysuje urządzenia. Czego więc użyć do bezpiecznego mycia, szorowania i oczyszczania takiego urządzenia?

Większość czajników elektrycznych ma powłoki wymagające delikatnego czyszczenia, dlatego unikaj druciaków, ostrych gąbek czy twardych szczotek. Możesz w ten sposób uszkodzić sprzęt i pozostawić na nim nieestetyczne rysy. Zdecydowanie lepszym wyborem będą miękkie gąbki, ściereczki oraz delikatne ręczniki.

 

Odkamieniacz do czajników/kawiarek K&M, 50 g

 

Jeżeli twój czajnik jest wykonany ze stali nierdzewnej, po umyciu go gąbką i osuszeniu ściereczką możesz go dodatkowo wypolerować. Wystarczy, że będziesz pocierać powierzchnię urządzenia kuleczką z folii aluminiowej, by twój sprzęt wyglądał jak nowy.

Dbanie o czajniki może być naprawdę proste, warto więc pielęgnować sprzęt regularnie. Wydłuży to jego żywotność. Jeśli jednak rozglądasz się za nowym urządzeniem, zerknij na nowoczesne czajniki dostępne w naszej ofercie. Dobrym wyborem będzie na przykład czajnik elektryczny Bosh, który został wyposażony w filtr antywapienny.

 

Czajnik elektryczny BOSCH TWK78A01

 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz w naszych poradnikach AGD!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock / Monkey Business Images