Tylko nie frotte!
Po latach wycierania włosów puszystymi ręcznikami frotté okazało się, że to błąd! Specjaliści twierdzą, że osłabione, splątane i suche włosy wyjątkowo źle reagują na wystające włókna bawełny. Łapią one włos i w trakcie pocierania podnoszą łuski keratyny. W efekcie włosy łamią się, a problem plączących się kosmyków przybiera na sile. Dlatego, by zapobiegać niszczeniu i puszeniu się włosów, warto zmienić ręcznik na gładką bawełnianą ściereczkę, turban albo cienki i szybkoschnący ręcznik z mikrofibry jak ten Rockland.
Rockland, Ręcznik szybkoschnący, szary, 40x80 cm
Zbyt częste mycie włosów szkodzi
Co ile dni myć włosy? Oto jest pytanie! Jeśli czujesz, że twoje włosy są bardzo kruche, przesuszone i puszą się mimo nakładania odżywki, spróbuj wydłużyć czas między jednym a drugim myciem. Pamiętaj też, że skóra głowy produkuje sebum i pokryta jest filmem ochronnym, który działa jak najlepsza odżywka. Poza tym, wybieraj kosmetyki na bazie olejów naturanych na przykład z olejkiem arganowym, z pestek moreli czy rokitnika jak olejek odżywczy do włosów firmy Vianek.
Jak poprawnie stosować olejki na włosy? Fryzjerzy radzą, by nakładać je przed umyciem głowy. W ten sposób mycie, rozczesywanie i suszenie suszarką nie będzie miało tak niszczącego wpływu na włosy, ani nie spowoduje ich puszenia. Tylko uważaj na skórę głowy. Ta bardzo źle znosi ciężkie kosmetyki i nadmiar olejowania. Efekt? Podrażniona, czerwona i swędząca skóra głowy. Najlepiej więc nakładać olejki i odżywki na same włosy.
Vianek, Seria Odżywcza, olejek do włosów odżywczy, 200 ml
Jak myć włosy po farbowaniu?
Mycie włosów i spłukiwanie ich gorącą wodą wysusza i przyspiesza wypłukiwanie farby. Jest jednak sposób, by prawidłowo myć włosy po farbowaniu. Zwracaj uwagę na temperaturę wody. Powinna być letnia.
Jeśli jednak lubisz gorące kąpiele, zakładaj czepek, a dopiero na koniec zajmij się myciem włosów. I pamiętaj, by zakończyć płukanie zimną wodą, która zamyka i wygładza łuski włosów. Szerokim łukiem omijaj szampony, które zawierają SLS, czyli laurylosiarczan sodu (na etykietce szukaj nazwy: sodium lauryl sulfate). Dzięki niemu szampon się mocno pieni, ale przy okazji skutecznie wypłukuje farbę z włosa. Poza tym warto włączyć ochronny produkt do stylizacji na ciepło jak ten od L’Oreal Professionnel. To lekki i odbudowujący spray do włosów z ochroną termiczną.
L'oreal Professionnel, Serie Expert Absolut Repair Gold Quinoa + Protein, odbudowujący spray do włosów zniszczonych z ochroną termiczną, 190 ml
Sposób na cienkie włosy
Omijasz odżywkę? To najczęstszy błąd popełniany przez posiadaczki cienkich włosów. Brak odżywki połączony z codziennym suszeniem, sprawią, że fryzura będzie puszysta, tyle że z czasem włosy po prostu się połamią. Dlatego warto nakładać balsam na pasma pojedyncze pasma, zaczynając od połowy ich długości. W ten sposób nie obciążysz włosów, a fryzura nie będzie płaska.
Szukasz odżywki, która podniesie włosy u nasady, i szamponu, który dodatkowo nada im objętości? Nasza rada: odwróć kolejność mycia. Zmocz włosy, nałóż odżywkę na dwie minuty, a dopiero potem umyj je jak zwykle. Zobaczysz, że efekt będzie idealny: włosy się uniosą, a przy okazji dostaną porcję składników odżywczych i nawilżających. Dobra odżywka dla cienkich włosów to na przykład ta z czarnuszką od Vis Plantis.
Vis Plantis, odżywka do włosów cienkich Czarnuszka, 400 ml
Keratyna do włosów
Zbyt częste farbowanie, rozjaśnianie lub prostowanie osłabia włosy. Zwykła odżywka nie wystarczy, by je zregenerować. Dlatego potrzebna jest odżywcza maska. Nawet jeśli nie myjesz włosów codziennie, możesz zmoczyć je i nałożyć maskę bez wcześniejszego oczyszczania. Minimum na pięć minut.
Splątane i przesuszone włosy to znak, że ich struktura jest mocno uszkodzona. Potrzebujesz odżywki, której składniki wbudują się w łuski keratynowe jak cement. Czego szukać w składzie? Żywic, protein i jedwabiu. Takie skłądniki znajdziecie w wielu maskach firmy Kallos. Nakładaj odżywkę na grzebień, a dopiero potem na mokre włosy, przeczesując je dokładnie.
Kallos, Milk, maska mleczna do włosów z proteinami mlecznymi, 1000 ml
Wszystkie etapy mycia
Prawidłowe mycie włosów powinno przebiegać w zgodzie z poniższymi zaleceniami profesjonalistów. Fryzjerzy radzą, by wykonywać trzy proste kroki:
- zmoczyć włosy,
- nałożyć szampon na dłonie,
- spienić i dopiero delikatnie rozprowadzić.
I tu warto zrobić krótki przystanek, dosłownie minutę-dwie, bez szorowania, masażu czy szarpania włosów. Chodzi o to, by formuła szamponu zadziałała, a konkretnie oderwała cząsteczki kurzu i sebum z powierzchni keratyny. Dopiero teraz można delikatnie wymasować skórę głowy, spłukać i nałożyć szampon raz jeszcze.
Co dalej? Palcami masuj całą głowę, a dłońmi odciskaj pianę z włosów. Unikaj zbyt mocnego szorowania. Teraz warto odcisnąć włosy w ręcznik i rozprowadzić odżywkę na całej długości włosów, omijając skórę głowy. Tuż po nałożeniu można ją spłukać, bo odżywka działa tylko w chwili nakładania, inaczej niż maska, która wymaga przynajmniej pięciu minut działania.
Co dalej? Po spłukaniu maski/odżywki zawiń włosy w turban z mikrofibry. Potem rozpuść i spryskaj włosy sprayem ochronnym. Dzięki niemu suszenie nie spuszy włosów.
I nie czesz włosów na mokro! To najbardziej niszczący etap mycia. Sprawia, że łuski keratyny podnoszą się i kruszą. Pozwól więc im wyschnąć przynajmniej w 80 procentach. Dopiero na koniec suszenia zacznij czesać i układać.
Jeśli szukacie więcej informacj dotyczących świata urody, zjrzyjcie koniecznie na stronę Magazynu Empik Pasje.
Komentarze (0)