Choć zawodowo nie zajmuję się rysowaniem i nawet nie mogę powiedzieć, że w jakimś stopniu jest to moje hobby, to nieraz zdarzyło mi się naszkicować coś z pamięci. Wystarczy chwila nudy, by sięgnąć po kartkę i zacząć rysować. Nawet niewprawny artysta może stworzyć satysfakcjonujące go małe dzieło. W jego przypadku przymykamy oczy na pewne niedociągnięcia i błędy.
W rzeczywistości nawet wprawni rysownicy miewają trudności z niektórymi szkicami i muszą poświęcić dużo czasu na naukę. Jak się okazuje, na szczycie listy najbardziej wymagających szkiców znajdują się dłonie. Złe proporcje i pomijanie ważnych detali to grzechy główne wielu rysowników. Na szczęście wszystkiego można się nauczyć. Zobacz, jak narysować dłonie krok po kroku! Kto wie, może do perfekcji opanujesz tę niełatwą sztukę.
Rysowanie dłoni – to warto wiedzieć!
Zanim przejdziesz do praktyki, poświęć odrobinę czasu na przestudiowanie tematu. Może ci się przydać kilka wskazówek przed rozpoczęciem rysowania.
- Dokładnie przypatrz się swoim dłoniom – zwróć uwagę, jak są zbudowane, czym różnią się poszczególne palce, jaką mają długość i jak układają się względem siebie, zobacz, ile linii przecina twoją dłoń. Zauważ, że każdy palec składa się z 3 części, a kciuk ma lekko wygiętą końcówkę.
- Przyłóż otwartą dłoń do swojej twarzy i zawróć uwagę na proporcje – to ćwiczenie przyda się podczas rysowania całej postaci.
- Skorzystaj z instrukcji z książek. Przeczytaj kilka wartościowych tutoriali z objaśnieniami i ilustracjami krok po kroku, na których artyści pokazują, jak rysują dłonie w różnych ułożeniach.
- Warto rysować dłoń z natury lub ze zdjęć, np. wzorując się na swojej ręce, a nie z wyobraźni.
Na koniec zapamiętaj starą, ale sprawdzoną zasadę, że praktyka czyni mistrza, dlatego ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz! To najlepsza metoda nauki rysowania dłoni.
Przydatne akcesoria do rysunku dłoni
Na dobry początek wystarczy ołówek i gumka, by nauczyć się, jak rysować dłonie. Możesz wybrać mniejszy zestaw do szkicowania renomowanej marki Creadu z 3 ołówkami, 2 węglami, gumką i temperówką albo duży profesjonalny zestaw artystyczny, który składa się ze 148 elementów. Na pewnym etapie nauki przydatne będą też cienkopisy do szkicowania z końcówkami o różnej grubości lub pisaki artystyczne w różnych kolorach, by zaznaczać poszczególne części rysowanej dłoni.
Prosty rysunek dłoni krok po kroku
Naukę najlepiej rozpocząć od narysowania prostego układu dłoni, czyli jej otwartej wewnętrznej strony.
Krok 1: Narysuj środkową część dłoni
Obok szkicownika ustaw dłoń w danej pozie. Szkicowanie zacznij od śródręcza i narysowania fragmentów dłoni w formie brył geometrycznych. Na dodanie szczegółów przyjdzie czas w kolejnych krokach.
Krok 2: Narysuj palce
Zaznacz środek dłoni i naszkicuj środkowy, najdłuższy palec, składający się z 3 części w formie brył. Następnie kolejno dorysowuj pozostałe palce: serdeczny, mały, wskazujący i na końcu kciuk. Porównuj przy tym wielkości palców i ich poszczególnych części. Pamiętaj o proporcjach!
Krok 3: Zaznacz szczegóły
W ostatnim kroku przychodzi czas na odwzorowanie sieci zmarszczek i światłocieni. Zwracaj uwagę na to, jak się układają linie, jakie mają długości, w którym miejscu się zakrzywiają, jak łączą lub przecinają ze sobą. To właśnie te szczegóły nadają unikalnego charakteru rysunkowi, tak jak unikalna jest każda ludzka dłoń.
Teraz już wiesz, jak zacząć naukę rysowania dłoni. Do dzieła! Po więcej porad zapraszamy do działu Rysuję.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock
Komentarze (0)