Jakie grzyby najlepiej mrozić – surowe czy gotowane?

Są dwie szkoły mrożenia grzybów. Jedna mówi, że najlepiej mrozi się oczyszczone surowe grzyby, które potem możemy wykorzystać tak, jak chcemy. Druga szkoła mówi, że grzyby przed mrożeniem należy zblanszować. Dzięki krótkiemu gotowaniu zachowują kolor i konsystencję. Łatwiej też z nich potem przygotować sos.

Jak przygotować grzyby do mrożenia?

Przygotowanie grzybów do mrożenia wymaga kilku czynności. Po pierwsze, trzeba je starannie oczyścić z ziemi, igieł, liści i innych zanieczyszczeń. Można to zrobić za pomocą szczoteczki lub wilgotnej ściereczki. Jeśli grzyby są duże, a my chcemy potem zrobić z nich sos, to możemy od razu pokroić je na mniejsze kawałki.

 

Nóż kuchenny do obierania grzybów 19,5 cm ORTHEX

 

Jak obgotować grzyby do mrożenia?

Grzyby przed mrożeniem możemy delikatnie zblanszować. Wrzucamy je do wrzątku na minutę, a następnie wkładamy od razu do zimnej wody. Grzyby muszą się przestać gotować, więc woda musi być naprawdę zimna. Dzięki temu zachowamy ich sprężystą strukturę oraz wyrazisty kolor. Ponadto blanszowanie pomaga w ustabilizowaniu grzybów – odmrożone i wcześniej zblanszowane lepiej sprawdzają się w daniach. Po schłodzeniu odsączamy je z nadmiaru wody. To ważny etap – jeśli sporo wody zostanie w grzybach, to podczas zamarzania zacznie je rozsadzać i wpłynie na ich konsystencję.

Jak mrozić surowe grzyby?

Surowe grzyby traktujemy tak, jak te, które chcemy zblanszować. Musimy je dokładnie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli mamy do dyspozycji egzemplarze większe niż są nam potrzebne, kroimy je na mniejsze kawałki.

 

Zestaw 5 Pojemników Do Mrożenia 0,5 L Orthex Marka:Orthex

 

Jak mrozić świeże grzyby?

Najlepiej mrozić grzyby kładąc je na płasko na papier do pieczenia, a po kilku godzinach przekładać do pojemników lub torebek strunowych. Staraj się usunąć jak najwięcej powietrza z pojemników lub woreczków, aby zmniejszyć ryzyko utraty jakości podczas zamrażania. Tak postępujemy z surowymi i blanszowanymi grzybami.

Ile można przechowywać mrożone grzyby?

Mrożenie pozwala na zachowanie smaku grzybów na dłużej, ale nie daje im nieśmiertelności. Ze względów bezpieczeństwa oraz smaku produktu, należy je zjeść w ciągu określonego czasu. Grzyby przechowywane w szczelnych pojemnikach lub torebkach zachowują jakość przez okres od 6 do 12 miesięcy. Po tym czasie mogą stracić na smaku, konsystencji i wartości odżywczej. Ważne jest, by przyglądać się mrożonym grzybom tuż przed ich wykorzystaniem. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w kolorze, zapachu lub konsystencji, lepiej zrezygnuj z ich spożycia.

 

Pojemnik do mrożenia żywności Alaska 3,5 l bez BPA NoFrost kolor zielony - GR Marka:STALMAN

 

Jak przyrządzić mrożone grzyby?

Przygotowywanie mrożonych grzybów jest dość proste. Trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy: przed zrobieniem dania grzyby musimy porządnie rozmrozić, a także pozbyć się nadmiaru wody. Każdy grzyb ma inny smak oraz konsystencję. Warto mieć to na uwadze, przygotowując różne dania – mrożenie nie zamieni kani w prawdziwka ani pieczarki w kurkę. Będą one miały podobny smak i strukturę do swoich surowych odpowiedników.

Jak wykorzystać mrożone grzyby? 5 propozycji

  1. Sos z mrożonych grzybów

Na średnim ogniu rozgrzej masło, przesmaż odrobinę posiekanej cebulki, dorzuć grzyby, dopraw solą, pieprzem i natką pietruszki lub koperkiem. Do takiego sosu można dodać odrobinę białego wina. Powstały sos grzybowy idealni sprawdzi się do ryżu, makaronu, pieczeni rzymskiej czy pieczonego mięsa.

 

Patelnia głęboka granitowa KLAUSBERG KB-7294, 28 cm

 

  1. Sos beszamelowy z mrożonymi grzybami

Grzyby są świetnym składnikiem sosów, ponieważ dodają im moc aromatu. Najłatwiej jest przygotować beszamel. W garnku rozgrywamy 3 łyżki masła, następnie dodajemy 3 łyżkami mąki. Smażymy, ciągle mieszając, przez około 2 minuty. Powolutku dolewamy mleko, cały czas mieszając. Wrzucamy posiekane grzyby i gotujemy sos, aż zgęstnieje. Doprawiamy solą, pieprzem oraz koperkiem.

  1. Dodatek do dań jednogarnkowych

Dodaj mrożone grzyby do zup, gulaszy lub dań jednogarnkowych. Wzbogacą, a także pogłębią ich  smak. Wpłyną też na teksturę potrawy.

  1. Dodatek do ryżu i makaronu

Dodaj mrożone grzyby do potraw z ryżu i makaronu. Grzyby mają dużo piątego smaku umami, dlatego nawet niewielka ilość sprawia, że danie wydaje się pełniejsze w smaku.

  1. Mrożone grzyby jako nadzienie do dań wytrawnych

Mrożone grzyby można wykorzystać do przygotowania nadzienia do mięs i pierogów. Bardzo dobrze skomponują się z kurczakiem czy indykiem, a także z pierogami lub uszkami.

 

Jedno. Łatwe jednogarnkowe cuda Autor:Oliver Jamie

 


Zainteresował cię temat? Przeczytaj nasz artykuł „Pierogi z kapustą i grzybami: przepis na pyszny farsz i ciasto


Jak zrobić sos z mrożonych grzybów?

Przygotowanie sosu z mrożonych grzybów jest bardzo proste. Może on być dodatkiem do ryżu, makaronu, klopsików, pieczeni rzymskiej, kluseczek, kopytek oraz wielu innych dań.

Czas przygotowania: 30 minut (bez rozmrażania)

Ilość porcji: 2

Składniki:

  • 450 g mrożonych grzybów
  • 1 duża cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 3 łyżki masła
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 szklanka śmietanki 30%
  • garść posiekanego koperku

 

sos grzybowy

 

  1. Mrożone grzyby wyciągamy z zamrażarki, kładziemy do miseczki i odmrażamy w lodówce. Zajmie to całą noc.
  2. Grzyby siekamy. Zalewę zostawiamy.
  3. Cebulę drobno siekamy.
  4. Na patelni rozgrzewamy masło, dodajemy cebulę i sól. Przesmażamy do zazłocenia na małym ogniu, raz po raz mieszając.
  5. Do cebuli dodajemy przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Dorzucamy grzyby i wlewamy wodę z moczenia grzybów.
  6. Zawartość patelni smażymy przez około 7 minut, mieszając.
  7. Do zazłoconych grzybów dodajemy śmietanę i całość mieszamy. Próbujemy, doprawiamy solą oraz pieprzem.
  8. Dodajemy koperek, mieszamy i serwujemy.

 

ZWIEGER Fusion Zestaw Garnków 11 El Marka:Zwieger

 

Więcej sprawdzonych porad i przepisów znajdziesz w dziale Gotuję.

Zdjęcia w artykule: Shutterstock