Jakie korzyści niesie regularne czyszczenie grilla gazowego? 

Oprócz zachowania higienicznych warunków przygotowywania pożywienia, dokładne czyszczenie grilla niesie ze sobą także inne korzyści. Dbałość o sprzęt przedłuża jego trwałość i pomaga zaoszczędzić odrobinę czasu. Jeśli bowiem przystąpi się do czyszczenia grilla, zanim on całkowicie ostygnie, proces przebiegnie sprawniej.

Dlaczego czyszczenie zimnego grilla to zły pomysł? 

Nie warto czekać z usuwaniem brudu do momentu, aż grill całkowicie wystygnie. Zdecydowanie łatwiej jest skutecznie wyczyścić tłusty osad, pozostały po grillowaniu, jeśli lepka powierzchnia jest stosunkowo świeża i jeszcze trochę ciepła. Wystudzony tłuszcz i inne pozostałości po grillowaniu tworzą grubą i zwartą warstwę, którą ciężko usunąć nawet przy pomocy skrobaka i szczotki drucianej. Dlatego nie należy czekać z czyszczeniem grilla i zawsze starać się robić to na bieżąco. Takie podejście pomaga szybciej i skuteczniej uporać się z nieprzyjemnym obowiązkiem.

 

SKROBAK SZCZOTKA CZYSZCZENIA PIECA GRILLA KOMINKA

 

Jak czyścić grill gazowy krok po kroku 

Aby skutecznie wyczyścić grill gazowy, trzeba go najpierw porządnie rozgrzać, a potem poczekać, aż przestygnie. Tzw. wypalanie grilla polega na uruchomieniu wszystkich palników i rozgrzaniu ich do najwyższej możliwej temperatury przy zamkniętej pokrywie. Proces ten trwa krócej niż pół godziny i kończy się, gdy przestaje wydzielać się dym. Oznacza to, że wszystkie pozostałości zostały dostatecznie rozgrzane. Następnie przychodzi pora na wystudzenie do odpowiedniej temperatury, które zwykle trwa kilka minut od otwarcia pokrywy.

Jeśli grill wyposażony jest w specjalny ociekacz na tłuszcz, to należy go opróżnić, a następnie dokładnie umyć. Najlepiej użyć do tego ciepłej wody i delikatnego detergentu.

Wszelkie pozostałości tłuszczu i inne ślady niedawno spożytego posiłku łatwo usuwa się za pomocą specjalnej szczotki z metalowym druciakiem. Taki czyścik do grilla gazowego powinien mieć włosie ze stali szlachetnej. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w miskę z letnią wodą i suche, czyste ścierki. Następnie należy skrupulatnie czyścić wszystkie elementy grilla, na których osadza się brud: ruszt, aromatyzery, palniki. Z trudniejszymi zabrudzeniami dobrze poradzą sobie preparaty do czyszczenia grilla. Zwykle są one dostępne w spryskiwaczu ułatwiającym aplikację.

 

Płyn czyszczący do grilli i kominków LANDMANN, 750 ml

 

Żeby nieco sobie pomóc z uciążliwymi fragmentami zanieczyszczeń, które utknęły głębiej, można spróbować je zebrać za pomocą ściereczki albo wciągnąć odkurzaczem z wąską końcówką.

Planujesz dokładniejsze czyszczenie grilla gazowego? 

Aby przeprowadzić taki zabieg skutecznie, należy odłączyć gaz, a następnie rozkręcić sprzęt na części. Takie porządki warto wykonać raz w sezonie. Przy okazji można sprawdzić, w jakiej kondycji znajdują się poszczególne elementy, nawet takie, do których na co dzień nie ma się zbyt dobrego dostępu. Można także ocenić, czy nie powstały żadne uszkodzenia i czy czystość poszczególnych elementów jest zadowalająca.

Tak dokładnie wyczyszczony i osuszony grill może „czekać” na kolejne spotkanie w ogrodzie. Aby na sprzęcie nie osiadł kurz i aby się nie zabrudził, warto go przykryć – najlepiej specjalnym pokrowcem, który również zabezpieczy sprzęt przed wilgocią, która może spowodować korozję.

 

Pokrowiec na grille prostokatne LANDMANN Quality L 276

 

Konserwacja – ważny etap przedłużający żywotność grilla gazowego 

Regularnie przeprowadzane, dokładne czyszczenie grilla gazowego po każdym użyciu pomaga zachować sprzęt w dobrej kondycji przez wiele lat. Warto też zadbać o jego odpowiednią konserwację. Wystarczy, gdy ten proces przeprowadzi się raz w roku przed pierwszym uruchomieniem grilla w kolejnym sezonie.

Aby móc bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw grilla gazowego, w pierwszej kolejności należy upewnić się, że palniki nie są w żaden sposób uszkodzone. Trzeba sprawdzić także ich drożność. Może się okazać, że do środka otworów dostały się owady lub resztki posiłków z grilla – takie zanieczyszczenia należy niezwłocznie usunąć np. za pomocą specjalnej szczotki. Warto zweryfikować również, czy elementy grilla nie zardzewiały i czy zapalarka działa bez zarzutów. Jeśli zauważy się jakiekolwiek nieprawidłowości, koniecznie należy wymienić uszkodzony element na nowy.

Pierwsze objawy rdzy nie stanowią zagrożenia i można je łatwo usunąć za pomocą szczotki do czyszczenia. Przed korozją ochroni też cienka warstwa oleju roślinnego użytego do impregnacji rusztu zawsze po jego dokładnym wyczyszczeniu. Regularnie należy także sprawdzać, czy rdza nie spowodowała głębszych uszkodzeń elementów grilla gazowego. Jeśli się zauważy, że w metalu powstaje dziura, to taki fragment bezzwłocznie trzeba wymienić na nowy.

 

AG705 SZCZOTKA SKROBAK DO CZYSZCZENIA RUSZTU GRILL

 

Jakie korzyści przynosi regularne czyszczenie grilla gazowego? 

Odpowiednie wyczyszczenie grilla gazowego na początku sezonu grillowego, a potem po każdym girllowaniu, daje pewność, że ruszt nie jest pokryty zaschniętym i szkodliwym tłuszczem oraz zabrudzeniami, które mogłyby dostać się do przygotowywanego posiłku. Ponadto stosując się regularnie do naszych porad dotyczących czyszczenia i konserwacji sprzętu do grillowania, masz szansę przedłużyć termin przydatności grilla do użytkowania o wiele lat!

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale AGD.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock.