Ci, których natura obdarzyła kręconymi kosmykami, często mają niezbyt przyjemne wspomnienia z dzieciństwa związane z czesaniem. Niesforne loki łatwo się plączą i kołtunią, a rodzice, chcąc rozwiązać problem, często chwytają za zwykły grzebień i próbują je rozczesać. Efekt? Sporo bólu, a przy tym zupełna utrata skrętu, puszenie i niedociążenie.

Osoby o kręconych włosach często spędzają lata na próbach opracowania właściwego sposobu obchodzenia się z lokami. Na szczęście są uniwersalne metody, które wydobędą skręt z nawet najbardziej niesfornego włosa. Warto stosować odpowiednie techniki, ale też akcesoria — dostępne w naszym asortymencie — jak szczotki do włosów kręconych, o których opowiemy w dalszej części tekstu.

 

strefa pięknych włosów

 

Na sucho czy na mokro — jak czesać kręcone włosy?

Najczęstszym błędem jest czesanie suchych włosów. W poradnikach dotyczących pielęgnacji często można znaleźć wskazówki, odradzające czesanie na mokro ze względu na większe narażenie struktury włosa na zniszczenia. W przypadku loków jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Pamiętaj, że włosy nie powinny ociekać wodą — najlepiej, aby były wilgotne. Przed czesaniem warto więc odcisnąć je ręcznikiem, ale nie używać suszarki.

Czesanie wilgotnych kosmyków pozwoli ci uniknąć problemu puszenia i splątywania, z czym najczęściej wiąże się wykonywanie tej czynności na sucho. Oczywiście wiele zależy też od poziomu skrętu. Zasada jest następująca — im bardziej skręcone włosy, tym trudniej będzie ci czesać je na sucho z zadowalającymi efektami.

 

produkty do pielęgnacji kręconych włosów

 

Szczotka do rozczesywania włosów kręconych czy grzebień — czym czesać kręcone włosy?

Dobór szczotki jest równie ważny, jak stosowanie dopasowanych do potrzeb włosów kręconych metod mycia i pielęgnacji. Szczotka do włosów kręconych powinna być wykonana z naturalnych materiałów (na przykład włosia dzika), które nie będą przyczyniać się do elektryzowania kosmyków i dodatkowo naruszać ich delikatnej struktury.  Rozstaw igieł musi być szeroki – to zniweluje niebezpieczeństwo plątania się.

 

Szczotki do kręconych włosów - model z włosiem dzika Olivia Garden Finger Brush Combo

 

Zamiast szczotki, świetnie sprawdzi się grzebień do włosów kręconych. Tutaj również warto pamiętać, że im szerzej rozstawione igły, tym lepiej. Niektórzy posiadacze loków w ogóle rezygnują ze szczotek, ponieważ z wykorzystaniem grzebienia łatwiej osiągnąć pożądany efekt. Przykładem idealnego akcesorium do włosów kręconych może być grzebień do gęstych i kręconych włosów Mayumi marki Kashōki o bardzo szerokim rozstawieniu i charakterystycznym, ergonomicznym kształcie.

 

Grzebień do gęstych  i kręconych włosów Kashoki Mayumi

 

Osoby o mniejszym skręcie docenią z kolei Tangle Teezer — szczotkę, która kilka lat temu zrobiła na rynku prawdziwą furorę. Świetnie sprawdza się ona do zadań specjalnych, ponieważ rozczesuje splątane kosmyki bez ciągnięcia i wyrywania. To idealna szczotka do włosów falowanych z tendencją do splątywania się. Możesz stosować ją zarówno na suche, jak i mokre włosy. Nie polecamy jej jednak osobom z puklami o bardzo dużym skręcie. Tangle teezer może sprawić, że nie będzie on ładnie podkreślony.

 

Szczotka do włosów Tangle Teezer

 

Czesanie jest ważne — ale aby osiągnąć spektakularne efekty, warto pamiętać również o właściwym myciu. W przypadku burzy loków najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie metody OMO.

Metoda OMO — czym jest i jak ją stosować?

Choć może brzmieć tajemniczo, to po prostu skrót kolejności, w jakiej należy stosować produkty do pielęgnacji włosów: odżywka, mycie, odżywka. Z początku taka koncepcja może dziwić — jesteśmy przyzwyczajeni do używania szamponu w pierwszej kolejności, bo przecież oczyszcza on włosy. Metoda OMO ma jednak swoje uzasadnienie. Odżywkę nakłada się przed szamponem celem zapewnienia włosom ochrony. Przed czym? Przede wszystkim przed silikonami i parabenami, a także SLS i SLES — głęboko oczyszczającymi substancjami często obecnymi w składach szamponów. Mogą one bardzo przesuszać, a dla kręconych włosów, które łatwo tracą wilgoć, skutki mogą być naprawdę opłakane.

Czy nie wystarczy po prostu dobrać szamponu o dobrym składzie? Oczywiście — jeśli będzie on pozbawiony substancji wymienionych powyżej, ryzyko przesuszenia będzie niewielkie. W przypadku włosów kręconych warto jednak chuchać na zimne i zadbać o maksymalną ochronę twoich pukli.

 

kosmetyki do włosów w Empiku

 

Po nałożeniu odżywki, czas na mycie szamponem. Najwięcej uwagi należy poświęcić nasadzie włosów. Końcówek nie musisz myć dokładnie— to one są najbardziej narażone na zniszczenia, a przy tym najmniej zanieczyszczone. Resztki szamponu z całej powierzchni włosów zmyjesz wraz z drugą odżywką.

Użycie odżywki po raz drugi jest niezbędne w przypadku włosów kręconych, które łatwo tracą nawilżenie. Wybierz produkt emolientowy — zawarte w nim oleje zapewnią kosmykom otoczkę ochronną, która zamknie wilgoć w strukturze włosa, a przy tym zabezpieczy je przed uszkodzeniami podczas czesania.

Dobra szczotka i czesanie na mokro to podstawa — a jeśli dodatkowo zastosujesz metodę OMO, możesz spodziewać się naprawdę spektakularnego efektu. Połączenie tych dobrych praktyk podkreśli skręt i wydobędzie blask z włosów.

Więcej porad dotyczących dbania o włosy znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

Źródło zdjęcia okładkowego/ilustracji: Shutterstock