Książkowy świat licealisty, czy ucznia innej szkoły średniej, jest już praktycznie nieograniczony. Może czytać pozycje dla każdego wieku. Jednak jego życiowe doświadczenie nadal jest niewielkie, z kolei ciekawość świata staje się głównym motorem działań – stąd skłonność do ryzykownych zachowań. A co gdyby tę nieokiełznany głód poznania można by w dużym stopniu zaspokoić „na sucho”?
Otóż można! Właśnie czytając książki i w nich towarzysząc bohaterom w najróżniejszych zdarzeniach oraz poznając realia życia inne od naszych. To właśnie siła czytania! Oczywiście warunkiem jest by książka dla 16-latka była tak soczysta, by mogą konkurować z innymi rozrywkami. Oraz tak autentyczna, odważna i zróżnicowana, żeby rzeczywiście dawała odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania przed-dorosłości.
Chciałam mieć pewność, że dzisiejsza ściągawka będzie realnie przydatna dla starszej młodzieży, dlatego przygotowałam ją z moją nastoletnia córką Klarą. Moja podpowiedź dla rodziców? Koniecznie przeczytajcie te tytuły. Wciągną Was i będziecie mieli dodatkowe tematy do rozmów z dzieckiem.
Ciekawe książki dla 16-latka – lista tytułów
-
„Heartstopper”, Alice Oseman
Powieść graficzna, która robi furorę wśród młodych odbiorców. Dobra kreska, ciekawy scenariusz, klimatyczne nałożenie kolorów. Seria musiała uwieść też twórców Netfliksa, bo właśnie szykują serial opierający się na pierwszym tomie. Nick i Charlie różnią się od siebie już na pierwszy rzut oka. Kiedy trafiają na te same zajęcia w szkole, szybko się zaprzyjaźniają. Jednak dla Charliego relacja staje się czym więcej: zakochuje się w Nicku bez nadziei na to, że przyjaciel odwzajemni uczucie. Jak potoczą się losy tej nietypowej znajomości? Czytajcie i oglądajcie.
Chcesz wiedzieć więcej? sprawdź recenzję „Heartstoppera” autorstwa Wojciecha Szota.
-
„Tetrus”, Kazimierz Szymeczko
Po poważnym wypadku samochodowym Michał ląduje w specjalnym ośrodku. Rodzice, sami mocno poszkodowani nie mogą się nim zająć – mama doznaje urazu psychicznego, tata częściowo traci władze w nogach. Chłopak zostaje tetrusem, czyli ma czterokończynowy paraliż. Czy książka o sparaliżowanym nastolatku, osamotnionym i bezradnym może być dobra lekturą? Tak. To jeden z najciekawszych polskich tytułów dla starszej młodzieży: szczery, zaskakujący i dający nadzieję każdemu czytelnikowi niezależnie od miejsca, w jakim się znajduje. Koniecznie dajcie szanse tej książce.
-
„O Melba!”, Grażyna Bąkiewicz
Mocna, piękna i świetnie skonstruowana opowieść dla 16-latka. Nastoletnia Malina ma nietypowe życie. Jej mamą jest znana dziennikarka śledcza, które styl pracy wymusza na dziewczynie liczne przeprowadzki. Zmęczona brakiem przynależności i ciągłymi zmianami Malina postanawia zamieszkać u babci i znaleźć w końcu spokój i wytchnienie. Okazuje się jednak, że sielankowe życie też potrafi mieć czarna stronę. Coś złego dzieje się ze szkolnym kolegą nastolatki. A do tego wciąga ją w przeszłość rodzinna czarna dziura – tajemnicza śmierć bliźniaczki jej mamy. Wspaniała powieść psychologiczna i dreszczowiec w jednym. Ważna książka nie tylko dla każdej 16-latki.
-
„Biały teatr Panny Nehemias”, Zuzanna Orlińska
Kasia dorasta w szarej rzeczywistości Polski lat 80. Kiedy dostaje szkolne zadanie by pomagać starszym paniom w ich staroświeckim domu, nie podejrzewa, jak bardzo zmienią się jej życie i ona sama. Oto dostaje w swoje ręce Biały Teatr – przedmiot, od którego trudno się uwolnić, choć zmienia życie właściciela i to wcale nie na lepsze. Niezwykła powieść o uzależnieniu i jego skutkach, niezależnie od tego, czy jest to nałóg narkotykowy, alkoholowy czy bardziej współczesny jak od nowych technologii. Świetne, PRL-owskie tło a do tego tekst napisany pięknym językiem.
-
„Strata. Gdy świat się kończy”, Eve Ainsworth
Alfie stracił mamę. Czuje, że jego świat się skończył. Że właściwie nic dobrego już go nie czeka, a nawet gdyby miał perspektywę na szczęście, to nie powinien z niej korzystać. Chłopak zapada się w sobie, bo choć ma jeszcze ojca, ten nie potrafi mu pomóc. Budowanie relacji w obliczu dramatu, który złamał ich obu, okazuje się zbyt trudne. Dobra, wzmacniająca książka dla 16-latka, która pokazuje, że w każdej chwili może pojawić się obok nas ktoś, na kim będziemy mogli się wesprzeć. I dla kogo sami staniemy się wsparciem. Jeśli Wam się spodoba, koniecznie sięgnijcie po pozostałe tytuły tej autorki.
-
„Skutki uboczne eliksiru miłości”, Dorota Combrzyńska-Nogala
Dlaczego polecam książki dla 16-latków z akcją toczącą się w czasach PRL-u? Ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że na te właśnie czasy przypadało dzieciństwo ich rodziców. Dobrze jest poznać różnice, jakie nas ukształtowały i zrozumieć mamę i tatę, gdy nie do końca pojmują dzisiejsze realia z jakimi mierzy się młodzież. W „Eliksirze…” mamy początek stanu wojennego, zamieszki, szmuglowanie gazetek, prozę codzienności i nowe życie bohatera wysłanego po urazach w demonstracji do babci. Wzruszycie się i pośmiejecie.
Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:
- Young adult vs. New Adult - na czym polega różnica?
- Serie książek dla młodzieży - tytuły, po które warto sięgnąć
- Książki przygodowe dla młodzieży - ranking najlepszych tytułów
-
„Biegnij moje serce, biegnij”, Deb Caletti
Niesamowita i bardzo ważna książka, która nie jest tak znana, jak na to zasługuje. O manipulacji, o tym, że każdy może spotkać emocjonalnego szantażystę, o walce o siebie. Annabelle biegnie. Biegnie, ucieka, walczy, choć nikt przecież jej nie goni. Biegnie wiele kilometrów, dzień po dniu, bo po tym co wydarzyło się w jej życiu musi odbyć najważniejsza podróż – po utracone poczucie bezpieczeństwa. Doskonała książka dla 16-latki, która czuje, że przyszła pora zamienić strach na gniew, a gniew na spokój i nadzieję.
-
„Vicious. Nikczemni”, V. E. Schwab
A gdybym Ci powiedziała, jak stworzyć superbohatera? To pytanie mogłaby zadać Victoria Schwab mistrzyni książek dla 16-latków, uwielbiana autorka kolejnych bestsellerów bijących rekordy popularności. Victor i Eli poznali się na studiach i pozornie zaprzyjaźnili. Jednak ich relacja tak naprawdę opierała się na skrajnej ambicji i rywalizacji. Dodajcie do tego niepohamowany geniusz i macie przepis na jedną z ciekawszych książek ostatniej dekady. Tak, spokojnie, jest też drugi tom.
-
„Zabójcza zabawa”, Alex Bell
Sophie spędzi wakacje w rezydencji swojej rodziny. Wiele lat temu była to szkoła dla dziewcząt. Kuzynostwo onieśmiela dziewczynę, która widzi ich drugi raz w życiu. W dodatku Sophie od przyjazdu nie czuje się najlepiej na wyspie. Soczysty dreszczowiec z elementami horroru. Gwarantuję, że od tej pory będziecie nieco inaczej patrzeć na kuzynki. Zwłaszcza te, które bawią się lalkami.
-
„Rok próby”, Kim Liggett
Zjawiskowa książka dla 16-latki. Dlaczego? W hrabstwie Garner wszystkie szesnastolatki muszą opuścić rodzinną osadę na rok, by zamieszkać razem w prymitywnym miejscu, w którym dosłownie walczą o życie. Po roku próby nie wszystkie przeżyją, niektóre z nich wrócą poranione fizycznie i psychicznie. Wszystko po to by wyzbyć się pewnej niebezpiecznej magii, która daje im władze nad mężczyznami… Jeśli szukacie młodzieżowej dystopi na miarę „Opowieści podręcznej” to właśnie ją znaleźliście.
Więcej artykułów na Empik Pasje w dziale Czytam. Po propozycje dla młodszych czytelników zajrzyjcie na Pasje Dziecka.
Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com
Komentarze (0)