Czyszczenie akwarium krok po kroku
Dokładne i skuteczne czyszczenie akwarium podzielone jest na etapy, z których każdy odpowiada za coś innego. Na początku przygotuj odpowiednie sprzęty, preparaty uzdatniające oraz oczywiście świeżą wodę dla rybek. To, jaka powinna ona być, zależy od hodowanych gatunków – znaczna część odmian rybek i roślin akwariowych najlepiej czuje się w wodzie o odczynie obojętnym, czyli pH 7 (niewielkie odchylenia w stronę kwasowości czy zasadowości są oczywiście dopuszczalne). Korzystając z wody kranowej najlepiej przygotować ją minimum dzień wcześniej (zaleca się, aby woda odstała od 24 godzin do nawet kilku dni nim dodasz ją do akwarium, zwłaszcza jeśli nie używasz środków uzdatniających), tak, aby wyparował z niej chlor. Świeżej wody powinno dodawać się średnio do 30% objętości całego zbiornika – reszta cieczy to woda, która była już w akwarium. Do takiej odstanej wody śmiało możesz dodać witaminy i preparaty uzdatniające (np. Esklarin marki Tropical, który neutralizuje sole metali ciężkich). Po zakończeniu czyszczenia akwarium odpompowaną uprzednio ze zbiornika wodę zastąpisz świeżym płynem o pokojowej temperaturze. Jest to jednak dopiero ostatni krok w procesie czyszczenia.
Woda już gotowa? To świetnie! Teraz usuń ze zbiornika wspomniane 30% wody, przygotuj odmulacz (np. marki Zolux), szczotki i czyściki lub gotowy zestaw do czyszczenia akwarium (np. marki Aptel). Zanim przejdziesz do sprzątania, pamiętaj o odłączeniu wszystkich urządzeń elektrycznych. Następnie należy wykonać poniższe etapy:
- Czyszczenie dekoracji – oraz innych elementów, które znajdują się w akwarium. O tym, jak to zrobić poprawnie i dokładnie, przeczytasz poniżej;
- Mycie zbiornika od środka – czyli całego obszaru akwarium od wewnętrznej strony. Możesz zrobić to ręcznie lub za pomocą odpowiednich narzędzi;
- Odmulanie – istotny krok, który pomoże ci pozbyć się resztek karmy, odchodów i innych nieczystości nagromadzonych na dnie akwarium. Jest to niezwykle ważny proces, ponieważ zalegający między kamykami i ziarenkami piasku brud może zaburzyć naturalne środowisko twoich zwierzaków. Z pomocą „nadchodzi” wcześniej wspomniany odmulacz, który działa niczym odkurzacz, zasysając wodę do filtra;
- Wymiana wody – czyli końcowy krok w czyszczeniu akwarium. To właśnie teraz do zbiornika wlewa się odstaną wodę razem ze wszystkimi dodatkami. Wymiana całej wody powinna być wykonywana tylko w skrajnych przypadkach, ponieważ może być to zbyt wielki szok dla rybek;
- Czyszczenie filtra – większość akwariów na etapie ich zakładania zostaje wyposażona w odpowiednie filtry. Do ich wyczyszczenia użyj wody spuszczonej ze zbiornika;
- Czyszczenie zewnętrznej strony akwarium – mimo że ta część naczynia nie ma styczności z żyjącymi wewnątrz zwierzętami, to i tak powinna być myta wodą oraz wycierana papierowymi ręcznikami. Rybki bowiem są niezwykle wrażliwe na wszelkiego rodzaju środki chemiczne.
Jak często czyścić akwarium?
Jak często czyścić akwarium, by nie zaszkodzić żyjącym w nim stworzeniom? Wszystko zależy między innymi od pojemności zbiornika. Im jest on większy, tym rzadziej będziesz musiał to robić. Częstotliwość jest też uzależniona od roślinności znajdującej się w zbiorniku. Jeśli jest jej dużo, rzadziej trzeba podmieniać wodę, jednak należy pamiętać o regularnym usuwaniu martwych liści i korzeni. Ogólną zasadą będzie czyszczenie zbiornika raz na ok. dwa tygodnie. Sama podmiana wody z kolei raz na 1-3 tygodni. Chcąc więc odpowiednio zadbać o zbiornik, po prostu go obserwuj i regularnie odmulaj.
Jak często czyścić filtr w akwarium?
Filtr w akwarium możesz myć wtedy, kiedy czyścisz zbiornik. Weź jednak pod uwagę fakt, że filtr stanowi siedlisko cennych i dobroczynnych bakterii niezbędnych do życia rybek. Warto więc czyścić go tylko wtedy, kiedy faktycznie jest już mocno zanieczyszczony, nie częściej. Optymalnie będzie to robić podczas sprzątania całego zbiornika lub jeszcze rzadziej. Polecamy zerknąć także na częstotliwość, jaką sugeruje producent konkretnego modelu filtra.
Czym czyścić akwarium – przydatne akcesoria
Choć samo czyszczenie akwarium może być czasochłonne, na rynku dostępne są ciekawe akcesoria pomagające znacznie przyśpieszyć ten proces. Istnieją także gatunki ryb (np. glonojady i niektóre skorupiaki), które będą twoimi sprzymierzeńcami w walce z nieczystościami gromadzącymi się w zbiorniku. Co więc warto kupić?
- odmulacz,
- manualny czyścik do szkła,
- preparaty zmieniające parametry wody,
- czyścik magnetyczny pływający (np. marki Aquael),
- termometr,
- preparat akwarystyczny z witaminami,
- gąbka,
- paski testowe do analizy wody.
Jak czyścić żwirek w akwarium?
Czyszczenie żwirku w akwarium najlepiej wykonać za pomocą odmulacza. W ten sposób zostają wyssane zabrudzenia, a kamyki i żwirek na dnie pozostają czyste. To zdecydowanie najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na usuwanie brudu ze żwirku. Odmulacze są dostępne w różnych formach, od tych manualnych po nowocześniejsze, np. odmulacz na baterie marki CreativeHome. Chcąc dodatkowo zadbać o stałe nadzorowanie stanu czystości żwirku i pomóc sobie w jego sprzątaniu, pomyśl nad gatunkiem ryb i skorupiaków (np. krewetki), które regularnie będą go czyścić.
Jak wyczyścić dekoracje i inne elementy akwarium?
Wiesz już jak czyścić filtr i żwirek w akwarium. Ale co z dekoracjami? Jak wcześniej zostało wspominane, środki chemiczne mogą zaszkodzić rybkom, dlatego myj dekoracje za pomocą wody i gąbki lub specjalistycznych, przeznaczonych do tego preparatów. W żadnym wypadku nie używaj domowej chemii.
Na koniec wlej powoli do akwarium odstaną i wzbogaconą o niezbędne substancje wodę, aż do uzupełnienia wcześniejszego poziomu. Najlepiej robić to kierując strumień wody na ścianę akwarium, dla większego komfortu żyjących w nim zwierząt.
Chcąc zadbać o swoje rybki, wybieraj produkty, które będą dla nich odpowiednie. Czyść akwarium regularnie za pomocą niezbędnych i dobrej jakości akcesoriów, by zbiornik prezentował się estetycznie i aby zapewnić rybkom możliwie najlepsze warunki do życia.
Więcej porad znajdziesz w zakładce Mam zwierzęta.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock
Komentarze (0)