Jedna z najbardziej znanych – wśród dziewczynek na całym świecie – kobiet, to Barbie. A właściwie Barbara Millicent Roberts stworzona przez barwną i odważną Ruth Handler. Jeśli myślicie, że Barbie to niezbyt dobry wzór dla córek, to znaczy, że nie znacie jej historii zaczynającej się od przebicia przez męski świat producentów zabawek, który ponad 60 lat temu zawyrokował „Barbie nie ma szans, dzieciaki nie będą chciały się nią bawić, a rodzice kupować”.

Tymczasem Barbara stała się najbardziej znaną lalką świata, która – choć często jest posądzana o przekazywanie złych wzorców – cały czas się zmienia, podążając za potrzebami społecznymi i kulturowymi. Wkroczyła na salony w 1959 roku ubrana w kostium w czarnobiałe paski. Miała jasną skórę i – do wyboru – dwa kolory włosów: czarny i biały. Do tego kucyk, czerwone usta oraz sylwetkę wzorowaną na figurach gwiazd filmowych ówczesnego kina.

 

Mattel, Barbie empik Projektantka wnętrz, HCN12

 

Lalka Barbie podbija świat

Skąd u Ruth pomysł, by zamiast pucołowatych niemowlaków czy kilkulatek w sukniach z falbankami stworzyć lalkę z biustem, długimi nogami i pełnym makijażem? Z obserwacji dziewczynek. Pani Handler zobaczyła, że jej córka chętnie bawi się w naśladowanie dorosłego życia. Naturalnym pomysłem wydało się jej stworzenie laki, która może być starszą nastolatką czy młodą dorosłą. Po pierwszym sukcesie nowej zabawki, dwa lata od premiery, do Barbie dołączył Ken Clarson. Tak, Barbie spotyka się z młodszym chłopakiem.

Jeśli myślicie, że Barbie zaczęła zmieniać się dopiero w ostatnich latach pod naciskami odbiorców, to jesteście w błędzie. Kultowa lalka bardzo szybko reagowała na zmiany społeczne. Już w roku 1969 pojawiła się czarnoskóra Chrisie – odpowiedź na kontrkulturowy ruch wyzwolenia Afroamerykanów. Przez kolejne lata Barbie zmieniała się zgodnie z oczekiwaniami rynku. Na przykład jej najbardziej krytykowana wersja Malibu była uosobieniem California Girl, dziewczyny z piosenki Beach Boysów. W latach 80. lalka odwzorowywała styl „Dynastii”, a od 90. zaczęła chorobliwie chudnąć na wzór modelek. Można więc powiedzieć, że owszem, Barbie kształtowała wyobrażenia dziewczynek o kobietach, ale działało to w dwie strony. Trendy kulturowe działały na Barbie, czy inaczej: jakie oczekiwania kupujących, taka lalka.  

 

Barbie w podróży

 

Dziewczyna na miarę XXI wieku 

Dzisiaj lalka Barbie ma ponad 40 narodowości i kilka odcieni skóry, a nawet zróżnicowaną sylwetkę w typie tall, petite i curvy. Towarzyszą jej liczna rodzina, przyjaciele i zwierzęta. Lalka żyje, jak chce. Barbie fashionistas nosi szpilki lub sportowe buty, zakłada dres albo ciuchy od najlepszych projektantów jak Gucci czy Versace. Jednak zabawa z nią nie ogranicza się do zmieniania ubranek dla lalek i rozczesywania włosów. Współczesna Barbie ma wiele różnorodnych zajęć, do których dzieci mogą dołączyć. Uczy się, zajmuje przyrodą, podróżuje – jako astronautka wybrała się nawet w kosmos!  

Lalka ma do wyboru blisko 200 zawodów – rozwijanych chociażby w kolekcji Barbie Kariera – a od kilku lat pracuje głównie w tych, które do tej pory miały najniższą reprezentację wśród kobiet: reżyserka, programistka, architektka itd. Barbie jest mądra i inspirująca dla dziewczynek – pokazuje, że mogą osiągnąć wszystko, co chcą. Może zrobić karierę naukową, pomagać ludziom jako lekarka albo zostać prezydentką! Lubi niezależność i samodzielne mieszkanie, stąd tak popularne wśród jej wielbicielek są domki dla lalek Barbie.

 

Barbie kariera

 

Barbie – filmy, bajki i… vlogi!

Czy to nie jest wspaniała historia? Dziewczyna z prowincji, która stała się ikoną mody, robi karierę zawodową w wybranym kierunku i rozwija swoje zainteresowania. Barbie inspiruje do szukania i realizowania własnych pragnień – trudno się dziwić, że współczesne dziewczynki uwielbiają Barbarę tak, jak uwielbiały ją ich mamy.

Fascynacja lalką nie ogranicza się do samych zabawek. Filmy Barbie to jedne z najpopularniejszych kina familijnego, niesłabnącą popularnością cieszą się też książkowe bajki Barbie. Do tego najmłodsi fani i fanki mogą poczytać „Barbie prasę” – co jest o tyle wartościowe, że przybliża dzieciom zanikający zwyczaj czytania magazynów i gazet. Do tego znajdziemy też masę zeszytów z zadaniami, wyklejanek, szkicowników, projektowników a nawet kolorowanki Barbie, które nie tylko zajmują czas, ale też pozwalają ćwiczyć sprawność dłoni, koncentrację czy rozwijać kreatywność.

Jednak nie oznacza to, że Barbie boi się innowacji – doskonale nadąża za nowymi trendami. Ma nawet swoje konto na Instagramie oraz kanał na YT gdzie najpopularniejsza lalka świata zadebiutowała jako vlogerka! O czym są vlogi Barbie? O ciekawostkach z jej życia, rzeczach, które lubi i przygodach przeżywanych z przyjaciółmi.  

 

Barbie, lalka Olimpijka wspinaczka

 

Jak widać o tym, jaką inspiracją będzie dla dziecka Barbie, tak naprawdę decydujemy sami. To my, podczas zakupów, wybieramy model, dodatki, a tym samym komunikat, który chcemy przekazać naszym córkom. Na pewno nie musimy się martwić tym, że Kasia czy Ola kochają Barbie. Ona naprawdę może być fajną koleżanką!

Więcej tekstów dotyczących zabawek znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: materiały promocyjne Mattel / Barbie Fashionistas, Modna przyjaciółka, HBV21