Top 5 – najlepsze trasy motocyklowe
Poniżej opisane trasy bez wątpienia są w stanie zagwarantować aktywny wypoczynek w czasie od jednego do trzech dni. W każde z opisanych miejsc można bezpiecznie i legalnie dojechać motocyklem. Problemu nie powinno stanowić także znalezienie noclegu lub miejsca do rozbicia namiotu. Kolejność „topowych” tras to nasz ściśle subiektywny wybór – uważamy, że każdy motocyklista powinien ustawić własną kolejność „top 5” po odbyciu proponowanych wypraw.
5. Szlak zamkowy i Jura Krakowsko-Częstochowska
Kiedy chcemy dotrzeć do określonego punktu na mapie samochodem, zwykle cieszy nas możliwość jak najszybszej podróży trasami szybkiego ruchu. Motocyklowy turysta ma zupełnie inne priorytety – im więcej lokalnych dróg, najlepiej z widokami innymi niż ekrany dźwiękochłonne, tym lepiej! Nawet jeśli jakość nawierzchni nie jest perfekcyjna. Przykładem długiej motocyklowej wycieczki, którą można odbyć po Polsce jest zamkowy szlak po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W tej rozległej i pięknej krainie bez trudu oznaczycie punkty, które chcielibyście odwiedzić. My proponujemy wybrać na początek Zamek w Ogrodzieńcu – wyjątkową budowlę wzniesioną na przełomie XIV i XV wieku. Popadający już niestety w ruinę zabytek ma niezwykle ciekawą historię, a widoki w jego okolicy zapierają dech w piersiach.
Po zwiedzeniu Ogrodzieńca warto przejechać się do ruin innych, okolicznych zamków, obierając kierunek na tzw. szlak Orlich Gniazd. To system średniowiecznych zamków niegdyś strzegących granic Królestwa Polskiego. Większość budowli tkwi na wapiennych skałach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w fantastycznych okolicznościach przyrody. Zwiedzenie zamków z pewnością wypełni nam cały weekend.
4. Pętla bieszczadzka – wyjątkowa trasa motocyklowa
To tylko około 150 km, które jednak na długo pozostają w pamięci. Poruszając się tą trasą można doświadczyć całego uroku i piękna polskiej części Bieszczad, a także Gór Sanocko-Turczańskich. Pętla bieszczadzka to jednak nie tylko widoki, ale i wyjątkowo atrakcyjna dla motocyklistów trasa. Liczne serpentyny i wzniesienia to wymagające, ale i dające satysfakcję fragmenty podróży. Za punkt startowy i końcowy trasy najczęściej obierane jest Lesko.
Pętla prowadzi przez tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego i aż czterech parków krajobrazowych. Szczególnie doceniane przez turystów są widoki na Tarnicę, Caryńską czy Szeroki Wierch. Szeroką panoramę Bieszczad można obejrzeć z punktu widokowego na Przełęczy Wyżna. Jeśli nie mamy czasu, całą pętle pokonamy bez trudu w kilka godzin. Jeśli możemy zwiedzać dłużej, warto zaplanować sobie nocleg i zwiedzić takie miejscowości jak Baligród, Cisna czy Ustrzyki Górne i Dolne. Znajdziemy tam wiele urokliwych zabytków, takich jak kościoły, cerkwie czy synagogi oraz żydowskie cmentarze. Podczas przerw w podróży warto skosztować lokalnych, bieszczadzkich przysmaków.
79,99 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
89,99 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
69,00 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
69,00 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
59,89 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
59,99 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
69,00 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
59,90 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
69,00 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
59,00 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
89,00 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
79,00 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
69,90 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
59,90 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
64,90 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
3. Przełęcz Salmopolska i Kubalonka
Przeciętny użytkownik atlasu Polski może zdziwić się, słysząc te oryginalnie brzmiące nazwy. Salmopolska i Kubalonka to bardzo popularne wśród motocyklistów przełęcze Beskidu Śląskiego. Powodem jest charakterystyczne ukształtowanie tamtejszego terenu i wynikające z niego poprowadzenie dróg: liczne serpentyny, strome nachylenia i podjazdy pod górkę. Podczas jazdy po tych okolicach zdecydowanie nie jest nudno, a do tego widoki chwilami zapierają dech w piersiach.
W przerwach od jazdy motocyklem można pozwiedzać lokalne zabytki, np. kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na Kubalonce. Można także zjechać do popularnych wśród turystów miast – Wisły i Szczyrku.
2. Góry Sowie – najlepsza trasa dla motocyklistów – hobbystów
To świetna trasa dla tych, którzy poza jednośladami interesują się także historią oraz… niewyjaśnionymi tajemnicami. Tereny Sowich Gór szczególnie upodobali sobie Niemcy w okresie II wojny światowej. Budowali tu prawdziwe podziemne miasto, a niektóre tworzone wówczas tunele podobno pozostają nieodkryte do dziś. Dość powiedzieć, że to właśnie w tych rejonach prowadzono poszukiwania słynnego Złotego Pociągu.
Amatorzy zwiedzania nie muszą jednak skupiać się tylko na bunkrach i tunelach. Na trasie znajdą się także starsze zabytki, np. XVIII-wieczna twierdza w okolicach Srebrnej Góry. Dlaczego jednak trasę tę szczególnie polecamy motocyklistom? Oczywiście ze względu na dużą liczbę zakrętów, serpentyn i nietypowe ukształtowanie terenu. Do tego widoki, miejscami naprawdę wspaniałe.
46,99 zł
(-39%)
- najniższa cena
47,99 zł
(-40%)
- cena regularna
119,99 zł
- najniższa cena
119,99 zł
- cena regularna
29,50 zł
(-13%)
- najniższa cena
45,00 zł
(-43%)
- cena regularna
1. Motocyklowa trasa u podnóża Tatr
Umieszczając właśnie tę trasę na pierwszym miejscu, kierowaliśmy się absolutnie subiektywnymi odczuciami. Być może nie każdy motocyklista jest zwolennikiem twierdzenia, że Tatry to absolutnie najpiękniejsze góry w Polsce. Rozumiemy to… ale się nie zgadzamy! Piękno najwyższych polskich gór można podziwiać, korzystając z różnych wariantów tras (kilka polecanych znajdziemy w Internecie).
Wyprawą, której podjęcie zdecydowanie warto rozważyć jest pętla wokół Tatr, a więc podróż nie tylko po polskiej, ale i po słowackiej stronie. Jeżeli dobrze zaplanujemy jazdę, możemy wyrobić się w jeden dzień. Przejazd „na szybko” to jednak wersja, której nie polecamy. Tatry można objechać na kilka sposobów – robiąc przerwy, by powspinać się na górskie szczyty, zajeżdżając do najbardziej znanych okolicznych atrakcji turystycznych, takich jak Morskie Oko, a nawet zwiedzając pobliskie jaskinie.
Wyprawa w Tatry to absolutny „must have” każdego motocyklowego podróżnika. Wybierając się w nią, pamiętajmy by odpowiednio dobrać trasę dojazdową. Nie ma bowiem gorszego początku przygody niż utknięcie w korku na słynnej Zakopiance.
Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.
Komentarze (0)