„Kuchenne Rewolucje”, „MasterChef” czy „Piekielna Kuchnia Gordona Ramsaya” – uwielbiane przez widzów programy telewizyjne z jedzeniem w roli głównej sprawiły, że gotowanie stało się modne i popularne. Teraz każdy chce być szefem kuchni i dobrze gotować, a zdobywanie nowych poziomów zaawansowania w kuchennej sztuce często wiąże się także z zakupem kolejnych gadżetów do kuchni. No właśnie – które akcesoria do kuchni pomogą ci gotować jak profesjonalista bądź profesjonalistka?
1. Porządna patelnia podstawą dobrej jajecznicy
Bez patelni trudno wyobrazić sobie przygotowanie wielu potraw, nie tylko jajecznicy. Wbrew pozorom, wybór odpowiedniej patelni wcale nie jest taki prosty, jak się wydaje. Jej kształt, głębokość, materiał wykonania, a nawet – grubość dna zależą od rodzaju potraw, jakie chcesz na niej przygotowywać. Jeśli ilość parametrów cię przerasta, wybierz zwykłą, uniwersalną patelnię aluminiową. Jeśli jednak chcesz zgłębiać tajniki idealnej jajecznicy i mistrzowsko wysmażonego schabowego, kupując nową patelnię zwróć uwagę na:
- głębokość patelni (od patelni do naleśników po chiński wok);
- rodzaj patelni (np. patelnia do jajek lub patelnia grillowa);
- materiał wykonania (trwała patelnia tytanowa lub lekka patelnia aluminiowa);
- powłokę patelni (nieśmiertelna powłoka marmurowa na patelni będzie służyć przez wiele lat);
- dno patelni (im grubsze, tym dłużej będzie się nagrzewać, ale i dłużej będzie trzymać ciepło po zakończeniu gotowania);
- inne – wielkość patelni, możliwość mycia w zmywarce czy użytkowania na indukcji.
2. Młynek elektryczny do przypraw
Młynek elektryczny do przypraw jest wygodny w użyciu. Dzięki niemu każda potrawa będzie odpowiednio doprawiona, a ty zaoszczędzisz cenny czas. Wbudowane w urządzenie ostrza mielą ziarna przypraw, a grubość przemiału można dowolnie regulować. Na sklepowej półce możemy zauważyć dwa rodzaje młynków elektrycznych – żarnowe oraz udarowe. Te pierwsze, młynki żarnowe, działają na podobnej zasadzie co młynki ręczne – podstawą urządzenia są żarna, a drobne zmielenie ziaren przypraw pozwala zachować ich intensywny aromat i smak. Młynki udarowe rozdrabniają przyprawy w drobny pył i niestety – często nagrzewają się podczas pracy, przez co pogarszają się walory smakowe mielonych przypraw.
3. Idealny stek? Użyj termometru do mięsa
Termometr do mięsa pozwoli ci przygotować idealnie wysmażony stek, soczystą karkówkę oraz każdy inny rodzaj mięsa, który podczas obróbki termicznej wymaga temperatury minimalnej. Jest jeszcze jedna zaleta tego urządzenia – dzięki używaniu termometrów do mięsa można zapobiegać chorobom “foodborne”, przenoszonym przez żywność. Jeśli przyrządzasz kurczaka, odczyt temperatury wykonaj przy piersi lub na udzie (nie dotykając kości), a jeśli szykujesz soczysty stek – odczytaj temperaturę z najgrubszego miejsca w mięsie.
4. Waga kuchenna odmierzy produkty co do grama
Zachowanie odpowiedniej proporcji składników to klucz do kulinarnego sukcesu, zwłaszcza jeśli pieczesz ciasto. Do odmierzania produktów użyj wagi kuchennej, dzięki czemu zachowasz dokładność proporcji nawet co do 1 grama. Waga kuchenna sprawdzi się także podczas diety, gdy od każdej dodatkowej porcji jedzenia zależy powodzenie walki o sylwetkę.
5. Jajowar – sposób na jajko o idealnej konystencji
Prawdopodobnie dla obu typów kucharzy – czasem nawet najlepszy kucharz potrzebuje pomocy, pracując w pocie czoła nad swoim dziełem. Jajowar to niewielkie urządzenie elektryczne, które ugotuje za ciebie jajka tak, jak lubisz najbardziej – na miękko, średnio lub na twardo. Co więcej, nie musisz pilnować czasu gotowania z zegarkiem w ręku, ponieważ cały proces odbywa się automatycznie, a urządzenie poinformuje cię o zakończeniu pracy. Ty tylko wlej wodę, ustaw jajowar na właściwy czas gotowania i ciesz się idealnie ugotowanym jajkiem.
6. Drylownica do pestek
Czas zaoszczędzony na gotowaniu jajek można poświęcić na czynności bardziej pracochłonne, na przykład drylowanie wiśni. Jeśli jesteś fanem dżemów domowej roboty i właśnie zabierasz się do ich gotowania, dzięki drylownicy do pestek możesz w prosty sposób pozbyć się pestek z wiśni czy czereśni.
7. Krajalnica do… ziemniaków
Krajalnica do ziemniaków jest dość popularnym gadżetem kuchennym. Korzystając z niej możesz przygotować ziemniaki w iście mistrzowskim stylu – nacinając je do połowy (aby podczas pieczenia jeszcze lepiej wchłaniały aromaty z przypraw) albo do końca, tworząc domowej roboty chipsy. W sklepach możesz spotkać się z kilkoma rodzajami krajalnic do ziemniaków oraz innych warzyw. To, którą z nich wybierzesz – czy spiralną krajalnicę do ziemniaków, czy typową maszynkę do krojenia frytek – zależy tylko od twojego planu na następną potrawę.
8. Suszarka do sałaty sposobem na mokre liście i piasek
Zmorą kanapek z sałatą jest konieczność mycia liści i oczyszczania ich z zalegającego piasku. Na szczęście i na to jest wygodny sposób – suszarka do sałaty. Jak jej używać? Oderwij potrzebną ilość liści od główki sałaty, opłucz je pod bieżącą wodą, a następnie umieść w suszarce. Odwiruj ręcznie nadmiar wody oraz pozostałości po piasku z liści i ciesz się wymyślnymi potrawami z sałatą w roli głównej.
9. Nóż elektryczny – dlaczego warto go mieć?
Nóż elektryczny jest urządzeniem kuchennym, którego nadrzędnym zadaniem jest ułatwienie nam życia. Nie musisz go ostrzyć, ani obawiać się o skaleczenie podczas użytkowania. Nóż elektryczny umożliwia krojenie najtwardszych składników, a dzięki wymiennym ostrzom (niektóre modele mają kilka: do chleba, do owoców, do produktów mrożonych) bez obaw możesz schować tradycyjne noże głęboko do szuflady.
10. Forma do tarty
Tarta wytrawna może z powodzeniem zastąpić obiad dla całej rodziny, a tarta na słodko – umilić czas przy popołudniowej kawie. Sekretem obu potraw, oprócz idealnie kruchego ciasta, jest charakterystyczna, okrągła forma z pofalowanymi brzegami. Ceramiczna forma do tarty nie wchodzi w reakcję nawet z kwaśnymi produktami, jest bezpieczna dla zdrowia i neutralna dla żywności.
11. Miarka miarce nierówna
Miarki kuchenne są niezastąpione, jeśli chcemy precyzyjnie odmierzyć proporcje składników podczas przygotowywania posiłków. Rodzaj miarki najlepiej dobrać do produktu, który chcemy odmierzać – miarki kuchenne w formie pęku łyżeczek posłużą do odmierzania niewielkich ilości produktów sypkich, a miarki kuchenne z lejkiem sprawdzą się w przypadku większych ilości produktów sypkich oraz w przypadku płynów. W sklepach z akcesoriami kuchennymi możemy kupić także specjalne miarki do makaronu spaghetti oraz łyżki kuchenne z miarką i wyświetlaczem LCD.
12. Maszynka do ciastek, dzięki której wypieki staną się banalnie proste
Choć brzmi bajecznie i nieco abstrakcyjnie, maszynka do ciastek naprawdę istnieje i może nam wiele uprościć podczas przygotowywania słodkości. Co więcej, wymienne końcówki tego gadżetu umożliwiają także dekorację ciast i tortów, a nawet – napełnianie nadzieniem pączków. Przygotowanie idealnych, maślanych ciasteczek od teraz stanie się twoim hobby.
13. Pizza skropiona aromatyczną oliwą
Jeśli nie wyobrażasz sobie pizzy bez odrobiny smakowej oliwy, dozownik do oliwy to kolejny z kuchennych gadżetów, które muszą znaleźć się w twojej kuchni. Szklana butelka nie tylko świetnie zaprezentuje swoją zawartość wraz z aromatycznymi dodatkami – chili, czosnkiem, ziołami czy suszonymi pomidorami, ale też ma szczelny korek, dzięki któremu nie dostaną się do środka żadne zanieczyszczenia.
14. Komu lody dla ochłody?
Podczas letnich upałów nic nie orzeźwia bardziej niż lody w ulubionym smaku. Możesz kupić je w sklepie lub przygotować samodzielnie, w specjalnym urządzeniu do wyrabiania lodów. W zestawie znajdują się 2 kubki o pojemności 500 ml, dzięki czemu lodami domowej roboty podzielisz się ze znajomymi lub rodziną. W urządzeniu można także przygotować sorbety oraz mrożone jogurty.
15. Użyj szybkowaru, gdy chwilowo opuści cię zapał do gotowania
Umówmy się – każdy czasem ma gorszy dzień i potrzebuje odpocząć od obowiązków. Jeśli czasami masz ochotę na chwilę dla siebie, a w perspektywie czasu czeka jeszcze ugotowanie obiadu dla całej rodziny, użyj szybkowaru. To urządzenie gotuje potrawy nawet do 70 proc. szybciej niż tradycyjne gotowanie i zachowuje naturalne składniki odżywcze poszczególnych składników posiłku.
Podsumowanie
Gadżety kuchenne oraz nowoczesne akcesoria do kuchni mają jedno zadanie – ułatwić nam życie i podwyższyć jakość przygotowywanego posiłku. Profesjonalni kucharze także korzystają z kuchennych wynalazków. Mamy nadzieję, że miłośnicy sztuki kulinarnej znajdą na naszej liście choć jeden gadżet, dzięki któremu gotowanie stanie się prostsze i szybsze. Smacznego!
A co kupić do wspólnej kuchni, by zaoszczędzić sobie czasu, nerwów i konfliktów? Poznaj 17 polecanych przez nas gadżetów.
Komentarze (0)