W naszym asortymencie znajdują się opony letnie wielu cenionych producentów, w tym Continental, Michelin, Dębica, Pirelli, Hankook, Goodyear, Falken, Nexen czy Bridgestone. Jest to ogumienie z homologacją popularnych marek samochodów, m.in. BMW, Audi, Porsche, Alfa Romeo, Mercedes, Volvo i Ferrari. Do wyboru są letnie opony przeznaczone do różnego typu aut – osobowych, dostawczych, terenowych oraz pojazdów SUV.
Letnie opony należy dobrać w taki sposób, aby ich parametry odpowiadały homologacji producenta samochodu. Ogumienie powinno być prawidłowo dopasowane pod względem rozmiaru, indeksu prędkości i nośności. Jest to niezbędny warunek, aby jazda mogła być bezpieczna i komfortowa, a możliwości pojazdu w pełni wykorzystane. Opony letnie, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, nie mogą mieć niższych wartości niż homologowane. Dopuszczalne jest natomiast używanie modeli o lepszych parametrach.
Podstawowe wskaźniki w przypadku letnich opon to indeks prędkości oraz nośności, które są oznaczane przez producentów za pomocą liter i umieszczane na ścianie bocznej opony. Indeks prędkości letniej opony wskazuje, z jaką maksymalną prędkością może jechać samochód, aby nie doszło do uszkodzenia ogumienia. Przykładowe symbole to M (130 km/h), S (180 km/h), H (210 km/h) i W (270 km/h). Indeks nośności to parametr, który wskazuje maksymalne obciążenie, jakie może wywierać samochód na opony, aby mogły one zachować swoje właściwości. Popularne indeksy nośności to m.in. 91 (615 km), 94 (670 km), 88 (560 kg), 82 (475 kg) czy 99 (775 kg).
Przy wyborze letnich opon warto również zwrócić uwagę na opór toczenia, oznaczany za pomocą liter od A do E. Im wyższa wartość, tym większa efektywność paliwowa ogumienia, co przekłada się na niższe spalanie paliwa. Ważnym parametrem wpływającym na bezpieczeństwo letnich opon jest klasa hamowania, również opisywana za pomocą liter. Najlepiej w sytuacji nagłego hamowania na mokrej nawierzchni radzą sobie opony o klasie A. Jeszcze inny wskaźnik stosowany przez producentów to poziom hałasu, podawany w decybelach. Ważne jest, aby był jak najniższy, zwłaszcza jeśli kierowca często jeździ z dużą prędkością po autostradach i zdarza mu się ostro hamować. W niektórych oponach letnich zastosowany jest dodatkowy system redukcji hałasu.
Letnie opony symetryczne zapewniają cichą pracę i niskie opory toczenia. Są stosowane głównie w małych i średnich pojazdach o niedużej mocy. Opony asymetryczne zapewniają zwiększoną stabilność pojazdu na zakrętach i podczas szybkiej jazdy na wprost, ponieważ bieżnik ma sporo nacięć odprowadzających wodę. Są używane najczęściej w autach o dużej mocy. Opony letnie kierunkowe mają natomiast bieżnik w kształcie litery V. Ogumienie tego typu dobrze odprowadza wodę i sprawdza się najlepiej podczas dynamicznej jazdy, przyspieszania i hamowania. Opony takie są stosowane głównie w sportowych samochodach.
Sprawdź nasz asortyment letnich opon i wybierz model odpowiedni do twojego samochodu.