Prostownik samochodowy to urządzenie pełniące funkcję ładowarki do akumulatorów samochodowych. Za jego pomocą w prosty sposób można przywrócić sprawność baterii w pojeździe.
Wyróżnia się kilka typów prostowników samochodowych. Standardowe prostowniki transformatorowe nie mają żadnych wspomagających systemów elektronicznych, ale wystarczają do naładowania akumulatora w aucie osobowym. Często wyposażone są w regulację prądu ładowania, co pozwala na ustawienie odpowiednich parametrów dla konkretnej baterii. Cechują się niską ceną i nieskomplikowaną budową, dlatego chętnie wybierane są przez właścicieli samochodów osobowych.
Dostępne są także bardziej zaawansowane technologicznie prostowniki mikroprocesorowe, uznawane za jedne z najbezpieczniejszych urządzeń tego typu. Zapewniają automatyczne dobranie odpowiednich parametrów ładowania, a w odpowiednim momencie, po zakończeniu ładowania, same się wyłączają. Pracują bardzo szybko i wydajnie gwarantując optymalne naładowanie akumulatora bez ryzyka jego uszkodzenia.
Prostowniki impulsowe to najnowsze urządzenia do ładowania baterii, które wyróżniają się doskonałą efektywnością działania. Z reguły mają kompaktowe rozmiary i w bardzo szybkim czasie są stanie zapewnić pełne naładowanie akumulatora. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie posiadają transformatora.
Urządzenie należy dobrać do typu posiadanego akumulatora. Wybierając prostownik do akumulatorów żelowych, warto zainwestować w prostownik impulsowy. Dzięki funkcji automatycznego zaprzestania pracy po naładowaniu akumulatora, prostownik ten jest bezpieczny i nie spowoduje przegrzania baterii, co mogłoby prowadzić do jej uszkodzenia.
Prostownik z rozruchem nadaje się z kolei do ładowania akumulatorów kwasowych 12 oraz 24 woltowych. Ten rodzaj urządzenia cechuje się większymi gabarytami i przypomina wózek na kółkach. Przeznaczony jest do ładowania akumulatorów i rozruchu silników w samochodach osobowych, dostawczych oraz w ciężarówkach i ciągnikach.
Zapoznaj się z nasza ofertą prostowników samochodowych i wybierz model odpowiedni dla twojego akumulatora.
Prostowniki i ładowarki samochodowe - najczęściej zadawane pytania
Aby podłączyć prostownik do akumulatora samochodu, warto na wstępie zadbać o prawidłowe warunki pracy. Należy upewnić się, że miejsce ładowania jest suche i bezpieczne, a następnie można przystąpić do procesu.
W pierwszym kroku odłącza się akumulator od auta zaczynając od klemy o biegunie ujemnym (kolor czarny). Dalej podpina się odłączone klemy prostownika do akumulatora. Czerwony zacisk oznaczony symbolem "+" łączy się z czerwonym biegunem, a czarny zacisk z symbolem "-" podpina się do czarnego bieguna. Jeśli ta czynność została wykonana poprawnie, wtedy można podpiąć ładowarkę do źródła zasilania. Następnie wybiera się tryb ładowania na prostowniku, który będzie dostosowany do rodzaju akumulatora i temperatury panującej na zewnątrz. Prostownik może ładować baterię, w zależności od jej pojemności, od kilkudziesięciu minut do nawet 30 godzin w przypadku bardzo dużych pojazdów takich, jak np. TIR.
Aby przyspieszyć moment uruchomienia auta, czasem wystarczy podładować akumulator częściowo, a następnie odpalić samochód i ruszyć w drogę. W czasie jazdy bateria będzie kontynuować ładowanie z alternatora.
Jeśli akumulator został naładowany, odłącza się prostownik od źródła zasilania. W tym celu należy zdjąć klemę ładowarki z bieguna ujemnego, a następnie z dodatniego. Potem trzeba z powrotem podłączyć przewody pojazdu do odpowiednich biegunów akumulatora, zawsze w kolejności – najpierw czerwone, potem czarne, zamknąć maskę i uruchomić silnik.
Każdy prostownik samochodowy wyposażony jest we wskaźnik natężenia prądu ładowania (A). Dzięki niemu w łatwy sposób można sprawdzić stan naładowania akumulatora. Wartość prądu ładowania odczytywanego ze wskaźnika wynika z różnicy napięć między urządzeniem, a ładowanym akumulatorem. Im różnica napięć jest mniejsza, tym mniejsza jest także wartość na wskaźniku.
Przyjęło się, że gdy wskazówka amperomierza na prostowniku wskazuje wartość bliską 0 , to oznacza, że akumulator jest naładowany. Nie sprawdza się to jednak w każdym przypadku, np. wtedy, gdy w akumulatorze jest zwarcie. Wtedy chwilę po podłączeniu prostownika, wskazówka amperomierza na chwilę może wychylić się do końca skali, po czym wróci do zera. To oznacza to, że prostownik ma dodatkowe zabezpieczenie przeciążeniowe (termiczne), które właśnie nie dopuściło do uszkodzenia urządzenia.
Prostowniki impulsowe nie wymagają z kolei sprawdzania stanu ładowania, gdyż wyłączają się samoistnie po pełnym naładowaniu akumulatora. Nie ma więc obawy o przegrzanie lub uszkodzenie akumulatora.
Do akumulatora żelowego zaleca się stosowanie prostownika impulsywnego. Urządzenie automatycznie zmniejszy natężenie ładowania, a nawet wyłączy się całkowicie w przypadku przegrzania akumulatora. Ten typ sprzętu bardzo często zapewnia również ochronę przed odwróceniem biegunowości, co oznacza, że zablokuje przesyłanie energii na przewody wyjściowe, jeśli bieguny zostały niepoprawnie podłączone. Prostowniki z rozruchem impulsowe to doskonałe urządzenia, aby móc odpalić auto awaryjnie, np. podczas ekstremalnie niskich temperatur panujących na zewnątrz. Cechują się wysoka wydajnością, ale też większym rozmiarem. Umożliwiają szybkie uruchomienie pojazdu. Zapewniają odpowiedni rozruch nie tylko samochodom, ale też motocyklom, skuterom czy innym pojazdom użytkowym.
Do ładowania akumulatorów AGM wyposażonych we włókna szklane nasączone elektrolitem, podobnie, jak w przypadku akumulatorów żelowych, należy używać specjalnych prostowników elektronicznych, zwanych również prostownikami impulsowymi. Urządzenia tego typu automatycznie kontrolują zmianę temperatury w ładowanym akumulatorze oraz regulują zmiany napięcia i prądu, co oznacza, że samoistnie przerywają pracę po wykryciu stanu końca ładowania. Używanie standardowego prostownika transformatorowego w przypadku akumulatorów AGM może doprowadzić do uszkodzenia baterii.