Płeć: dziewczynka usuń
Wiek: 2 lata usuń
Sprawdź najpopularniejsze serie książek dla dzieci w wieku 9-12 lat:
Daj dobry przykład swoim pociechom i czytaj im, a zobaczysz, że szybko zaowocuje to samodzielnym sięganiem przez nie po dobre i ciekawe tytuły. Jakie książki dla dzieci wybrać, aby zainteresowały się literaturą? Warto kierować się lekturami, które nawiązują do dotychczasowego hobby pociechy. W dostępnym asortymencie jest sporo ciekawych propozycji książek dla chłopców i dziewczynek w wieku 9-12 lat. Oprócz tematyki liczy się też estetyka wydania, np. młodsze dzieci zazwyczaj doceniają ilustrowane lektury.
Książki dla dzieci powinny być ciekawe, kolorowe, napisane i wydane w taki sposób, aby zachęcać najmłodszych do codziennej lektury. Niełatwo jest sprostać gustom kilkuletnich czytelników, ale autorzy polscy i zagraniczni stają na wysokości zadania. Zdecyduj się choćby na przygodowe propozycje, które wciągają pociechy fascynującą fabułą i pozwolą im zainteresować się literaturą. Wyjątkowe opowieści o piratach, zwierzętach, sportowcach czy odkrywcach nie pozwalają oderwać się od lektury przez długi czas.
Zwróć uwagę na upodobania dziecka i dobierz takie lektury, które będą mu odpowiadać. Nie wszystkie pociechy, nawet w wieku 9 lat, będą gotowe do tego, by samemu sobie czytać. Nic nie szkodzi! Zadbaj o to, aby rozbudzić w młodym człowieku zamiłowanie do literatury od najmłodszych lat i czytaj mu na głos. Wszystkie książki dla dziewczynek 9-letnich i książki dla chłopców 9-letnich mają ciekawą fabułę. Sam będziesz się znakomicie bawić przy ich czytaniu.
Dzięki wciągającym pozycjom pociechy naturalnie poszerzają swoją wiedzę o świecie, a także w zakresie interpunkcji, ortografii i budowania zdań. Można postawić na książki dla dzieci 9-letnich z myślą o wspieraniu ich edukacji. Dobrym wyborem będą, np. pozycje z serii To Lubię. Młodzi odkrywcy wielu ciekawych rzeczy dowiedzą się też z książek z cyklu Tomek Łebski.
Z czasem pociecha zechce samodzielnie pochylić się na tekstem, jeśli tylko historie opisywane w wybranych książkach będą wystarczająco interesujące. Poza tym książki dla 9-latki mogą pobudzać dodatkowo kreatywność – przykładowo niektóre pozycje wspomagają rozwijać swój talent artystyczny, krok po kroku przedstawiając różne metody rysowania.
Książki dla 10-latka powinny zawierać rozbudowane wątki, które wciągają w lekturę. Zainteresowaniem cieszy się choćby cykl Dziennik Cwaniaczka. Lektury dla nieco starszych pociech mogą opowiadać też poważniejsze historie, np. prawdziwym życiu na Dzikim Zachodzie. Szukając książki dla 10-latki na prezent, warto sięgnąć po baśniowe świat. W biblioteczce dziecka może znaleźć się m.in. „Niekończąca się historia”. Poza tym dobrze sprawdza się książka dla 10-latki i 10-latka przedstawiająca zbiór ciekawostek w formie encyklopedii.
Zazwyczaj starsi nastolatkowie chcą samodzielnie wybierać lektury dla siebie, ponieważ najlepiej wiedzą, co ich interesuje. Natomiast warto dobierać tytuły do konkretnej pasji lub tematu, który codziennie zajmuje im myśli. Książki dla 12-latka to propozycje od doświadczonych pisarzy i pisarek tworzących z myślą o problemach dzieci w tej kategorii wiekowej. Do wyboru są pozycje zagraniczne oraz polskie, np. jedną z popularniejszych serii jest Magiczne Drzewo Andrzeja Maleszki.
Cykle książkowe dla dzieci w wieku 12 lat poruszają różnorodną tematykę – od historii przepełnionej czarami po opowieści bliższe codziennym wyzwaniom, z którymi borykają się uczniowie. W dostępnym asortymencie propozycji jest naprawdę wiele. Książki dla dziewczynek 12-letnich i książki dla chłopców 12-letnich są takie same, nie ma bowiem różnicy, jakie pozycje będziemy dziecku czytać – ważne, aby po prostu to robić. Większe zainteresowanie mogą spowodować nowe, pięknie wydane lektury szkolne.
Proponujemy w szczególności takie serie jak Kroniki Archeo czy Baśniobór. Wszystkie są ciekawe, napisane interesującym językiem, a przy tym pozwalają na identyfikowanie się z bohaterami. Dla fanów gier komputerowych można wybrać pozycje, które są związane z tamtym światem, np. książki z akcją rozgrywającą się w uniwersum Minecrafta. Z kolei książki dla 12-latki poruszają często problematykę dotyczącą pierwszych zawodów w przyjaźni, problemów rodzinnych czy odnajdywania swojego głosu w wielkim świecie.
Zobacz, jakie ciekawe propozycje literatury dziecięcej mamy w swojej ofercie i jakie z nich mogą być dobrym pomysłem na prezent na Dzień Dziecka lub prezentem na komunię. Zwróć uwagę na bestsellerowe tytuły, które podbiły serce niejednego młodego czytelnika.
Sprawdź te popularne książki:
Książki o dinozaurach, Książki o smokach, Książki o kosmosie, Książki o magii, Książki o przyjaźni, Książki Minecraft, Książki o zwierzętach, Książki o Indianach, Książki przygodowe, Książki detektywistyczne, Książki o drzewach, Książki kucharskie dla dzieci, Książki Pokemon, Dziennik Cwaniaczka, Seria Mikołajek, Seria Magiczne drzewo, Książki Barbie, Kolorowanki, Kubuś Puchatek, Książki Muminki, Seria Lukrecja, Seria Tomek Łebski, Seria Tomasz Niefart, Książki o psach, Książki o ptakach, Książki o koniach, Książki o kotach, Książki o rybach, Książki o emocjach, Książki po angielsku dla dzieci
Książki dla dzieci 9-12 lat - najczęściej zadawane pytania
Ciekawe książki dla dzieci 9-12 lat to między innymi wciągające historie przygodowe. Dziewczynki (i wielu chłopców!) na całym świecie od wielu lat zachwyca barwne życie Ani z Zielonego Wzgórza, bohaterki cyklu powieści Lucy Maud Montgomery. Chłopcy z kolei (i wiele dziewczynek!) chętnie sięgają po serię Dziennik cwaniaczka autorstwa Jeffa Kinney’a.
Młodemu człowiekowi wchodzącemu w okres dojrzewania warto podarować także książkę, która pomoże mu zrozumieć zmiany zachodzące w jego organizmie, na skórze i w psychice oraz lepiej się z nimi uporać. „Twój dziewczyński przewodnik po dorastaniu” Sophie Elkan opowie dziewczynkom o miesiączce czy seksualności i uzmysłowi, że pojawiający się trądzik jest całkowicie normalny. Z kolei chłopcom polecamy „Ciało – śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu” Scotta Todnem przedstawiający, jak na przestrzeni kolejnych lat będzie zmieniało się ich ciało, a także wyjaśniający, co ma wpływ na nagły przyrost negatywnych emocji.
Wszystkie dzieci z tej grupy wiekowej mogą zainteresować także książki z serii opracowań zbiorowych „100 sposobów na”, a wśród nich „Jak uwolnić się od stresu”, „Jak zdobyć przyjaciół” czy „Jak złagodzić gniew”. To przy okazji pozycje, które pomogą również opiekunom – lepiej zrozumieć emocje i problemy towarzyszące najmłodszej młodzieży.
9-latki często snują plany dotyczące tego, co będą robić, jak będą dorośli. Stają się także coraz ciekawsi otaczającego ich świata. Dlatego też, wybierając książki dla 9-latka, warto zajrzeć do działu dotyczącego poznawania świata. Są tam bowiem dostępne nie tylko tytuły objaśniające zjawiska pogodowe, prawa natury, czy działanie różnych urządzeń, ale także sposoby na radzenie sobie w trudnych sytuacjach i zrozumienie własnych emocji.
Nie można również zapomnieć o powieściach przygodowych dla dziewięciolatka, bajkach, baśniach i opowieściach na dobranoc rozwijających wyobraźnię dziecka. Są one najlepszym sposobem na zaszczepienie w kilkulatku miłości do literatury.
Dzieci w tym wieku są także bardziej cierpliwe, niż na początku swojej nauki, dzięki czemu potrafią dłużej skupić się na lekturze. Ciekawym wyborem książki dla 10-latki, jak i 10-latka będą zatem pozycje, które wydawane są w całych seriach. Jeśli dziecko wejdzie w świat bohatera i się w nim odnajdzie, z pewnością będzie chciało kontynuować przygodę i dowiedzieć się co stało się z ulubionym bohaterem w kolejnych częściach.
Wyjątkową popularnością wśród dzieci w tym wieku cieszy się także fantastyka, pozwalająca młodemu człowiekowi przenieść się na chwilę do zupełnie nowego świata. Książki fantasy dla dziesięciolatków rozwijają dodatkowo wyobraźnię oraz pasję do czytania.
Najmłodsi nastolatkowie niekiedy borykają się z różnymi problemami i pierwszymi rozterkami wieku dojrzewania. Zmieniają i kształtują się także ich zainteresowania. Wszystko to warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się, z jakiej kategorii podarować dziecku nową książkę.
Książki dla 12-latka i 12-latki mogą opowiadać o wyzwaniach okresu dorastania. Mile widziana może być także fantastyka oraz książki przygodowe, z dreszczykiem, jak również te zawierające wątki komediowe. Kilka pozycji na półce powinno należeć do literatury z działu poznawanie świata. Książki te pozwolą zaspokoić dziecięcą ciekawość. Z kolei książki edukacyjne dla 11- i 12-latków pomogą uporać im się z problemami związanymi z ortografią, matematyką czy językami obcymi. Warto również rozważyć zakup zeszytów ćwiczeń, pełnych ciekawych łamigłówek, które będą wciągającą metodą na codzienny trening mózgu.
Dla dzieci, które szukają swojej pasji, lub znalazły ją i chcą ją rozwijać, dobrym wyborem będą książki z działu zainteresowania. W naszej ofercie dostępne są zarówno pozycje wspierające młodych artystów, jak i miłośników komputerowych rozgrywek.