Spis treści:

Sanki dla rocznego dziecka – kryteria wyboru

Bezpieczeństwo, wygoda i jakość – te trzy hasła powinny przyświecać ci podczas poszukiwań sanek dla małego dziecka. Od dobrych materiałów oraz solidnego wykonania zależy to, czy będą wygodne, posłużą dłużej niż przez jeden sezon i przede wszystkim, czy zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa w trakcie przejażdżek. Warto też mieć na uwadze ich wygląd. Choć nie wpływa bezpośrednio na najważniejsze kwestie, to jednak miło jest otaczać się ładnymi rzeczami.

Sanki dla rocznego dziecka – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Bezpieczne sanki, czyli jakie? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa i to przede wszystkim nią warto kierować się przy wyborze sanek dla małego dziecka. Zwróć uwagę na to, czy sanki są wyposażone w elementy, wspierające pozycję siedzącą, jak oparcie oraz pasy. Warto przy tym zaznaczyć, że aby maluch mógł bezpiecznie korzystać z sanek, musi już samodzielnie siedzieć. Pasy nie dość, że przytrzymają dziecko w jednej pozycji, zapobiegając osuwaniu się malucha, to dodatkowo uchronią je przed spadnięciem. Dużym plusem są też zaokrąglone krawędzie i brak jakichkolwiek wystających ostrych elementów. W kwestii bezpieczeństwa zwróć również uwagę na rozstaw płóz – im będzie szerszy, tym sanki będą stabilniejsze i mniej wywrotne. Nie zapominaj o certyfikatach! W dzisiejszych czasach nie powinny to być tylko puste deklaracje, ale faktyczne potwierdzenie wysokiej jakości i bezpieczeństwa.


Certyfikaty, na które warto zwrócić uwagę:

  • CE – wyprodukowane zgodnie z normami Unii Europejskiej;
  • TUV – niemiecki certyfikat bezpieczeństwa;
  • Oeko-Tex – certyfikat świadczący o wysokiej jakości tekstyliów (śpiworek, miękkie siedzisko itp.).

W przypadku rzeczy przeznaczonych dla dzieci jest to szczególnie ważne, by wybierać certyfikowane produkty.

Sanki dla małego dziecka – komfort i funkcjonalność

Aby zimowe zabawy były jak najprzyjemniejsze, warto zwrócić uwagę na funkcjonalność sanek, która idzie w parze z wygodą podczas jazdy. Dzisiejsze modele znacząco różnią się od dawnych drewnianych czy metalowych konstrukcji, które charakteryzował absolutny minimalizm. Świetnym rozwiązaniem są miękkie siedziska. Owszem, można pod pupę dziecka podłożyć kocyk, ale trzeba mieć na uwadze, że może się zsuwać i łatwo go zgubić. Duży komfort zapewnia też dobrze wyprofilowane oparcie. Te najwygodniejsze są mocno zabudowane, wyglądem przypominają foteliki. Podczas naprawdę mroźnych zim i dłuższych spacerów sprawdzą się specjalne śpiworki. Przydatne są też akcesoria zwiększające komfort malucha jak podnóżki, osłony przed wiatrem czy daszki przeciwsłoneczne. Natomiast z myślą o dorosłych powstały sanki z wygodnym drążkiem lub pchaczem zamiast sznurka.

Jakie sanki dla rocznego dziecka – materiały i trwałość

Dobrej jakości materiały przekładają się na większą trwałość sanek. Co masz do wyboru?

  • Sanki drewniane – najlepsze będzie lite drewno bukowe lub dębowe, które odznacza się większą twardością i odpornością na zniszczenia. Drewno sosnowe, choć bardzo popularne, jest miękkie i łatwo ulega uszkodzeniom. Zwróć uwagę, by drewniane sanki dla małych dzieci posiadały certyfikat FSC, który oznacza, że producent stosuje się do Dobrej Praktyki Leśnej.
  • Sanki metalowe – to chyba najtrwalszy materiał na sanki, ale trzeba zwrócić uwagę, by metal był pokryty preparatem antykorozyjnym. Metalowe sanki powinny być solidne, ale jednocześnie dość lekkie.
  • Sanki plastikowe – jeśli zdecydujesz się na plastikowe sanki dla małego dziecka, wybieraj tworzywo o najwyższej gęstości, czyli oznaczone symbolem HDPE oraz odporne na bardzo niskie temperatury.

Przechowywanie i konserwacja sanek

O sanki trzeba dbać tak samo, jak o każdy inny pojazd. Odpowiednie przechowywanie ich oraz konserwacja, zarówno w trakcie trwania sezonu, jak i po jego zakończeniu, sprawią, że sanki posłużą dłużej i będą świetnie wyglądać.

Przechowywanie sanek

Aby wydłużyć żywotność sanek, trzymaj je w suchym miejscu, przez cały rok, nie tylko zimą. Może to być piwnica, garaż, strych czy ogrodowa szopka. Zwróć tylko uwagę, by nie były to miejsca wilgotne.

Konserwacja sanek

Warto po każdym korzystaniu z sanek wytrzeć je suchą szmatką i usunąć większe zabrudzenia. Czasem przyda się do tego woda z mydłem. Pamiętaj o odpowiedniej ochronie metalowych części przed rdzą. W tym celu spryskuj je specjalnym preparatem w sprayu o działaniu antykorozyjnym. Po zakończonym sezonie warto przeszlifować drewniane sanki i pomalować je impregnatem. Dzięki temu będą chronione przed wilgocią oraz gotowe na kolejne zimowe szaleństwa. Drewniane sanki dobrze jest też od czasu do czasu przeszlifować w trakcie sezonu, aby usunąć pojawiające się drzazgi.

Ostrzenie płóz

Z czasem płozy tępią się i pojawiają się na nich wgniecenia, a to może znacznie pogorszyć jakość jazdy. Aby do tego nie dochodziło, wystarczy raz na jakiś czas je przeszlifować. Można to zrobić samodzielnie, używając szlifierki albo papieru ściernego lub poprosić o pomoc specjalistę w sklepie z zimowymi akcesoriami i pojazdami.

Rodzaje sanek dla rocznego dziecka

Dawniej wybór był prostszy, bo na rynku dostępne były wyłącznie drewniane lub metalowe sanki. Nawet proste oparcia dopiero z czasem stały się popularne. Dziś oferta sanek dla małych dzieci jest znacznie bogatsza. Jaki model będzie najlepszy?

Tradycyjne drewniane sanki z oparciem

Zaleta drewnianych sanek jest stosunkowo niska cena oraz lekka i solidna konstrukcja – sanki z litego drewna bukowego lub dębowego mogą służyć przez długie lata. Warunkiem jest jednak odpowiednia konserwacja. W przypadku drewnianych sanek konieczna będzie dobra ochrona przed wilgocią, szlifowanie i impregnacja drewna po sezonie. Ilość koniecznych do wykonania zabiegów może być dla niektórych osób pewnym minusem.

  • Sanki drewniane z oparciem

Te klasyczne sanki to doskonały przykład tradycyjnych drewnianych sanek z oparciem. Wykonane są z trwałego drewna bukowego pokrytego bezbarwnym naturalnym lakierem. W komplecie jest sznurek z wygodnym uchwytem, który doceni każdy, kto będzie musiał ciągnąć sanki.

  • Metalowo-drewniane sanki z oparciem, Kimet

Metalowo-drewniana konstrukcja z malowanymi proszkowo rurkami zapewnia trwałość na długie lata. Wyprofilowane oparcie jest wygodne i chroni dziecko przed upadkiem. Dla wygody osoby ciągnącej sanki do zestawu dołączony jest szeroki sznurek, a dla komfortu małego pasażera można zamontować drewniane podnóżki.

Sanki rosnące z dzieckiem

Takie modele posłużą dziecku przez wiele lat. To możliwe dzięki demontowanym elementom, które nie będą potrzebne, gdy maluch podrośnie. Zazwyczaj takie sanki są metalowe z drewnianym siedziskiem, na które można nałożyć śpiworek. Minusem może być dość wysoka cena.

  • Sanki z oparciem, Raxar

Sanki polskiej marki Raxar posłużą przez długie lata dzieciom i dorosłym. Grube metalowe rurki oraz drewno bukowe to solidne i trwale materiały. Oparcie można zdemontować, gdy dziecko podrośnie.

  • Sanki z oparciem i śpiworkiem

Kolejne polskie sanki, które rosną wraz z dzieckiem, to model w całości wykonany z solidnego drewna bukowego pokrytego bezbarwnym naturalnym lakierem. Możliwość demontażu oparcia i zdjęcia śpiworka umożliwia korzystanie z sanek przez bardzo małe i starsze dzieci, ale i przez dorosłych.

Plastikowe sanki z oparciem

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych sanek dla rocznego dziecka są plastikowe sanki. Mają oparcie i są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Siedzisko jest wyprofilowane w taki sposób, żeby dziecku było jak najwygodniej podczas jazdy. Natomiast wadą takiego modelu może być sam materiał – kiepskiej jakości plastik łatwo pęka. Z kolei dużą zaletą jest łatwość konserwowania. Nie są wymagane specjalne zabiegi. Wystarczy wycierać je do sucha i usuwać większe zabrudzenia.

  • Dwuosobowe plastikowe sanki z oparciem, Marmat

Te kolorowe plastikowe sanki wyglądają ciekawie i wbrew pozorom są solidne. Zostały bowiem wyposażone w metalowe nierdzewne płozy i wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Przed upadkiem z sanek chroni nie tylko oparcie, ale też pas.

  • Sanki plastikowe Tatra, Primegarden

Sanki Tatra wykonane są z wysokiej jakości plastiku odpornego na mróz nawet do -35°C. Płozy z okuciem zapewniają dynamiczniejszą jazdę, a komfortowe oparcie z pasami bezpieczeństwa można zdemontować, gdy zajdzie taka potrzeba. Do zestawu dołączony jest także wygodny sznurek z uchwytem.

Sanki z pchaczem

Drążek do popychania, a nie ciągnięcia sanek, to wynalazek z myślą o dorosłych i ich komforcie podczas spaceru z dzieckiem. Popychanie jest bowiem dużo wygodniejsze niż ciągnięcie ich za sznurek. Wadą może być nieco wyższa cena takiego modelu.

  • Drewniane sanki z pchaczem

Klasyczne drewniane sanki wyprodukowane w Polsce zostały wyposażone w pchacz, oparcie oraz materacyk. Dzięki temu są wygodniejsze zarówno dla małego pasażera, jak i dla dorosłego, który może pchać sanki. Jeśli jednak ktoś woli je ciągnąć, ma również do dyspozycji sznurek z uchwytem. Sanki wykonane są z drewna bukowego pokrytego bezbarwnym lakierem. Metalowe okucia płóz wydłużają żywotność sanek i zwiększają dynamikę jazdy.

  • Metalowe sanki z pchaczem Kubuś, Matpol

Stabilna konstrukcja z grubych metalowych rur oraz siedzisko z drewna bukowego sprawiają, że sanki są solidne i wytrzymałe. Wygodny metalowy pchacz oraz oparcie można zdemontować.

Sanki z zabudowanym siedziskiem

Niektórzy producenci idą o krok dalej i oferują sanki nie tylko z prostym, minimalistycznym oparciem, ale z siedziskiem, które wygląda jak minifotelik z materacykiem. Zaletą takiego rozwiązania jest wyjątkowa wygoda podczas jazdy, a także większe bezpieczeństwo. Ryzyko, że dziecko wypadnie z tak zabudowanego oparcia, jest minimalne. Miękki zagłówek i boczne ścianki pozwalają komfortowo się oprzeć, a przy okazji tworzą dodatkową barierę chroniącą przed chłodem. Minusem takich sanek jest wysoka cena.

  • Drewniane sanki z materacykiem, Raxar

Tradycyjne drewniane sanki polskiej marki dzięki zabudowanemu siedzisku z materacykiem stają się jeszcze wygodniejsze dla dziecka. Materac w każdej chwili z łatwością można zdjąć. Pasy dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo, chroniąc malucha przed upadkiem z sanek.

  • Metalowe sanki z materacykiem

Te sanki świetnie łączą modny design z komfortem. Solidna i trwała konstrukcja ze stalowych rurek i drewna bukowego wydłuża żywotność sanek. Wygodne oparcie jest dodatkowo wyposażone w poliestrowy materacyk z miękkim wypełnieniem i z pasami bezpieczeństwa. Dla jeszcze większego komfortu sanki mają podnóżki.

Sanki dla rocznego dziecka – design i estetyka

Dla miłośników prostych rozwiązań oraz minimalizmu idealne będą klasyczne drewniane sanki dla małego dziecka. Z nostalgią będzie można patrzeć na swoją pociechę siedzącą na nich i wspominać własne dzieciństwo. Z kolei dla każdego, kto lubi wyróżniać się w tłumie i stawia na coś ekstra, idealne będą designerskie kolorowe sanki dla małych dzieci. Z myślą o chłopcu można wybrać metalowe sanki w niebieskim odcieniu, a dla dziewczynki różowe. Czerwone sanki wpiszą się w klimat świąt Bożego Narodzenia. Bardziej nowoczesne modele mają sportowy charakter, uniwersalne kolory (najczęściej czarny ze srebrnymi elementami), praktyczne rozwiązania w postaci pchacza, podnóżka oraz dużego śpiworka dla dziecka. W dzisiejszych czasach każdy znajdzie idealne sanki, które wpiszą się w jego gust i spodobają maluchowi.

Sanki dla rocznego dziecka – najważniejsze zasady

Wybór sanek dla małego dziecka to zadanie, do którego warto dobrze się przygotować. Podsumowując, pamiętaj o tym, że:

  1. model sanek trzeba dopasować do wieku i umiejętności dziecka,
  2. pewne rozwiązania zwiększają bezpieczeństwo oraz komfort malucha,
  3. sanki powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów,
  4. dodatkowe akcesoria nie są konieczne, ale mogą znacząco wpłynąć na wygodę dziecka podczas jazdy,
  5. właściwe przechowywanie i konserwacja sanek wydłuży ich żywotność.

Odpowiednie sanki dla rocznego dziecka to gwarancja bezpiecznej, radosnej zabawy na śniegu dla całej rodziny! To który model wybierasz?

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock