Karta graficzna w komputerze odpowiada nie tylko za wyświetlanie grafiki, ale także za przesył obrazu do urządzeń zewnętrznych czy obsługę obliczeń zaawansowanych programów graficznych. Dobór grafiki do peceta ma kluczowe znaczenie dla przyszłego użytkowania sprzętu. Nasz asortyment zawiera karty graficzne z układami AMD, Nvidia oraz Intel.
W przypadku kart graficznych marki rozpatrujemy w dwóch kategoriach. Pierwszą są producenci układów graficznych. Wiodącymi firmami na rynku są AMD oraz Nvidia, które rozwijają odpowiednio serie kart graficznych Radeon i GeForce. Układy graficzne tych marek praktycznie zdominowały rynek GPU. Swoje układy graficzne oferuje także Intel, który w głównej mierze skupia się na grafikach zintegrowanych, ale ma także w ofercie zewnętrzne karty ARC.
AMD i Nvidia wytwarzają i rozwijają GPU, ale produkcją kart graficznych zajmują się zewnętrzni producenci. Użytkownicy mogą sięgnąć po komponenty takich marek, jak np. Asus, Gigabyte, MSI, PNY, czy Zotac. W zależności od marki karty posiadają różne układy chłodzenia, czy taktowanie procesorów i pojemność pamięci.
Grafiki można podzielić na różne rodzaje, jak np. zintegrowane i zewnętrzne. W przypadku zewnętrznych kart graficznych można mówić o modelach biurowych i do użytku podstawowego. Takie układy są przeznaczone do obsługi mniej zaawansowanych aplikacji i multimediów w przeciętnej jakości. Z drugiej strony są karty graficzne do komputerów profesjonalnych reprezentowane m.in. przez układy Nvidia GeForce Quadro lub AMD Radeon Pro. Te GPU opracowano z myślą o bardzo wysokich rozdzielczościach oraz zaawansowanych efektach programów graficznych i architektonicznych.
Jedną z najbardziej rozwiniętych kategorii są karty graficzne dla graczy. Obecnie wiodącymi seriami są Nvidia RTX oraz Radeon RX. W nazwach tych układów pierwsza cyfra oznacza generację GPU, a kolejne pozycjonują model. Im wyższe liczby tym mocniejsza karta. W efekcie GeForce RTX 3080 będzie słabszy niż GeForce RTX 3090. Nvidia stosuje przyrostek Ti w kartach o podkręconych parametrach, a AMD wykorzystuje oznaczenie XT. Karty graficzne do PC mają w sobie pamięć VRAM i im wyższa jest jej wartość tym układ będzie wydajniejszy.
Przejrzyj nasz asortyment kart graficznych do komputera. Wybierz odpowiedni model i ciesz się wirtualną rozrywką lub swobodną pracą.
Karty graficzne - najczęściej zadawane pytania
Zintegrowana karta graficzna do laptopa lub peceta to model będący w zasadzie elementem procesora albo mostka północnego na płycie głównej. Oznacza to, że jest wbudowana na stałe i chęć jej wymiany na nową wiąże się z koniecznością kupienia również nowego procesora bądź płyty. Ze względu na dość niską wydajność, karty zintegrowane nadają się przede wszystkim do użytku biurowego oraz domowego.
Dedykowana karta graficzna do komputera również może być przylutowywana na stałe (co zdarza się np. w gamingowych laptopach), większość osób decyduje się jednak na jej podłączenie do PC gniazdem PCI-E albo jako zewnętrzną kartę graficzną do laptopa. Od zintegrowanej różni się przede wszystkim wysoką wydajnością, która przekłada się na zwiększenie mocy obliczeniowej sprzętu oraz funkcjonalnością.
Karty zewnętrzne oferują wyższą jakość grafiki, zarówno pod względem szczegółowości obrazu, jak i płynności animacji – w przypadku najdroższych modeli mówi się nawet o fotorealizmie. Mogą być również wyposażone w autorski układ chłodzenia oraz mają własną pamięć VRAM, odciążając komputer poprzez przejęcie z niego części zadań. Karta dedykowana jest wybierana przede wszystkim przez entuzjastów mocnego sprzętu: gamerów, profesjonalnych grafików, filmowców czy programistów.
Poza wyborem rodzaju warto sprawdzić także najważniejsze parametry karty graficznej. Na ich podstawie najłatwiej wybrać model, który spełni indywidualne wymagania:
Karta graficzna dla gracza powinna mieć możliwie największą pamięć (może sięgać nawet 24 GB), być jak najnowszej generacji (przy czym chipset powinien pochodzić z linii Radeon RX lub GeForce GTX i RTX) i wykazywać maksymalnie wysokie taktowanie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na zastosowany system chłodzenia: większa liczba wentylatorów oznacza mniejsze prawdopodobieństwo przegrzewania się sprzętu podczas wykonywania wymagających zadań.
Wielu graczy ceni sobie cyberpunkowy design swojego stanowiska gamingowego. Takie osoby może zainteresować karta graficzna do komputera umożliwiająca podłączenie taśm LED lub wyposażona we wbudowane podświetlenie. Modele te pozwalają zwykle na zarządzanie kolorami z poziomu BIOS-u producenta karty.