Bezlusterkowce mimo kompaktowych wymiarów pozwalają na wymianę obiektywów, co czyni z nich alternatywę dla lustrzanek. Nasz asortyment obejmuje aparaty bezlusterkowe takich marek, jak Canon, Nikon, Panasonic, czy Sony.
Aparat bezlusterkowy nosi taką nazwę w związku z brakiem mechanizmu lustra znanego z lustrzanek. Taki zabieg pozwolił zmniejszyć wymiary aparatu, co czyni go wygodniejszym w transporcie. Dodatkowo rozwiązanie to eliminuje problem minimalnego drgania podczas wykonywania zdjęć oraz charakterystyczny dla lustrzanek dźwięk kliknięcia, co ma zalety m.in. w fotografii reportażowej.
Bezlusterkowce korzystają z systemów wymiennych obiektywów, dzięki czemu zapewniają zbliżone możliwości do lustrzanek. W pełni cyfrowy mechanizm wykorzystuje do podglądu ekran lub wizjer cyfrowy, co oznacza podgląd kadru z już zastosowanymi filtrami i ustawieniami. Aparaty bezlusterkowe pozwalają na ręczną regulację nastaw oraz korzystają z licznych trybów automatycznych wspomagających fotografa. Wiele modeli tego typu posiada rozbudowane funkcje filmowania, dzięki czemu spisują się m.in. przy tworzeniu vlogów.
Wybierając aparat bezlusterkowy, należy zwrócić uwagę na markę i system mocowania obiektywów. Ta decyzja będzie mieć wpływ na późniejszy dobór akcesoriów i ich koszt. Istotną cechą jest rodzaj matrycy. Im bliższa tzw. pełnej klatki tym bardziej szczegółowe zdjęcia można uzyskać. W przypadku rozdzielczości dla amatorskich i półprofesjonalnych zastosowań wystarczy matryca 20-24 Mpix. Ważnym aspektem aparatu bezlusterkowego jest obecność stabilizacji obrazu i jakość autofokusa. Wydajność baterii przekłada się na liczbę zdjęć, jakie można wykonać na jednym ładowaniu, co jest istotne m.in. podczas pracy w plenerze. Warto zwrócić uwagę na szybkość trybu seryjnego zdjęć oraz możliwości filmowania, czyli rozdzielczość nagrań i maksymalną liczbę klatek.
Sprawdź dostępne bezlusterkowce i wybierz model odpowiadający twoim potrzebom. Co więcej, w naszym asortymencie posiadamy również aparaty dla dzieci, które będą idealnym prezentem dla waszych pociech!
3292,19 zł - najniższa cena
4293,65 zł - cena regularna
aparat Canon, aparat Fujifilm, aparat Kodak, aparat Nikon, aparat Panasonic Lumix, aparat Sony, aparat dla dzieci Extralink, aparat kompaktowy Panasonic, aparat kompaktowy Kodak, aparat kompaktowy Sony, aparat kompaktowy Canon, Instax, aparat natychmiastowy Kodak, Polaroid, lustrzanka Canon, lustrzanka Nikon, Nikon bezlusterkowiec, Panasonic Lumix bezlusterkowiec, bezlusterkowiec Sony
Aparaty bezlusterkowe – najczęściej zadawane pytania
Rozwój technologii sprawił, że obecne topowe bezlusterkowce praktycznie nie ustępują pod względem jakości wykonywanych zdjęć lustrzankom. Należy jednak pamiętać, że wszystko rozbija się o klasę sprzętu i cenę. Profesjonalne lustrzanki są nadal niedoścignione m.in. w zastosowaniach studyjnych. Z drugiej strony półprofesjonalne aparaty lustrzane i czołowe bezlusterkowce dają praktycznie takie same efekty, a wybór jest zależny od prywatnych preferencji fotografa.
Bezlusterkowce są mniejsze i lżejsze niż lustrzanki, co dla części osób może stanowić sporą zaletę. Ich oprogramowanie w dużej mierze stawia na automatyzację, choć nie brakuje opcji wykonywania nastaw ręcznych. Dużą zaletą jest brak mechanizmu lustra, co pozwala obniżyć masę, ale także eliminuje mikrodrgania i charakterystyczne klikanie podczas wykonywania zdjęcia. W pełni cyfrowy mechanizm pozwala m.in. na zwiększenie osiągów trybów seryjnych. Bezlusterkowce wydają się również lepiej przystosowane do filmowania.
Lustrzanki korzystają z wizjera optycznego, co pozwala spoglądać na kadr taki, jakim jest w rzeczywistości. W bezlusterkowcach podczas kadrowania obserwujemy obraz przetworzony cyfrowo, co nie każdemu fotografowi odpowiada, ale pozwala zobaczyć finalną wersję ujęcia przed jego zrobieniem. Minusem bezlusterkowców jest zużycie baterii, które przez sporą ilość elektroniki jest znacznie wyższe niż w lustrzankach.
Wybierając bezlusterkowiec, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na markę i rodzaj mocowania obiektywów, co będzie miało wpływ na ewentualną rozbudowę swoich akcesoriów w przyszłości. Oprócz tego istotne będą pewne parametry i podzespoły. Aparat powinien się cechować odpowiednią rozdzielczością i rodzajem matrycy. Rozdzielczość w granicach 20-24 Mpix będzie w zupełności wystarczająca dla większości zastosowań.
Warto sprawdzić obecność stabilizacji obrazu w korpusie i jej wydajność. Mechanizm stabilizujący w body jest bardziej efektywny niż jego odpowiedniki w obiektywach. Będąc przy szkle, należy zapoznać się z jego jasnością i zakresem ogniskowych. Najczęściej aparaty bezlusterkowe są sprzedawane z obiektywami, ale czasem może się okazać, że lepszym wyborem będzie zakup samego body i oddzielne wyposażenie się w obiektyw. Aparat bezlusterkowy powinien posiadać czytelny ekran, który najlepiej, aby posiadał interfejs dotykowy. Wśród istotnych parametrów można wymienić również czas pracy na jednym ładowaniu, jakość rejestrowanych filmów i ich klatkarz oraz wymiary i masę. Te ostatnie mają bezpośredni wpływ na komfort używania aparatu.
Ciężko wskazać idealny aparat bezlusterkowy dla początkujących. Wiele zależy od tego, w jaki sposób użytkownik chce korzystać z aparatu i czy chce z czasem rozwijać swoje umiejętności fotograficzne. W przypadku osób zaczynających swoją przygodę z fotografią nie ma sensu sięgać po najdroższe aparaty naszpikowane funkcjami i trybami, których nowicjusze nie wykorzystają.
Najlepiej znaleźć model dostosowany ceną do finansowych możliwości. Warto przy wyborze kierować się także cenami akcesoriów i obiektywów do danego aparatu. To pozwoli oszacować ewentualne wydatki w przypadku chęci rozwoju fotograficznego hobby. Dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z recenzjami użytkowników ze szczególnym zwróceniem uwagi na funkcje, których planujemy używać najczęściej.
Obecnie praktycznie każdy czołowy producent aparatów fotograficznych ma w swoim asortymencie linię bezlusterkowców. Niektóre marki rozwijają swoje systemy od wielu lat na przestrzeni, których zdobyły bardzo bogate doświadczenie. Wśród topowych marek aparatów bezlusterkowych można wymienić Sony, Canon, Nikon, Fujifilm, Olympus, czy Panasonic. Producenci dostarczają różne rozwiązania technologiczne i stawiają na rozmaite systemy mocowań obiektywów. Ciężko wskazać jedną najlepszą markę, ponieważ każda z nich posiada mocne strony swoich konstrukcji.