Z artykułu na temat pielęgnacji włosów średnioporowatych dowiesz się:
- Kiedy włosy są średnioporowate?
- Jaka jest charakterystyka włosów średnioporowatych?
- Jak dbać o włosy średnioporowate?
- Na czym polega naturalna pielęgnacja włosów średnioporowatych?
- Czym myć włosy średnioporowate?
- Jakie kosmetyki kupić do takich włosów?
- Jak rozczesywać włosy średnioporowate?
Czym jest porowatość włosów i jak wpływa na pielęgnacje?
Porowatość włosów to określenie na rozchylenie się łusek włosa. Gdy te gładko przylegają do jego powierzchni, mamy do czynienia z włosami niskoporowatymi. Takie włosy są zwykle śliskie, błyszczące i lejące. Wysoka porowatość jest przeciwieństwem tego stanu rzeczy. Łuska nie przylega gładko, zwykle doprowadzając do kręcenia się i puszenia fryzury.
Najczęściej spotykane są jednak średnioporowate włosy. Często określa się je również dodatkowym symbolem „+” lub „-”, aby określić, czy te naturalnie bardziej dążą do zamkniętych, czy otwartych łusek. Określenie porowatości fryzury może pomóc w dobraniu odpowiednich kosmetyków, które ułatwiają codzienną pielęgnację. Dodatkowo to pomoże także odpowiedzieć na pytania dotyczące puszenia się włosów. Szczególną tendencję mają do tego te, których łuska jest mocno rozchylona.
Jaka jest charakterystyka włosów średniopoworatych?
Włosy średnioporowate zwykle określane są jako „normalne” i niesprawiające większych problemów. Często są dość podatne na stylizację i mogą mieć większy lub mniejszy skręt. Raczej nie tworzą zupełnie gładkiej, błyszczącej tafli, choć zdarzają się i takie. Zwykle nie sprawiają problemów, jeśli chodzi o dobór kosmetyków – bez problemu przyjmują wszystkie, zabiegi pielęgnacyjne, które im się zaoferuje.
Jak dbać o włosy średnioporowate?
W przypadku wszystkich rodzajów włosów istotne jest zachowanie tzw. równowagi PEH. Chodzi o to, aby w pielęgnacji była harmonia pomiędzy trzema typami składników. Proteiny, czyli białka wzmacniają wytrzymałość włosów. Emolienty tworzą wokół nich ochronną otoczkę, a humektanty je nawilżają. Gdy zrozumiesz działanie poszczególnych elementów PEH, będzie ci zdecydowanie łatwiej dostarczyć fryzurze to, czego aktualnie potrzebuje.
Średnioporowate włosy są jednak zwykle najłatwiejsze w pielęgnacji. Zazwyczaj równowaga tych trzech elementów w proporcji 1:1:1 jest wystarczająca. Należy jednak wziąć pod uwagę, że niektóre osoby mają włosy na pograniczu wyższej lub niższej porowatości. Wtedy mogą lepiej wpłynąć na nią kosmetyki, z któregoś końca spektrum.
Włosy średnioporowate – pielęgnacja naturalna to dobry pomysł?
Włosy nie są w pełni żywą strukturą. Nie oczyszczają się samoistnie, ale również nie zawsze wchłaniają w pełni składniki. Na dodatek dbanie o nie na całej długości nie musi być związane bezpośrednio ze skórą głowy. Z tego powodu czasem nawet alergicy mogą pozwolić sobie na wprowadzenie bardziej domowej, naturalnej pielęgnacji włosów. W przypadku włosów średnioporowatych może to być dobry pomysł.
Kosmetyki naturalne zazwyczaj nie mają w składzie silikonów, które „oblepiają” włosy i mogą je niepotrzebnie obciążać. Te zwykle sprawdzają się w przypadku włosów grubszych, lejących się. Jeśli fryzura jest dość rzadka, silikony mogą wpłynąć na nie bardzo negatywnie. Ponadto często marki produkujące naturalne kosmetyki mają delikatniejsze i mniej wysuszające składy, co jest bardzo pożądane niezależnie od porowatości włosów.
Włosy średnioporowate – kosmetyki do mycia głowy
Zwykle pierwszy kosmetyk, który przychodzi wszystkim do głowy na myśl o pielęgnacji włosów to szampon. Trzeba jednak wiedzieć, że służy on przede wszystkim do oczyszczania skóry głowy. Włosy średnioporowate mogą „lubić” dokładnie te same szampony co nisko- czy wysokoporowate. Przy wyborze tego kosmetyku warto kierować się składem produktu.
W swojej kolekcji warto mieć co najmniej dwa. Jeden o delikatnym składzie, pozbawionym mocnych detergentów, takich jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate), a drugi mocniejszy, skutecznie oczyszczający, którego będziesz używać rzadziej.
Skórę głowy powinno się myć wtedy, gdy czuje się taką potrzebę. Za optymalną ilość uznaje się jednak raz na 2 do 3 dni. Dzięki temu włosy będą mogły „odpocząć” po zetknięciu z detergentem. Szampon nie powinien również zawierać silikonów. Jeśli jednak chce się wprowadzić ten element do pielęgnacji, należy wykonać go w kolejnych krokach.
Włosy średnioporowate – maski, odżywki, olejki
Staraj się wybierać takie szampony i odżywki do włosów średnioporowatych, które gwarantują równowagę PEH. Warto także zaopatrzyć się w dodatkowe kosmetyki, takie jak maska do włosów, odżywka, czy olejek zabezpieczający końcówki.
Wybierając dodatkowe kosmetyki do pielęgnacji, warto obserwować reakcję włosów i określić, czy bliżej im w stronę wysoko- czy niskoporowatych. W tym celu można wypróbować różne kombinacje produktów: PE (proteinowo-emolientowych), HE (humekantowo-emolientowych), czy PEH. To pozwoli dobrać odpowiedni zestaw pielęgnacyjny na dłuższy czas.
Jak sprawnie rozczesywać włosy średnioporowate?
Jeśli masz problem z rozczesywaniem włosów, to możesz postawić także na regularnie olejowanie, które przy długotrwałym stosowaniu może nam mocno ułatwić ten proces. Warto zacząć od składników, które masz w domu. Olej rzepakowy, słonecznikowy czy kokosowy na start sprawdzą się doskonale. Specyfik nakłada się na co najmniej pół godziny przed myciem. Możesz to zrobić „na sucho” lub na tzw. podkład (np. odżywkę, maskę itd.).
Aby zrozumieć, jaki sposób jest najkorzystniejszy dla twoich włosów i skóry głowy, będziesz potrzebować kilku prób. Średnioporowate włosy zwykle najbardziej lubią olej awokado, macadamia oraz oliwę z oliwek. Tych składników należy też szukać w innych kosmetykach. Pamiętaj, że pielęgnacja włosów to długotrwały proces, a regularność jest w tym przypadku kluczem do sukcesu.
Co więcej, wybieraj odżywki, szampony, czy maski zawierające proteiny o średnich lub małych cząsteczkach, np. kolagen, keratynę, czy aminokwasy takie jak tauryna, metionina, cysteina, czy arginina. Sprawdź naszą ofertę kosmetyków do włosów średnioporowatych i ciesz się zdrowymi, lśniącymi włosami.
Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock
Komentarze (0)