Smartwatche – najczęściej zadawane pytania
Smartwatch (z języka angielskiego) to „inteligentny zegarek” – właśnie tym jest ten popularny gadżet. Jego „inteligencja” odnosi się przede wszystkim do funkcjonalności - smartwatche nie tylko mierzą czas. Mogą również sprawdzać ciśnienie, poziom natlenienia krwi czy liczbę kroków, a także monitorować cykl miesiączkowy, jakość snu oraz poziom stresu.
Wersje sportowe są także wyposażane w liczne tryby treningowe, dzięki czemu mogą pełnić funkcję osobistego trenera. W smartwatchach nie brakuje także takich funkcji jak mierzenie czasu ćwiczeń czy liczby spalonych kalorii.
Inteligentne zegarki są miniaturową wersją smartfonów i rzeczywiście tak jest. Najlepsze modele umożliwiają bowiem odbieranie powiadomień ze sparowanego z nimi telefonu, a także odczytywanie SMS-ów, odpisywanie na nie oraz wykonywanie połączeń.
System operacyjny smartwatcha powinien być kompatybilny z systemem smartfona, z którym zostanie sparowany. Część modeli umożliwia bezproblemowe połączenie zarówno z telefonami z systemem Android, jak i iOS. To przede wszystkim smartwatche pracujące na Androidzie albo Tizenie. Są jednak i takie zegarki, które nawiążą współpracę tylko z konkretnym smartfonem. Mowa przede wszystkim o urządzeniach marki Apple , które połączą się wyłącznie z iPhone’ami.
Kolejną istotną kwestią przy zakupie smartwatcha jest wytrzymałość baterii. Oczywiście im więcej godzin zegarek będzie pracował na jednym ładowaniu, tym lepiej dla użytkownika – wówczas rzadziej musi go podłączać do prądu. Zdecydowana większość urządzeń wytrzymuje jednak co najmniej kilka dni, a w trybie czuwania mogą pozostawać naładowane nawet przez dwa tygodnie.
Należy również pamiętać o rozmiarze wyświetlacza. Ten nie zawsze jest tożsamy z wymiarami koperty, starsze smartwatche miewają bowiem spore ramki. Im więcej cali, tym łatwiej będzie pisać wiadomości czy sprawdzać powiadomienia lub poruszać się po menu.
Dobrze jest zweryfikować materiał, z którego został wykonany smartwatch. Opaska może być silikonowa (trwała i wodoodporna), skórzana (nawiązująca do klasycznych modeli analogowych) lub metalowa (bardzo wytrzymała i elegancka), w wielu wersjach kolorystycznych. Zarówno smartwatche damskie, jak i smartwatche męskie umożliwiają często wymienianie pasków. Tył koperty to zwykle stal szlachetna albo tworzywo sztuczne, z kolei wśród wyświetlaczy masz do wyboru – podobnie jak w smartfonach - LCD, OLED, Amoled oraz Super Amoled.
Jeśli smartwatch ma pełnić rolę mini smartfona, to dobrze, by umożliwiał odbieranie połączeń oraz odpowiadanie na wiadomości, a także sprawdzanie powiadomień z aplikacji nawet wtedy, gdy jesteś w ruchu (np. uprawiasz jogging). Wielu osobom przyda się także opcja sterowania aparatem w telefonie czy sprawdzania pogody na nadgarstku. Sportowcy powinni z kolei zwrócić uwagę na rodzaj funkcji treningowych: dostępność pulsometra, krokomierza, monitora spalania kcal czy jakości snu oraz poziomu stresu. Panie mogą dodatkowo zdecydować się na zegarek, który śledzi cykl miesiączkowy.