Komunikacja urządzenia: bezprzewodowa bluetooth usuń
Marka: zamiennik/inny usuń
Zasięg słuchawek bezprzewodowych: do 10 m usuń
Słuchawki douszne – najczęściej zadawane pytania
Stojąc przed wyborem słuchawek bezprzewodowych dousznych, należy zwrócić uwagę na ich wygląd, parametry i funkcje do własnych potrzeb. Modele takie często są używane w trakcie uprawiania sportu, np. biegania. Z tego względu powinny być lekkie, wygodne i odpowiednio dopasowane, dzięki czemu nie będą wypadały z uszu. Dobre słuchawki douszne tego typu często są również wodoodporne, co pozwala korzystać w nich nawet podczas opadów deszczu – potwierdzeniem tego jest certyfikat IP5.
Przydatna jest opcja sterowania funkcjami słuchawek przy użyciu pilota czy komunikatów głosowych, aby nie trzeba było wyciągać telefonu. Słuchawki bezprzewodowe douszne z górnej półki cenowej umożliwiają nawet sprawdzanie prognozy pogody czy odsłuchiwanie wiadomości. Osobom, które dużo rozmawiają przez telefon mogą się przydać słuchawki douszne z mikrofonem, który umożliwia prowadzenie rozmów bez konieczności trzymania smartfona. Słuchawki wyposażone w mikrofon są również dobrym rozwiązaniem dla graczy, który chcą komunikować się z innymi uczestnikami rozgrywki.
Słuchawki Bluetooth douszne różnią się m.in. zasięgiem bezprzewodowego działania. Istotnym kryterium wyboru powinien być również czas ładowania słuchawek oraz ich pracy na jednym naładowaniu. Niektóre modele pozwalają słuchać muzyki nawet przez kilkanaście godzin, a ładowanie do pełna nie trwa dłużej niż kilka godzin. Na to trzeba zwrócić uwagę przed zakupem. Niektóre urządzenia można ładować w dołączonym etui. Najlepiej zdecydować się na słuchawki bezprzewodowe douszne z funkcją Plug&Play, która pozwala szybko sparować je z telefonem.
Dobre słuchawki douszne powinny zapewniać wysoką jakość dźwięku z możliwością regulacji basów. Dlatego warto zwrócić uwagę na takie parametry jak m.in. impedancja, typ i wielkość przetwornika czy pasmo przenoszenia. Najlepsze słuchawki douszne dla melomana to urządzenia, które powinny być wyposażone w wyraźny bas oraz dobrze izolować przed hałasem z otoczenia. Najlepszą izolację akustyczną zapewniają douszne słuchawki dokanałowe. Typowe modele douszne wkładane do małżowiny zapewniają natomiast lepszą cyrkulację powietrza, a także są bezpieczniejsze dla słuchu.
Ważne jest, aby douszne słuchawki przewodowe były wygodne w noszeniu. Jedną z praktycznych podpowiedzi przed kupnem słuchawek jest zwrócenie uwagi na nieplączący się kabel – np. z oplotem lub w postaci płaskiej taśmy. Istotna będzie również długość przewodu. Niektóre przewodowe modele mają pałąki, dzięki którym można zapobiec przemieszczaniu się i wypadaniu słuchawek.
Słuchawki douszne należy założyć w taki sposób, aby nie czuć dyskomfortu. Zbyt małe słuchawki mogą wypadać z uszu, co naraża na ryzyko ich zgubienia, a zwłaszcza jeśli są to małe słuchawki bezprzewodowe. Przesadnie duże często natomiast powodują ból małżowiny usznej lub nie ma możliwości ich umieszczenia w uszach. Tradycyjne słuchawki douszne, tzw. „pchełki”, wkłada się do małżowiny usznej, podczas gdy douszne słuchawki dokanałowe należy umieścić głębiej, bezpośrednio w kanale słuchowym.
Każde słuchawki posiadają specjalne oznaczenia: L (lewe ucho) i P lub R (prawe ucho), które sugerują prawidłowe założenie. Robi to duże znaczenie, ponieważ słuchawki różnią się między sobą budową i kształtem, a co za tym idzie - jakością odtwarzanych dźwięków. Po umieszczeniu słuchawki w uchu należy lekko ją przekręcić, aby wkładka lepiej się wsunęła. W celu prawidłowego dopasowania warto podczas przekręcania delikatnie naciągnąć górną część ucha.
Jeśli słuchawki douszne wypadają z ucha, należy zmienić ich rozmiar wkładki na większy. Jeżeli natomiast nie można ich włożyć lub powodują ból, wskazane będzie wybranie mniejszego rozmiaru wkładek dousznych. Dobrym wyborem mogą okazać się nakładki piankowe, które dokładnie wypełniają kanał słuchowy, co ułatwia ich prawidłowe dopasowanie.