Producent: goodram usuń
Pamięć RAM odpowiada za zapis danych tymczasowych, w pewien sposób przypomina zatem ludzką pamięć roboczą. Komputer przechowuje w niej informacje konieczne do wykonania czynności tu i teraz, np. obsługi programu. W naszym asortymencie prezentujemy wszystkie najpopularniejsze rodzaje pamięci RAM w przeróżnych pojemnościach, od 4 GB do 32 GB.
2 GB pojemności pamięci RAM to już niemalże przeżytek. Choć wciąż można ją spotkać, to przy wymaganiach sprzętowych najnowszych programów, 2 GB to zdecydowanie za mało.
Pamięć RAM 4 GB to dziś więc absolutne minimum. Dotyczy to i komputerów stacjonarnych, i laptopów, zakładając wykonywanie podstawowych czynności (np. korzystanie z pakietu biurowego, sprawdzanie poczty, używanie internetu). Należy mieć jednak na uwadze, że uruchomienie kilku programów jednocześnie może znacznie spowolnić pracę komputera i powodować jego zacinanie się. Żeby pracował płynnie, dobrze zdecydować się na pamięć RAM o pojemności 8 GB.
Pamięć RAM 16 GB pozwala już na znacznie więcej, będąc wartością minimalną dla użytkowników profesjonalnych oraz graczy. Wiele nowych gier wymaga dostępu do pamięci przewyższającej 8 GB RAM – np. Cyberpunk 2077 z 2020 roku potrzebuje minimum 12 GB, a Hitman 6 – 8 GB. Jeżeli gracz chciałby jednocześnie grać i streamować rozgrywkę, to do płynnej pracy przyda się nawet pamięć RAM 32 GB. To samo dotyczy grafików komputerowych, dźwiękowców, filmowców, programistów i innych zaawansowanych użytkowników.
Większa pojemność pamięci RAM to zdecydowanie wyższy komfort korzystania ze sprzętu. W naszym asortymencie dostępne są pamięci DDR 4 wielu najpopularniejszych marek, w tym gamingowych. To między innymi HyperX, Kingston, GoodRam, Corsair, G.SKILL oraz PNY.
Istotna jest nie tylko pojemność kości, ale także ich kompatybilność z procesorem oraz płytą główną. Jeżeli i te części są w twoim sprzęcie już nieco przestarzałe, sprawdź naszą ofertę wydajnych płyt głównych oraz układów CPU.
Pamięć RAM - najczęściej zadawane pytania
Kości RAM dzieli się w pierwszej kolejności zgodnie z ich pojemnością (4, 8, 16, 32 GB), a w drugiej – według standardu pamięć RAM. Poszczególne rodzaje to:
Pamięć RAM odpowiada za podręczne przechowywanie tych informacji oraz danych, których komputer potrzebuje do wykonania zadanej mu przez użytkownika czynności. Nie widać tego gołym okiem, jednak nawet kliknięcie ikony Start (lub jakiejkolwiek na Docku w przypadku Maca) oznacza dla sprzętu wykonanie całego szeregu obliczeń.
Im więcej kliknięć użytkownik wykonuje jedno po drugim, chcąc np. mieć pootwieranych kilka programów, folderów i plików tekstowych jednocześnie, tym więcej komputer będzie musiał zapamiętać. Jeżeli czegoś „zapomni”, to któreś z okien może się zawiesić albo nagle wyłączyć. Dlatego tak istotne jest dobranie odpowiedniej pojemności pamięci RAM.
Pamięci RAM dzieli się dodatkowo ze względu na przeznaczenie: inne są przeznaczone laptopom i inne desktopom. Komputery stacjonarne udostępniają więcej miejsca, instalowane w nich „kości” mogą więc być wyposażone w radiator, podświetlenie LED, a nawet designerskie obudowy oraz układy chłodzenia. Rodzaje pamięci RAM odpowiednie dla pecetów są oznaczane jako DIMM.
W modelach do laptopów producenci nie stosują już radiatora ani innych dodatków, kości są kompaktowe, proste i bardzo wąskie – to pamięci SO-DIMM. Należy mieć też na uwadze, że RAM-y mogą różnić się między sobą nawet wysokością, zwłaszcza w przypadku przeskoku między standardami (np. z DDR2 na DDR4). Warto więc dokładnie sprawdzić kompatybilność nowszego modelu z procesorem oraz płytą główną.