Producent: hp usuń
Przekątna ekranu: 17,3" usuń
Pierwszy laptop powstał na potrzeby programu NASA i szybko zdano sobie sprawę z zalet i potencjału mobilnych komputerów. Obecnie dzięki rozwojowi technologii użytkownicy mogą sięgnąć po dedykowane urządzenia m.in. laptopy gamingowe, laptopy do użytku domowego czy laptop przeznaczony do pracy biurowej. Wysokiej klasy sprzęt świetnie sprawdzi się również jako prezent na komunię, który może pełnić rolę zarówno przy nauce jak i zabawie.
Komputery przenośne dzielą się na kilka kategorii, ale najważniejszy jest ten na laptopy i ultrabooki. Warto zaznaczyć, że określenia laptop i notebook są używane naprzemiennie, choć początkowo pierwsze pojęcie dotyczyło dużych komputerów przenośnych, a drugie mniejszych modeli z ekranem nie większym niż kartka A4. Wszystkie komputery przenośne o konstrukcji składanego ekranu i klawiatury są laptopami. Ultrabooki z kolei muszą spełniać dokładne wytyczne firmy Intel, która opatentowała ten rodzaj komputera i ich nazwę.
Ważne są rozmiar ekranu, matryca czy rozdzielczość wyświetlacza. Tu warto sprawdzić parametr odświeżania (najczęściej jest to 60 Hz) albo czy jest to model z Full HD, 2k, 4k itp. Jeśli chodzi o procesor to wiodącą pozycję na rynku posiadają firmy Intel i AMD. Polecane są modele np. AMD Ryzen 5 5600h czy procesor Intel Core i9. Warto zwrócić uwagę na pamięć RAM - można wybrać m.in. 16GB czy 8GB RAM, w zależności od potrzeb. Im więcej tym lepiej, ponieważ wpłynie to na wydajność, szybkość i płynność. Ponadto istotna jest karta graficzna - biurowe laptopy mogą z powodzeniem korzystać ze zintegrowanych układów graficznych. Natomiast laptopy dla graczy powinny być wyposażone w wydajne karty graficzne z serii Nvidia GeForce RTX lub AMD Radeon. Dodatkowo najczęściej w modelach dedykowanych graczom, laptopy posiadają podświetlane klawiatury i/lub myszki, a także oryginalny, przyciągający wzrok design.
Najważniejsze podzespoły, które powinien mieć laptop to również dysk, system operacyjny czy pojemność baterii. Najczęściej poleca się dysk SSD, a jeśli chodzi o baterię, szczególnie w modelach biznesowych, należy wybierać jak największą pojemność. Natomiast najczęstszym wyborem systemu operacyjnego to Windows 10, ale na rynku jest wiele innych dostawców.
Przeglądając specyfikację, warto zwrócić uwagę także na liczbę i rodzaj dostępnych złączy. Czytniki kart pamięci oraz napędy płyt CD/DVD/Blu-ray nie są wyposażeniem standardowym, dlatego korzystając z takich nośników, należy się upewnić, że kupowany laptop posiada odpowiedni komponent.
W naszym asortymencie znajdziesz szeroki wybór laptopów od wielu marek, takich jak Acer, Apple, Asus, Dell, HP, Lenovo, MSI czy Samsung. Zobacz, co dla ciebie przygotowaliśmy i wybierz laptop dla siebie lub bliskiej osoby!
Popularne rodzaje:
Laptopy - najczęściej zadawane pytania
Podłączenie laptopa do telewizora wymaga zastosowania kabla audio-video HDMI. Oba urządzenia należy połączyć ze sobą kablem i na telewizorze wybierać odpowiedni port HDMI jako źródło obrazu. W przypadku niestandardowych złącz HDMI lub innych portów przesyłania obrazu cyfrowego w laptopie należy zastosować odpowiedni kabel posiadający z jednej strony wtyk HDMI, a z drugiej odpowiedni rodzaj złącza.
W przypadku laptopów posiadających porty DVI lub VGA należy wykorzystać specjalne adaptery dające możliwość przesłania również dźwięku. W sytuacji kiedy telewizor posiada także analogowe złącze można połączyć urządzenia stosownym przewodem video, a dźwięk przesłać łącząc je kablem z końcówkami jack.
Istnieje możliwość bezprzewodowego połączenia telewizora z laptopem. W tym celu w ustawieniach systemu trzeba wybrać opcję Wyświetlacz i tam wybrać funkcję połączenia z monitorem bezprzewodowym. Następnie z listy urządzeń wybierać telewizor i wykonać instrukcje wyświetlone na odbiorniku. Ważne, aby telewizor posiadał włączoną funkcję WiFi Direct. Wciskając przycisk WINDOWS+P można wybrać tryb współpracy. Przykładowo, czy obraz ma się duplikować, czy być jego rozszerzeniem.
Wolne działanie laptopa nie musi oznaczać awarii technicznej. Bardzo często użytkownicy zapominają o regularnym sprzątaniu swoich komputerów. Chodzi o software, który w trakcie pracy ciągle ewoluuje i z czasem zostaje zaśmiecony licznymi aplikacjami, których już się nie używa. Warto odinstalowywać programy, z których już się nie korzysta. Co więcej, dobrze jest zadbać o nie uruchamianie się w tle niepotrzebnych aplikacji. Procesy działające w tle obciążają system i zapychają pamięć RAM oraz pamięć tymczasową.
Warto skorzystać z programów czyszczących RAM. Spowolnienie systemu powoduje również zapełniony dysk. System wykorzystuje ok. 15% dysku do gromadzenia danych tymczasowych, a mniejsza przestrzeń oznacza ograniczenie mu tej możliwości. W przypadku nośników HDD pomocne bywają programy do defragmentacji, które uporządkują dane. Za spadkiem wydajności może stać również złośliwe oprogramowanie, więc powinno się dbać o regularne skanowanie komputera, ochronę antywirusową oraz co bardzo ważne o regularne aktualizacje systemu i programów.
Ponato na wydajność komputera wpływają czynniki zewnętrzne. Wysoka temperatura wywoływana przez nagromadzony w obudowie kurz może spowolnić poszczególne komponenty. Warto także sprawdzić, jaki dysk jest wykorzystywany w urządzeniu. Przy obecnych wymogach systemowych dla płynnego działania zaleca się wykorzystanie nośników SSD jako dysków systemowych. Klasyczne HDD mogą być zwyczajnie zbyt wolne dla wielu procesów.
Przyczyn problemu z nie ładowaniem baterii laptopa może być kilka. Na wstępie warto sprawdzić, czy przewód zasilający jest dobrze włożony. Powodem problemów może być uszkodzenie mechaniczne zasilacza, gniazd ładowania lub gniazdka elektrycznego. Możemy mieć także do czynienia z uszkodzeniem baterii. Poszczególne komponenty możemy sprawdzić wykorzystując inne kable, podmieniając baterię lub sam zasilacz.
Problem z ładowaniem laptopa może także nastąpić w skutek błędu sterownika w systemie Windows. W takiej sytuacji należy w menadżerze urządzeń odinstalować baterię. Następnie powinno się uruchomić laptop ponownie na samej baterii, co zainicjuje automatyczną instalację sterownika.
Przegrzewający się laptop znacząco traci na wydajności. Nie zawsze wysoka temperatura oznacza problemy techniczne, a często w łatwy sposób można przeciwdziałać tej niedogodności.
Brak reakcji laptopa na uruchomienie może mieć kilka powodów. Jakie one są i co można zrobić?
Jeżeli powyższe metody nie przyniosą pozytywnych efektów to nie obędzie się bez wizyty w serwisie.
Notebooki często pozwalają na ustawianie ekranu w różnej orientacji. Możemy je odchylać nawet o 360 stopni tworząc niejako duże tablety. Przy takich ruchach ekranu ważne jest także systemowe zmienianie orientacji wyświetlacza. Jeżeli system nie reaguje automatycznie w odpowiednich modelach to należy się posłużyć Ustawieniami systemu i zakładką Ekran, w której są umieszczone funkcje zmiany orientacji z poziomej na pionową.
Niektóre systemy i laptopy obsługują także skróty pozwalające obracać obraz:
Starego laptopa można sprzedać lub oddać. Każdy może mieć inny pomysł na wykorzystanie takiego sprzętu. Natomiast nie można wyrzucić zużytego laptopa po prostu na śmietnik. Zamiast tego należy:
Starego laptopa można też spróbować przyspieszyć - jest na to przynajmniej 7 prostych sposobów.
Tak! Ta odpowiedź może być zaskakująca, ale dotyczy jedynie laptopów wyposażonych w złącze USB-C kompatybilne ze standardem Power Delivery. Jest ono umieszczane zazwyczaj w ultrabookach oraz kompaktowych laptopach. Teoretycznie można zastosować do ładowania ładowarkę telefoniczną, ale jej moc nie pokryje zużycia energii laptopa, a ładowanie na wyłączonym komputerze potrwa długo. Zamiast tego zaleca się korzystanie z zasilaczy obsługujących standard Power Delivery, czyli mających moc nawet 60 W.
Zamiast ładowarek można skorzystać z powerbanków wspierających wspomniany standard. Powinny one mieć pojemność zapewniającą odpowiednią ilość dostarczanej energii. Rozwiązaniem są także specjalne stacje zasilania będące w dużym uproszczeniu bardzo rozbudowanymi powerbankami.
Czyszczenie laptopa należy rozpocząć od wyłączenia urządzenia i wypięcia go z zasilania. Klawiaturę oraz wloty powietrza należy przedmuchać sprężonym powietrzem. Użycie odkurzacza lub kompresora może doprowadzić do uszkodzeń delikatnych elementów. Część laptopów pozwala na zdjęcie dolnej obudowy, co daje dostęp do m.in. układu chłodzenia. Większe zabrudzenia i zgromadzony kurz należy omieść miękkim pędzelkiem o cienkim włosiu. Wewnętrznych komponentów nie należy myć detergentem i wodą!
Finalnie obudowę laptopa można przetrzeć zwilżoną ściereczką do sprzątania z mikrofibry. W przypadku większych zabrudzeń można się posłużyć delikatnym detergentem lub specjalnym alkoholem. Nie należy stosować silnych alkoholi i detergentów, ponieważ mogą one zetrzeć część nadrukowanych symboli. Ważne, aby chronić urządzenie przed nadmierną wilgocią. Dobrze posłużyć się specjalnymi nasączonymi ściereczkami do czyszczenia obudów komputerowych. Przed ponownym uruchomieniem laptopa powinno się upewnić, że nie pozostała na nim wilgoć.
Laptop i notebook oznaczają dziś praktycznie to samo. Pierwotnie notebookami określano nieco mniejsze komputery przenośne mające ekrany o przekątnej poniżej 15 cali, ale w tej chwili oba określenia są używane naprzemiennie. W tym miejscu warto nadmienić, że na rynku znajdziemy także netbooki, czyli laptopy z ekranami mniejszymi niż 12 cali.
Określenie laptop odnosi się do wszystkich komputerów przenośnych składających się z sekcji klawiatury i ekranu, które można złożyć na zasadzie zamykanej książki. Ultrabook jest określeniem opatentowanym przez firmę Intel w 2011 roku, kiedy na targach Computex zaprezentowano pierwsze urządzenie tej kategorii, czyli Asusa UX 21. Każdy ultrabook jest laptopem, ale nie każdy laptop jest ultrabookiem.
Ultrabooki muszą posiadać obudowę nie grubszą niż 21 mm, choć bywają od tego odstępstwa. Ich waga nie może przekraczać 2 kg, a na pokładzie musi się znajdować niskonapięciowy procesor Intela. Bateria ultrabooka ma pozwalać na co najmniej 6 godzin pracy, a pozostałe podzespoły mają gwarantować wysoką wydajność pracy. Szczegółowe wytyczne dla współczesnych ultrabooków reguluje Intel.
Wybór laptopów jest gigantyczny i nawet w obrębie jednego modelu jest mnóstwo różnych specyfikacji. Wybierając urządzenie należy zwrócić uwagę m.in. na komfort pracy i wydajność podzespołów. Poszczególne parametry należy dobrać do indywidualnych potrzeb. Wśród najważniejszych kwestii można wyszczególnić:
Zatem jaki laptop wybrać? Odpowiedź na to pytanie można też znaleźć w najnowszym rankingu laptopów 2023.
W przypadku "zawieszenia się" laptopa jedynym sposobem na jego "odwieszenie" może być wykonanie resetu. Inicuje się to poprzez wciśnięcie przycisku Power i przytrzymanie do czasu, aż komputer zareaguje i się wyłączy. Jeżeli to nie będzie działało można również spróbować wypiąć baterię, o ile laptop działa akurat na zasilaniu baterią. W tym wypadku przed ponownym uruchomieniem warto odczekać kilka do kilkunastu minut, aby wszystkie podzespoły całkowicie się rozładowały.
Powtarzające się problemy mogą wymagać zresetowania urządzenia do ustawień fabrycznych. W tym celu należy w Ustawieniach systemu znaleźć zakładkę System i Odzyskiwanie. W ten sposób komputer wgra świeżą kopię systemu. Podczas procesu można wybrać opcję pozostawienia swoich danych.
Laptopy gamingowe przede wszystkim powinny posiadać odpowiednio mocne podzespoły oraz wydajne wyświetlacze. Kluczowym elementem jest karta graficzna i warto sięgnąć po układy co najmniej z serii GeForce RTX 3000 lub Radeon RX 6000. Dobrze, aby karty miały możliwie jak najwięcej pamięci video. W przypadku pamięci RAM na pokładzie powinno się znaleźć co najmniej 8 GB RAM DDR4. Natomiast bardziej przyszłościowym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po 16 GB RAMu i możliwość rozbudowy.
Jeżeli chodzi o procesory to należy postawić na układy przynajmniej czterordzeniowe. Do płynnej rozgrywki na średnich ustawieniach gier wystarczą procesory Intel i5 lub AMD Ryzen 5. Pełnię możliwości oferują dopiero najnowsze wersje wyżej lokowanych serii procesorów. Na płynność gry i czasy ładowania niemały wpływ będzie mieć dysk SSD. Najszybsze nośniki to modele na magistrali SSD M.2 NVMe. Warto od razu wybrać laptopa z dyskiem o pojemności 512 GB, ponieważ obecnie gry zajmują naprawdę dużo przestrzeni. Całość powinien dopełnić odpowiedni ekran o wysokim odświeżaniu. Zaleca się modele z ekranami od 120 Hz wzwyż. W kwestii matrycy można sięgnąć po najszybszą TN, która jednak posiada małe kąty widzenia lub po dość uniwersalne IPS, które w topowych modelach nie ustępują parametrami.
Laptopy gamingowe często cechują się dość agresywnym wyglądem, co często jest podyktowane kwestiami chłodzenia. Warto zapoznać się z hałasem, jaki generuje laptop. Należy również zwrócić uwagę na opcjonalne wyposażenie, jak ilość portów, czytnik kart, czy kamerę. Te jednak można dobierać do własnych preferencji i nie mają wpływu na działanie laptopa w grach.
Laptop biznesowy powinien być przede wszystkim lekki, szybki i bezawaryjny. Warto zainwestować w sprzęt wyposażony w wydajne dyski SSD najnowszej generacji. W superszybkich pamięciach masowych prędkość pobierania danych sięga nawet do 3 Gb/s.
W przypadku pracy biznesowej liczy się szybki odczyt danych oraz mobilność. Laptop do pracy powinien być możliwie jak najlżejszy, żeby móc go wygodnie przenosić z miejsca na miejsce.
Do pracy biurowej przydaje się sprzęt o wielkości ekranu 15,6 cali lub mniejszej. Warto inwestować w matrycę IPS z matową powłoką o jak najszerszym polu widzenia, dzięki temu obraz na ekranie pod różnymi kątami widzenia nie straci na jakości. Laptopy do biura powinny mieć także wydzieloną klawiaturą numeryczną. To ułatwienie pracy z arkuszami Excel i dokumentami.
W przypadku zastosowania laptopa w biurze nie będzie konieczne wykorzystanie superszybkich procesorów – o ile praca nie polega na projektowaniu graficznym i renderingu wideo. Do obsługi arkuszy kalkulacyjnych i plików tekstowych zazwyczaj wystarczające są niskonapięciowe procesory (np. Intel z serii U lub Y) i zintegrowane układy graficzne.
Dla osób pracujących z grafiką komputerową kluczowa będzie moc obliczeniowa sprzętu. Warto zainwestować w nowoczesne procesory Intel 11 lub 12 generacji, a także wydajne układy grafiki dedykowanej. Na szybkość działania laptopa do pracy z grafiką ma ilość pamięci RAM. Do pracy z renderingiem 3D przyda się nawet 32 GB pamięci DDR5 pracującej z prędkością do 10 000 MHz. Do pracy z grafiką komputerową polecana jest matowa matryca IPS, która w 100% umożliwia pokrycie palety Adobe RGB.
Laptopy na co dzień to głównie sprzęt o wiele tańszy niż modele biznesowe lub gamingowe.
Laptop do domu nie musi mieć mocnych parametrów, o ile wymagające gry włączane są raczej sporadycznie. Wystarczą podstawowe wymagania: procesor – Intel Core i5 lub lepszy (minimum to Intel Core i3), pamięć RAM 8 GB (minimum to 4 GB), łączność bezprzewodowa – obsługująca standardy 802.11 a/b/g oraz Bluetooth. Przyda się dysk o pojemności przynajmniej 120 GB (lepiej dysk SSD). Karta graficzna, ze względu na budżet i niskie wymagania grafiki - zintegrowana.