Producent: msi usuń
Komputery stacjonarne to sprzęt IT, który cechuje się dużą mocą, solidnymi podzespołami oraz sporą elastycznością pod względem rozbudowy. Jest przeznaczony zwłaszcza dla użytkowników, którzy potrzebują wydajnego komputera o ponadprzeciętnych możliwościach, np. do gier czy pracy. W naszym asortymencie znajdują się komputery PC wielu cenionych marek, w tym Dell, HP, Asus, Lenovo, Vist, Acer, NTT czy MSI.
Komputery PC mają znacznie większą liczbę złączy w porównaniu do laptopów. Można w nich znaleźć nawet kilkanaście gniazd USB, złącza VGA, HDMI, Ethernet, audio czy czytniki kart pamięci. Pozwala to podłączać do komputera wiele różnych urządzeń i korzystać z ich możliwości, np. do oglądania filmów, słuchania muzyki, ładowania urządzeń elektronicznych, podłączania internetu, drukarek, klawiatury przewodowej, głośników itp.
W ofercie znajduje się sporo modeli stacjonarnych komputerów z zainstalowanym systemem operacyjnym, które są gotowe do używaniu od razu po uruchomieniu. Można także znaleźć komputery PC z wbudowanym napędem optycznym DVD.
W kategorii tej znajdują się komputery stacjonarne dla graczy. Sprzęt taki powinien być wyposażony w wydajny procesor, najlepiej co najmniej 4-rdzeniowy z dobrym chłodzeniem. Ważne jest również, aby komputer gamingowy miał wbudowaną sporą ilość pamięci RAM oraz wysokiej klasy kartę graficzną.
Stacjonarne komputery do gier często znajdują się w stylowej obudowie z efektownym podświetleniem LED. Do niektórych modeli jest zarazem dołączana podświetlana klawiatura gamingowa, przydatna do grania po zmroku.
Komputery PC zazwyczaj są sprzedawane w komplecie z monitorem. Wśród nich znajdują się monitory IPS z ekranem o rozdzielczości Full HD, co zapewnia żywe kolory i czysty obraz. W asortymencie można znaleźć monitory z matową lub antyodblaskową matrycą. Umożliwiają one komfortowe korzystanie ze sprzętu nawet w warunkach silnego nasłonecznienia.
Porównaj dostępne w tej kategorii modele komputerów stacjonarnych i znajdź sprzęt na miarę twoich potrzeb.
Komputery PC – najczęściej zadawane pytania
Przewodowe podłączenie komputera PC z telewizorem może się odbywać za pośrednictwem różnych złączy i przewodów w zależności od posiadanych urządzeń. Obecnie standardem złączy obsługujących źródło obrazu w telewizorach są porty HDMI. W takiej sytuacji wystarczy połączyć przewodem HDMI odbiornik TV oraz kartę graficzną komputera. Po uruchomieniu urządzeń należy w telewizorze wybrać odpowiednie źródło obrazu, czyli port HDMI.
W przypadku telewizorów 4K karta graficzna komputera musi posiadać złącze HDMI 1.4a lub nowsze. Podany standard pozwoli przesłać obraz w jakości Ultra HD z prędkością 30 kl./s. Dopiero złącze HDMI 2.0 daje możliwość transferu sygnału 4K i 60 kl./s. W przypadku starszych złączy HDMI w komputerze będzie możliwy przesył jedynie sygnału Full HD. HDMI jest o tyle wygodne, że pozwala równocześnie przesyłać obraz i dźwięk.
Jeżeli karta graficzna komputera posiada jedynie złącze DVI to do podłączenia będzie potrzebny adapter DVI-HDMI. Połączenie będzie także wymagało zastosowania przewodu audio w celu przesyłu dźwięku z komputera do telewizora. Ostatnią metodą podłączenia jest wykorzystanie sieci WiFi do wyświetlenia obrazu z komputera stacjonarnego na ekran TV. Robimy to wybierając w ustawieniach telewizora funkcję WiFi Direct, co pozwoli połączyć się bezpośrednio z komputerem.
Podłączenie komputera do sieci WiFi wymaga posiadania karty sieci bezprzewodowej. Część komputerów stacjonarnych posiada taki komponent już na płycie głównej, ale często należy zakupić kartę oddzielnie. Użytkownicy mogą się zdecydować na komponent wewnętrzny montowany bezpośrednio do płyty głównej lub na urządzenie zewnętrzne podpinane przez złącze USB.
Po upewnieniu się, że komputer posiada kartę sieciową można połączyć PC z WiFi. Kartę można sprawdzić po użyciu przycisku Start i wpisaniu komendy menedżer urządzeń. Następnie należy wyszukać karty sieciowe i sprawdzić, czy nowy komponent został poprawnie zainstalowany. Z siecią WiFi można się połączyć wybierając ikonę sieci bezprzewodowych w prawym dolnym rogu ekranu. Spośród dostępnych sieci wybieramy docelową i wybieramy opcję połącz. W razie łączenia się z siecią zabezpieczoną hasłem należy jeszcze podać odpowiedni klucz dostępu.
Określenie uniwersalnego zużycia prądu przez komputer stacjonarny nie jest możliwe. Każdy PC posiada inne podzespoły, których zapotrzebowanie na energię elektryczną jest zależne od sposobu ich wykorzystania. Przykładowo jeden komputer średniej klasy będzie przy biurowej pracy pobierał ok. 60 W prądu, a w trakcie rozgrywki pobór mocy sięgnie ok. 300 W. Wiele osób błędnie zakłada, że komputery stacjonarne pobierają tyle prądu ile wynosi moc zasilacza. Trzeba zaznaczyć, że te komponenty są określane maksymalnym zużyciem energii, jakie są w stanie osiągnąć pod pełnym obciążeniem komputera. Na ogół jednak pracują w zakresie 50-80 % możliwości.
Najprościej określić zużycie energii przez swój komputer wykonując pomiar miernikiem. Należy też pamiętać, aby do wyniku dodać zużycie energii generowane przez peryferia w postaci monitora, czy głośników podpiętych do sieci elektrycznej oddzielnie. Ta kwestia może także nasuwać odpowiedź na pytanie ile prądu zużywa laptop, a komputer stacjonarny? Z laptopami podobnie, jak z pecetami wszystko zależy od modelu i konkretnych podzespołów. Jednak notebooki wykorzystują głównie energooszczędne komponenty, aby jak najdłużej pracować na baterii. Ich zasilacze są dużo słabsze niż stacjonarne, a do tego wszystkie peryferia są już wbudowane w laptopa. To się przekłada na dużo niższe zużycie energii niż w przypadku komputera stacjonarnego.
Współczesne komputery mogą współpracować z szeroką gamą peryferiów. Wśród urządzeń podłączanych do pecetów można wyróżnić:
Dzięki standaryzacji interfejsów USB i HDMI do komputera można podpiąć niemal każdy sprzęt elektroniczny. W ten sposób można m.in. transferować dane z aparatów i kamer lub aktualizować oprogramowanie różnych urządzeń. W końcu do portu USB można podpiąć takie gadżety, jak biurkową lampkę czy wiatrak na gorące dni.
Większość kamer internetowych łączy się z pecetem za pośrednictwem złącza USB i działa na zasadzie Plug and Play, czyli po podłączeniu są gotowe do użycia. Akcesoria wyposażone w mikrofon mogą dodatkowo oprócz przewodu USB wykorzystywać kabel z wtykiem 3,5 mm mini jack. Kamerę należy umieścić w wybranym miejscu i wpiąć przewody w odpowiednie wtyki obudowy komputera lub hubu USB.
System komputera automatycznie rozpozna urządzenie i je zainstaluje, o czym użytkownika poinformuje odpowiedni komunikat na ekranie. Korzystanie z kamery będzie od teraz możliwe w komunikatorach umożliwiających wideorozmowy oraz w aplikacji Aparat, która jest częścią systemu Windows 10 i 11.
Moduł Bluetooth nie jest standardowym elementem wyposażenia komputerów stacjonarnych, choć coraz częściej ta funkcja jest uwzględniana. W celu sprawdzenia, czy PC obsługuje tę technologię łączności należy:
Komputer PC jest urządzeniem składającym się z szeregu podzespołów. Brak któregokolwiek z nich zmienia peceta w bezużyteczną skrzynkę. Na wyposażeniu komputera musi się znaleźć:
Powyższe podzespoły muszą się znaleźć w komputerze PC. Należy jednak mieć na uwadze, że będzie on bezużyteczny bez monitora, myszy, klawiatury i głośników.