W kategorii tej znajdują się przenośne dyski SSD. Jest to rodzaj masowej pamięci zewnętrznej, która umożliwia tworzenie kopii zapasowych i przechowywanie plików poza dyskiem twardym. Nasz asortyment obejmuje modele wielu producentów, w tym Silicon Power, Transcend, Kingston, Samsung, Western Digital, Gigabyte, Teamgroup, Goodram, Intel, Sandisk czy Adata.
Dyski zewnętrzne SSD są pozbawione ruchomych elementów, a ich działanie jest oparte na wykorzystaniu pamięci flash. Charakteryzuje je większa trwałość w porównaniu do dysków twardych czy pamięci masowej HDD. Są w wysokim stopniu odporne na wstrząsy, uderzenia, upadki z wysokości, zachlapanie, deszcz, kurz, a także wysoką i niską temperaturę.
Można wybrać dysk SSD o różnej pojemności – od 125 GB nawet do 4 TB. Pozwala to zapisywać na nim sporych rozmiarów pliki, w tym filmy, zdjęcia czy pliki instalacyjne programów. Tego typu pamięć zewnętrzna zapewnia zarazem duże prędkości zapisywania i odczytywania danych. Pozytywną cechę dysków SSD stanowią także ich kompaktowe rozmiary, niewielki ciężar, cicha praca oraz niewielkie wykorzystanie energii.
Dysk SSD można podłączyć do komputera PC, laptopa, tabletu czy smartfona za pomocą przewodu USB typu C lub A. Przy wyborze pamięci masowej warto zwrócić uwagę na to, jakie interfejsy obsługuje dany model dysku – np. USB. 2.0, USB 3.0, USB 3.1 czy USB 3.2. Jest to istotne ze względu na prędkość przesyłania danych. Dobrze będzie także upewnić się, czy pamięć SSD jest kompatybilna z używanym systemem operacyjnym.
Niektóre zewnętrzne dyski SSD są wyposażone w dodatkowe funkcje, np. automatyczne przechodzenie w tryb uśpienia, obsługę kart SD, automatyczne tworzenie kopii zapasowych czy możliwość zabezpieczenia zapisanych plików przy użyciu szyfrowania AES.
Porównaj dostępne w naszym asortymencie dyski zewnętrzne SSD i wybierz model o interesujących cię parametrach
Dysk zewnętrzny SSD – najczęściej zadawane pytania
Powodem nie wykrywania dysku SSD przez komputer może być usterka mechaniczna lub software'owa. W celu wyeliminowania przyczyn mechanicznych należy sprawdzić poprawność podłączenia dysku. Zdarza się, że wtyczka wysuwa się z gniazda w obudowie lub na płycie głównej w zależności od rodzaju nośnika. Warto sprawdzić dysk przez podpięciem go do innego gniazda lub urządzenia, ponieważ problem może leżeć w uszkodzonym porcie na płycie głównej.
W przypadku problemów software'owych można sprawdzić w BIOS-ie komputera, czy nowe urządzenie magazynujące zostało wykryte przez komputer. Jeżeli dysk został wykryty sprzętowo to rozwiązania problemu należy szukać w oprogramowaniu. Konieczne będzie skorzystanie z aplikacji zarządzającej dyskami w systemie. Nośnik powinien być w niej widoczny, jako nieprzypisana przestrzeń dyskowa. W takiej sytuacji należy przyporządkować dyskowi literę woluminu lub w niektórych przypadkach sformatować i przypisać rodzaj partycji. Jeżeli powyższe metody nie rozwiążą problemu pozostaje kontakt z serwisem lub sprzedawcą dysku.
Dyski SSD są kolejną generacją nośników wykorzystywanych m.in. w komputerach, a co za tym idzie korzystają z nowocześniejszej technologii. Zastosowanie pamięci NAND Flash zamiast silniczka z talerzami do zapisu danych pozwoliło średnio podwoić prędkości transferów. Najszybsze dyski SSD potrafią osiągnąć przepustowość na poziomie przeszło 3500 MB/s.
Kolejną zaletą dysków SSD jest bezgłośna praca związana z brakiem elementów mechanicznych. Pamięć NAND Flash jest także bardziej odporna na wstrząsy, czyli zwiększa bezpieczeństwo danych. Nośniki SSD mogą być mniejsze od HDD, dlatego obok formatów 3,5 cala i 2,5 cala możemy znaleźć dyski 1,8 cala. W końcu dyski SSD są mniej czułe na skrajne temperatury. Jedynym wyraźnie zauważalnym minusem dysków SSD jest wyższa cena. Może ona nawet kilkakrotnie przewyższać koszt zakupu dysku HDD o tej samej pojemności.
Zewnętrzne dyski SSD podpinamy do komputera za pośrednictwem złącza USB. Jeżeli nośnik nie zostanie wykryty przez system to najłatwiej sprawdzić go przez wpięcie do innego portu USB lub innego urządzenia. W przypadku dalszych problemów dyski można sprawdzić za pośrednictwem menu BIOSu w komputerze.
Włączając komputer należy nacisnąć klawisz uruchamiający BIOS i w jego menu znaleźć listę podpiętych urządzeń. Jeżeli nośnik SSD znajduje się na liście to oznacza, że sprzętowo został on wykryty, ale konieczne jest działanie w systemie. W aplikacji zarządzającej dyskami należy przypisać nośnikowi literę woluminu i ewentualnie przeprowadzić formatowanie oraz utworzyć na nim partycję. Należy pamiętać, że formatowanie usunie wszystkie dane z dysku!
Zewnętrzne dyski SSD podpinamy do komputerów za pośrednictwem złączy USB, przy czym najszybsze połączenie zapewni standard USB 3.0. W przypadku nośników wewnętrznych SSD rozróżniamy trzy rodzaje dysków korzystające ze złączy SATA, M.2 oraz PCIe. Zaleca się wykorzystanie złączy M.2 oraz PCIe, które działają w oparciu o protokół NVMe stworzony z myślą o nośnikach SSD. SATA jest technologią powstałą przed wprowadzeniem nośników SSD, przez co nawet najnowsza wersja nie pozwala im na wykorzystanie pełnej szybkości.
Dyski SATA korzystają z przewodów, natomiast dyski ze złączami M.2 oraz PCIe przyjmują zazwyczaj formę kart wpinanych bezpośrednio w porty płyty głównej. Wybierając dysk do swojego komputera należy dokładnie sprawdzić jaką wersję interfejsu obsługuje nośnik i co za tym idzie jaki kształt posiada złącze. Przykładowo nośniki SSD M.2 SATA posiadają dwie szczeliny w złączu, a nośniki SSD M.2 PCIe mają tylko jedną szczelinę.
Liczba dysków SSD w komputerze jest zależna od liczby dostępnych portów w płycie głównej. Nie ma jednak przeszkód w tym, aby przykładowo dołączyć do dysku M.2 SSD kolejne nośniki w tej technologii korzystające ze złącz SATA III. Wszystko zależy od wspomnianej płyty głównej, miejsca w obudowie komputera i posiadanego budżetu. W związku z ceną dysków najpopularniejszym rozwiązaniem jest obecnie korzystanie z nośników SSD w roli dysków systemowych i HDD jako baz danych.
W laptopach zazwyczaj znajdują się pojedyncze sloty na dysk. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby za pośrednictwem złączy USB parować z notebookiem dodatkowe nośniki SSD.