Pojemność akumulatora: 10000 mah usuń
Powerbanki – najczęściej zadawane pytania
Powerbanki nie są wodoodporne. Istnieją modele wyposażone w specjalne etui pozwalające na trzymanie powerbanku pod wodą i zapewniające wodoszczelność. Powerbanki nieposiadające tego zabezpieczenia nie powinny być narażane na zalanie, ze specjalnym uwzględnieniem portów ładowania. Woda w prosty sposób może dostać się do wnętrza urządzenia i wyrządzić nieodwracalne szkody, przez które urządzenie nie będzie nadawało się do użytku. Dla zapewnienia większej ochrony warto zaopatrzyć się w model wyposażony w specjalistyczne etui lub dokupić pokrowiec do dedykowanego urządzenia.
Wiedząc jednak jak wrażliwe na działanie wody są te urządzenia, przed zakupem powerbanku z wodoszczelnym etui należy dokładnie przeczytać przed jakimi sytuacjami dane zabezpieczenie chroni i jakie są warunki gwarancji wodoszczelności. W przeciwnym wypadku można narazić urządzenie na niebezpieczne działanie wody i nieodwracalnie zniszczyć powerbank.
Powerbanki solarne można używać w taki sam sposób jak tradycyjne powerbanki bez paneli słonecznych, czyli do ładowania lub przedłużania działania telefonu, laptopa, słuchawek czy innych urządzeń na baterie. Należy jednak pamiętać, że ładowanie powerbanku solarnego za pomocą energii słonecznej zajmuje znacznie więcej czasu. Z tego powodu, należy przygotować się na nawet kilkudniowe przerwy pomiędzy kolejnymi użyciami urządzenia. Dla przykładu, ładowanie powerbanku o pojemności baterii wynoszącej 10000 mAh za pomocą energii z gniazdka elektrycznego zajmie od 3 do 6 godzin, w zależności od wyboru złącza. Naładowanie tego samego urządzenia za pomocą jedynie energii słonecznej w idealnych warunkach zajmie od 30 do 60 godzin na pełnym słońcu, co daje prawie tydzień czekania aż powerbank w pełni się naładuje.
Długość czasu pracy powerbanku zależy od pojemności jego baterii. Im wyższa jest wartość mAh, tym dłużej urządzenie będzie spełniało swoją funkcję. Czas działania urządzenia można podać w godzinach lub w ilości pełnych naładować wybranego urządzenia.
Dla przykładu powerbank o pojemności baterii 10000 mAh może 2 razy w pełni naładować nowszy telefon (o pojemności baterii w granicach 4500-4800 mAh), jednak podanie dokładnej długości jego działania zależy od pojemności baterii ładowanego urządzenia i siły napięcia elektrycznego, z którą przekazywana jest energia. Kolejnym aspektem, od którego zależny jest czas pracy powerbanku jest rodzaj złącza, za pomocą którego przekazywana jest energia. Złącze typu USB-C gwarantuje najszybsze działanie, powerbank będzie pracował wtedy krócej, ale efektowniej. W przybliżeniu można założyć, że podany wyżej powerbank 10000 mAh może w sumie ładować telefon przez około 6 godzin, z wykorzystaniem złącza USB-C.
W pełni naładowany powerbank nie traci swojej energii, jeżeli żadne urządzenie nie jest do niego podłączone, więc czas pomiędzy naładowaniem a użyciem go zależy wyłącznie od użytkownika.
Tak, powerbank po wielokrotnym użyciu staje się mniej wydajny, a jego pojemność spada. Żywotność urządzenia zależy też od temperatury otoczenia w jakim jest używany. Warto pamiętać, że powerbank o pojemności np. 10000mAh nie naładuje pełne dwa razy urządzenia o pojemności 5000 mAh. Straty energii podczas ładowania są spowodowane skomplikowanymi procesami fizycznymi. Wynikają z wydzielania się energii cieplnej oraz działania układu scalonego płyty. Z tego powodu drugie ładowanie nie będzie kompletne. Po wielokrotnym użyciu ta różnica staje się coraz większa, a wyższa temperatura otoczenia przyspiesza proces straty mocy przez powerbanku. Prędkość tego procesu jest minimalizowana przez producentów, a zauważalne zmiany pojawiają się dopiero po kilkuset użyciach. Żeby dodatkowo przedłużyć żywotność powerbanku, warto traktować jego baterię podobnie jak baterię telefonu, to znaczy: nie pozwalać na rozładowanie do zera i nie ładować do pełna.
Warto zwrócić uwagę na parametry powerbanku przed zakupem, żeby dodatkowo spowolnić proces straty energii. Im urządzenie posiada solidniejsze ogniwa oraz płytę główną, tym wydajność działania ogniw będzie większa, co przełoży się bezpośrednio na żywotność powerbanku.