Coraz więcej producentów telefonów rezygnuje z dodawania ładowarek do swoich urządzeń. Oznacza to, że użytkownicy muszą wyposażyć się w stosowne akcesoria samodzielnie. W naszym asortymencie znajdują się ładowarki do telefonów takich renomowanych marek, jak Baseus, Ugreen, Hama czy Samsung.
Na rynku można znaleźć ładowarki do telefonów korzystające z technologii ładowania indukcyjnego lub przewodowego. Bezprzewodowe ładowarki mogą współpracować jedynie z urządzeniami wspierającymi technologię bezprzewodowego transferu energii. Producenci tych akcesoriów informują o wspieranych standardach ładowania.
Ładowarki przewodowe zazwyczaj występują w wersji z odłączanym przewodem. Najczęściej wykorzystują one interfejs USB-A lub USB-C. Można je wykorzystać z dowolnym przewodem ładującym, posiadającym wtyczkę odpowiedniego rodzaju. W przeszłości zdarzały się ładowarki z przewodem umocowanym na stałe, ale zostały wyparte w procesie standaryzacji złączy USB.
Ładowarka do telefonu powinna posiadać odpowiedni interfejs, czyli gniazdo dla przewodu. W przypadku zestawu ładowarki z kablem do telefonu należy sprawdzić, czy przewód będzie kompatybilny z gniazdem ładowania smartfona. Kluczowym parametrem dla optymalnego ładowania jest moc akcesorium. Ten parametr odpowiada za prędkość, z jaką ładowarka będzie zdolna naładować telefon.
Moc ładowarki jest podawana w watach (W). W przypadku braku informacji o mocy urządzenia należy pomnożyć wartości napięcia w voltach (V) i natężenia w amperach (A). Ładowarkę powinno się dobrać do mocy, z jaką może być ładowany telefon, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować mocniejsze akcesorium. Nierzadko producenci ładowarek do telefonów podają w specyfikacji standard szybkiego ładowania, jaki dane urządzenie obsługuje, czyli np. Fast Charge, czy Quick Charge. To pozwala dopasować akcesorium do konkretnego urządzenia mobilnego.
Przejrzyj dostępne ładowarki do telefonów i wybierz akcesorium dopasowane do twojego smartfona.
Ładowarki do telefonów – najczęściej zadawane pytania
Im wyższa moc ładowarki do telefonu, tym szybciej ogniwa baterii zostaną naładowane. W celu optymalizacji procesu należy sprawdzić jaki standard ładowania obsługuje konkretny model telefonu. Standardowo wykorzystywano ładowanie z mocą 15 W, ale wraz z pojawieniem się ładowarek 25 W i obsługujących je standardów w smartfonach rozpoczęła się tzw. era szybkiego ładowania. Obecne systemy obsługują moc nawet 120 W.
Należy mieć świadomość, że niższa moc przekłada się na wolniejsze ładowanie baterii. Wykorzystanie starych ładowarek o niskiej mocy i braku wsparcia dla nowoczesnych standardów szybkiego ładowania nie zaszkodzi telefonom, ale pozbawi je zalety błyskawicznego uzupełniania energii w baterii.
Telefony można bez przeszkód ładować mocniejszymi ładowarkami. Smartfony samoczynnie blokują moc ładowania do wartości obsługiwanych przez swój system i podzespoły. Przykładowo jeżeli telefon korzysta ze standardu szybkiego ładowania 25 W, to po podłączeniu ładowarki 65 W zabezpieczenia nie pozwolą na przekroczenie fabrycznie ustalonej mocy ładowania. W przypadku telefonów pozbawionych obsługi standardów szybkiego ładowania takich, jak Fast Charge czy Quick Charge bateria po podpięciu mocniejszej ładowarki do telefonu zostanie naładowana w standardowym czasie, w jakim była ładowana przez oryginalne akcesorium.
Smartfony korzystają z szeregu zabezpieczeń, które mają zapobiec uszkodzeniu ogniw baterii. Między innymi dlatego w systemach szybkiego ładowania ok. 80% pojemności baterii jest zasilana w bardzo krótkim czasie, a przed uzyskaniem pełnego naładowania tempo zostaje spowolnione.
Najprostszym sposobem na sprawdzenie mocy, z jaką ładuje ładowarka, jest odczytanie informacji z jej obudowy lub opakowania. Najczęściej producenci podają moc urządzenia w watach, ale w przypadku braku takiej informacji można odczytać wartości napięcia i natężenia, w celu samodzielnego wyliczenia.
Moc ładowania jest wynikiem mnożenia wartości napięcia w voltach (V) i natężenia w amperach (A). Przykładowo akcesorium o napięciu 5 V i natężeniu 3 A będzie się cechowało mocą ładowania na poziomie 15 W. Nierzadko wśród informacji można znaleźć zarówno moc standardową wykorzystywaną po podłączeniu do urządzeń pozbawionych obsługi standardów szybkiego ładowania, jak i moc w danym standardzie.
Niektóre telefony posiadają fabrycznie zainstalowane aplikacje monitorujące proces ładowania i pokazujące moc ładowarki po jej podłączeniu. W przypadku braku takiego oprogramowania można pobrać odpowiednią apkę ze sklepu Play na Androidzie lub Apple Store na iOS.
Ładowarka może ulec awarii i z tego powodu nie ładować telefonu, co można łatwo zdiagnozować w domu. Najpierw warto się upewnić, że nie wystąpiła przerwa w dostawie energii elektrycznej, co potrafi być pułapką na użytkowników urządzeń mobilnych.
Następnie powinno się sprawdzić, czy port USB w telefonie nie jest zapchany, co blokuje gniazdo i uniemożliwia ładowanie. Przy okazji dobrze się upewnić, że przewód ładowarki został prawidłowo wpięty do obu urządzeń. Jeżeli to nie pomogło, to konieczna będzie dalsza analiza problemu i ustalenie co uległo awarii. W tym celu należy:
Te trzy czynności pozwolą ustalić, czy problemem jest awaria ładowarki, przewodu, czy telefonu. W pierwszych dwóch przypadkach konieczna będzie wymiana poszczególnych komponentów. Czasami po przewodzie od razu widać, że uległ uszkodzeniu mechanicznemu.
W przypadku telefonu problemem może być zawieszony system lub nieprawidłowe działanie oprogramowania odpowiedzialnego za ładowanie. W takiej sytuacji należy zresetować telefon, przytrzymując przycisk zasilania przez kilka sekund. Jeżeli po ponownym uruchomieniu telefon nadal się nie ładuje, to konieczna będzie interwencja serwisu.