Długość w metrach: 1 usuń
Mimo rozwoju technologii łączności bezprzewodowej kable do telefonów pozostają istotnym akcesorium. Za ich pośrednictwem można korzystać z szybkiego ładowania i transferu danych. W naszym asortymencie znajdują się przewody takich marek, jak Baseus, Hama czy Ugreen.
Kable do telefonów dzielą się na trzy główne rodzaje zależne od interfejsów wykorzystywanych w smartfonach:
Obecnie producenci dążą do standaryzacji interfejsów w urządzeniach mobilnych. Nowe smartfony w Unii Europejskiej posiadają porty USB C, ale ciągle w użyciu znajdują się modele korzystające ze złączy micro USB. Interfejs Lightning był wykorzystywany przez firmę Apple do 14. generacji iPhone'a. Na rynku można również znaleźć uniwersalne kable do telefonów posiadające kilka końcówek lub możliwość wymiany wtyków.
Kabel do telefonu powinien posiadać pasujący interfejs, czyli złącze. W przypadku przewodów USB C i micro USB istotną cechą jest standard. USB w wersji 2.0 i 3.0 posiada ograniczoną przepustowość i nie będzie wspierać systemów szybkiego ładowania. Do ładowania nowoczesnych telefonów należy wykorzystać kable w standardzie USB 3.1 i 3.2 oraz zwrócić uwagę na informację od producenta o kompatybilności z konkretnym systemem szybkiego ładowania.
Akcesoria do telefonów od renomowanych producentów posiadają grubą i elastyczną izolację. Dobrym rozwiązaniem są kable do telefonów wyposażone w materiałowy oplot z wytrzymałymi włóknami. Takie rozwiązanie zapobiega zginaniu i skręcaniu przewodu. Kable wykorzystujące metale wysokiej jakości dostarczają zwiększoną przepustowość i lepsze odprowadzanie ciepła w czasie transferu energii i danych. Długość przewodu powinna być dopasowana do komfortowego użytkowania telefonu podczas ładowania. Zbyt długi przewód będzie niewygodny w przechowywaniu i może powodować spadki jakości połączenia. Optymalna długość mieści się w przedziale 1-2 m.
Sprawdź dostępne kable do telefonu i wybierz przewód zapewniający odpowiednie parametry pracy dla twojego smartfona.
Kabel do telefonu – najczęściej zadawane pytania
Wybierając kabel do ładowania telefonu, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest złącze telefonu. Obecnie standardem dla nowych urządzeń jest interfejs USB typu C, czyli posiadający małe owalne złącze. Wiele urządzeń korzysta nadal z interfejsu micro USB o kształcie niewielkiego trapezu. Posiadacze starszych urządzeń Apple mogą potrzebować przewodów ze złączem Lightning. W każdym przypadku z jednej strony przewodu znajdzie się wtyk USB A, ponieważ ten interfejs jest najczęściej wykorzystywany w ładowarkach.
Kolejną kwestią jest standard wykorzystanego interfejsu. Kable Lightning mają swój ustalony standard przepustowości. W przypadku telefonów z gniazdami USB obsługujących standardy szybkiego ładowania należy dobrać kompatybilne przewody. Kable w standardzie USB 2.0 i 3.0 pozwolą na ładowanie z maksymalną mocą odpowiednio 2,5 i 4,5 W. Dysponując mocną ładowarką i nowoczesnym telefonem należy postawić na kable w standardzie USB 3.1 i 3.2.
Część producentów w opisie swoich kabli do telefonów podaje informacje na temat kompatybilnych systemów szybkiego ładowania. Dzięki temu nie trzeba patrzeć na szczegółową specyfikację, a jedynie na informacje odnośnie wykorzystanej technologii w telefonie czy posiadanej ładowarce.
Tak. Obecne złącza USB powstały m.in. z myślą o standaryzacji urządzeń ładujących. Dzięki temu bez przeszkód można wykorzystać nieoryginalne przewody do ładowania telefonów. Wybierając kabel, należy zwrócić uwagę na jego specyfikację. Konieczne jest dobranie odpowiedniego interfejsu, czyli wtyczek i standardu zapewniającego wystarczającą przepustowość. Dobrze zwrócić uwagę, czy producent kabla do telefonu informuje o kompatybilnych systemach szybkiego ładowania.
Często nieoryginalne kable mogą się okazać lepsze. Przykładowo mogą posiadać przewody i wtyki wykonane z materiałów zapewniających wyższe transfery i lepiej odprowadzających temperaturę. Niektóre kable do telefonu od renomowanych producentów mogą posiadać specjalny oplot z wytrzymałych materiałów, który zapobiega przetarciom, rozerwaniu i skręcaniu podczas użytkowania. W końcu zamiennik może np. posiadać większą długość, co przełoży się na komfort użytkowania telefonu podczas ładowania.
Jeżeli po podpięciu telefonu do ładowania nic się nie dzieje to możliwe, że przewód został uszkodzony. Najpierw należy sprawdzić, czy nie znajdują się na nim fizyczne uszkodzenia i przetarcia. Jeśli tak to nie należy podpinać przewodu do urządzeń i wyrzucić go do elektrośmieci. Jeśli na przewodzie nie znajdują się fizyczne uszkodzenia, to mogło dojść do przerwania przewodu pod warstwą izolacji.
W celu diagnozy przyczyn problemu kabel należy podłączyć do innej ładowarki lub gniazda ładującego. Warto sprawdzić przewód z innym telefonem, ponieważ mogło dojść do przywieszenia się systemu telefonu, przez co nie rozpoczął on poprawnie ładowania po wpięciu przewodu. Jeżeli w żadnej konfiguracji przewód nie działa, to najprawdopodobniej uległ uszkodzeniu i należy go zutylizować w elektrośmieciach.
Rozróżniamy trzy główne typy kabli do telefonów:
Obecnie obowiązującym standardem dla smartfonów w Unii Europejskiej jest gniazdo USB typu C. Wszystkie nowe urządzenia mobilne muszą posiadać ten interfejs, co ma ograniczyć ilość urządzeń ładujących na rynku. Starsze telefony i ciągle duża część sprzętów elektronicznych korzystają z ładowania poprzez interfejs micro USB o charakterystycznym trapezowym kształcie.
Firma Apple od dekady korzystała z interfejsu Lightning, ale od iPhone'a 15 generacji została zmuszona na przesiadkę na USB typu C. Oznacza to, że właściciele starszych telefonów amerykańskiego giganta i akcesoriów do nich muszą korzystać z kabli Lightning, podczas gdy właściciele aktualnych urządzeń marki wykorzystują już kable do telefonów USB C.