Marka: tradebit usuń
Bateria do smartfona – najczęściej zadawane pytania
Baterie niklowo-wodorkowe (NiMH) cechowały się tzw. efektem pamięciowym, co wymagało ładowania akumulatora po jego wcześniejszym niemal pełnym rozładowaniu. Obecnie w telefonach stosuje się akumulatory litowo-jonowe (Li-ion) lub litowo-polimerowe (LiPo), które są pozbawione efektu pamięciowego. Dzięki temu mogą być doładowywane w każdym momencie i nie wymagają formatowania przy pierwszym załączeniu smartfona.
Ładowanie należy rozpocząć przed całkowitym rozładowaniem się baterii. Na ogół zaleca się rozpoczęcie tego procesu przy stanie baterii wynoszącym ok. 18-20%. Nie powinno się również uzupełniać energii do 100%. Producenci ogniw zalecają ładowanie do ok. 80-90% pojemności baterii. Pełne rozładowanie nowoczesnych baterii i ładowanie do pełna obniża żywotność ogniw, więc wręcz zaleca się ładowania krótsze i częstsze.
Powodem spadku wydajności baterii w urządzeniu może być zużycie ogniw lub ich mechaniczne uszkodzenie. Natomiast przed wymianą akumulatora warto przyjrzeć się ustawieniom telefonu. Z czasem w smartfonie pojawia się większa ilość aplikacji, które działając w tle mogą spowodować szybsze zużycie baterii. Podobnie ma się wykorzystanie takich modułów, jak GPS, Bluetooth, czy WiFi. Warto także zwrócić uwagę na czas czynnego użytkowania smartfona. Dłuższe korzystanie z włączonego ekranu, czy podkręcenie jego podświetlenia wpływają na czas pracy. Jeżeli zmiany ustawień i wyłączenie niepotrzebnych aplikacji nie przyniosą efektów w wydłużeniu czasu pracy baterii, może być konieczna wymiana akumulatora.
We wnętrzu baterii dochodzi do procesów chemicznych, które w przypadku uszkodzenia ogniw mogą prowadzić do nadmiernego wydzielania się gazów. Ich gromadzenie w obudowie baterii prowadzi do tzw. puchnięcia. Zjawisko to może się objawiać nagłym spadkiem wydajności akumulatora lub widocznym na obudowie telefonu odkształceniem.
W przypadku wystąpienia efektu puchnięcia baterii należy przestać korzystać z urządzenia. Konieczna będzie wymiana akumulatora na nowy. Puchnący akumulator może doprowadzić m.in. do pęknięcia ekranu lub uszkodzenia elementów elektronicznych we wnętrzu telefonu. W ekstremalnych przypadkach może dojść do rozszczelnienia i zapalenia się baterii.
Zdarzają się przypadki wybuchu baterii w telefonie. Wynikają one m.in. z mechanicznych uszkodzeń baterii, wady fabrycznej lub przegrzania urządzenia. Sporadycznie do takiego zjawiska może dojść w wyniku ładowania uszkodzoną lub niekompatybilną ładowarką.
W bateriach zachodzą procesy chemiczne uwalniające gazy. W przypadku rozszczelnienia się obudowy baterii uwalniające się gazy inicjują zapłon. Współczesne smartfony posiadają szereg zabezpieczeń kontrolujących ładowanie akumulatorów, ale same obudowy baterii są skonstruowane tak, aby zatrzymać gazy w sobie. Stąd uszkodzenie ogniw znacznie częściej objawia się puchnięciem baterii aniżeli jej wybuchem. Ten może być jednak następstwem użytkowania telefonu z napuchniętym akumulatorem.
Łatwo zapobiec ewentualnemu zagrożeniu wybuchu baterii. Wystarczy stosować etui chroniące przed upadkami, ładować urządzenie odpowiednią ładowarką i nie wystawiać go na skrajne temperatury. Przykładowo nie pozostawiać smartfona na długi czas w pełnym słońcu.
Wkładanie telefonu do lodówki w celu poprawy wydajności baterii jest mitem i może być niebezpieczny dla urządzeń. Faktem jest, że elektronika w niższych temperaturach działa lepiej niż po przegrzaniu się. Jednak schładzanie smartfona w lodówce przynosi bardzo marginalne efekty. Co gorsza po włożeniu nagrzanego urządzenia do lodówki może dojść do kondensacji pary wodnej, w efekcie czego woda dostanie się do wnętrza telefonu i doprowadzi do jego uszkodzenia.
W przypadku przegrzania się telefonu lub jego baterii znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wyłączenie urządzenia i pozostawienie go do swobodnego wystygnięcia. Przechowywanie baterii w lodówce podczas nieużywania telefonu nie wpłynie też na jej żywotność, a wilgoć i skrajnie niska temperatura mogą doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych.
Nie powinno się przechowywać urządzeń z w pełni rozładowaną baterią. Nieużywany telefon powinien być naładowany przynajmniej do 50% pojemności akumulatora, a co jakiś czas powinno się sprawdzić, czy poziom naładowania nie spadł zbyt nisko. Dopuszczenie do całkowitego rozładowania akumulatora i podpięcie go po długim czasie do ładowarki może doprowadzić do trwałego uszkodzenia ogniw.