Marka: gravity usuń
Wypełnienie kołdry: kulki silikonowe usuń
Sezonowość kołdry: całoroczny usuń
Źle dobrana kołdra może negatywnie wpłynąć na jakość snu, zarówno gdy jest pod nią za ciepło, jak i zbyt zimno. Przy zakupie warto mieć też na uwadze jakość materiału – to ważne szczególnie w przypadku alergików czy astmatyków. W tej kategorii zebraliśmy wysokiej klasy kołdry w wielu wersjach rozmiarowych, w tym modele hipoalergiczne, takich cenionych marek jak Poldaun, Wendre, Eurofirany, Sleeptime czy Dekoria.
Gdy temperatura na zewnątrz znacznie przekracza 20, a nawet 30℃, często pojawiają się problemy ze snem. Nic dziwnego, duszne, ciężkie powietrze i potliwość same w sobie są nieprzyjemne, a w przypadku wielu osób dochodzi również kłopot związany z tym, że trudno im się zasypia, gdy nie są otulone kocem lub kołdrą. Z rozwiązaniem przychodzą dostępne w naszej ofercie ultralekkie kołdry letnie, których waga nie przekracza nawet 500 g.
Szczególnej uwadze polecamy kołdry letnie wypełnione antyalergicznym wkładem z włokiem poliestrowych typu hollow. Są bowiem nie tylko niezwykle lekkie, ale także zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza (są „oddychające”) co jest szczególnie ważne w okresie letnim, kiedy noce bywają niezwykle upalne i duszne. Tego typu modele świetnie izolują temperaturę i skutecznie oddają pot, co pozytywnie wpływa na komfort snu w czasie najgorętszych nocy.
Gdy nadchodzą mroźne dni i noce, to najwyższa pora zamienić dotychczasową, lekką kołdrę na cięższy, mocno otulający model puchowy, wełniany lub bambusowy. Aby maksymalnie ułatwić wybór wariantu, który najlepiej odpowie na twoje potrzeby, do naszej oferty wprowadziliśmy kołdry zimowe zarówno z naturalnym, mocno ogrzewającym wkładem, jak i antyalergicznym (syntetycznym), który skutecznie zatrzymuje ciepło i zapewnia komfort termiczny w najmroźniejsze, zimowe wieczory.
Osobom uczulonym na puch gęsi, a także wykluczającym ze swojego życia produkty pochodzenia zwierzęcego, polecamy wegańskie kołdry bambusowe. To materiał, który skutecznie chroni ciało przed utratą ciepła nawet w czasie najzimniejszych nocy, zapewniając jednocześnie właściwą cyrkulację powietrza. Włókno bambusowe bardzo dobrze chłonie też wilgoć i odprowadza ją – sprawdzi się zatem również w trakcie jesienno-zimowych okresów przeziębienia, podczas których leżącemu dokuczają zimne poty.
Ciekawą alternatywą dla zestawu składającego się z kołder sezonowych, jest kołdra całoroczna nazywana także modelem „cztery pory roku” lub uniwersalnym. Kołdry tego typu nadają się do użytku zarówno latem, jak i zimą, wiosną czy jesienią, co ma związek z zastosowaniem odpowiedniej ilości wkładu. Częstym wyborem producentów są włókna poliestrowe hollow, które charakteryzuje równie wysoka higroskopijność, co oddychalność oraz zdolności termoizolacyjne.
Zajrzyj również do naszego działu z ergonomicznymi poduszkami i skompletuj idealny zestaw do swojej sypialni, z którym wyśpisz się za wszystkie czasy!
najczęściej zadawane pytania
Wybór właściwej kołdry ma ogromny wpływ na komfort snu i jakość nocnej regeneracji. Producenci oferują wiele rodzajów kołder, które różnią się między sobą rozmiarem, typem wypełnienia, poszyciem i właściwościami cieplnymi. Aby wybrać dla siebie odpowiedni model, warto na wstępie określić swoje potrzeby i indywidualne preferencje.
Kołdra zawsze powinna być dopasowana do rozmiaru łóżka tak, aby osoby z niej korzystające czuły się pod nią wygodnie. Przy wyborze kołdry ważne są również takie czynniki, jak aktualna pora roku, temperatura w pomieszczeniu, czy łatwość utrzymania kołdry w czystości.
Standardowe rozmiary kołder dla łóżek pojedynczych to 140x200 cm lub 160x200cm. Użytkownicy podwójnych łóżek powinni z kolei wybierać między kołdrą w rozmiarze 160x200 cm, 180x200 cm lub 200x220 cm.
Kołdra może być wypełniona wsadem naturalnym lub syntetycznym. Najbardziej klasycznym, tradycyjnym i ekologicznym rodzajem tego typu wyposażenia są kołdry puchowe z naturalnymi gęsimi lub kaczymi piórami, które są bardzo lekkie i ciepłe, ale przy tym zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza.
Kołdry wełniane to miękkie i bardzo ciepłe kołdry wypełnione wełną owczą lub wielbłądzią. Są bardzo sprężyste i nie uczulają. Ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne, polecane są jednak tylko jako kołdry zimowe.
Dostępne są także kołdry syntetyczne wykonane z włókien poliestrowych, granulatu silikonowego, włókna kukurydzianego lub bambusowego. Kołdry bambusowe są bardzo wytrzymałe, miękkie i przyjemne w kontakcie ze skórą, a przy tym prawidłowo regulują temperaturę ciała, zapewniając ciepło zimą i przewiewność latem. Polecane są więc jako kołdry całoroczne.
Granulat silikonowy, którym wypełnione są niektóre modele kołder syntetycznych, nazywany jest często sztucznym puchem, gdyż cechuje się podobnymi właściwościami i strukturą, co naturalny puch. Kołdry silikonowe polecane są przede wszystkim alergikom, którzy nie mogą korzystać z kołdry zawierającej naturalne wypełnienie.
Niewątpliwą zaletą wszystkich kołder syntetycznych jest ich trwałość, elastyczność i łatwość utrzymania w czystości. Można z nich korzystać przez cały rok, a dzięki temu, że zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza, świetnie sprawdzają się jako kołdry letnie.
Utrzymanie odpowiedniej higieny kołdry jest niezwykle ważne zarówno dla komfortu snu, jak i dla stanu zdrowia, dlatego regularne pranie kołdry, a także poduszek jest koniecznością. Najłatwiejsze w pielęgnacji są kołdry syntetyczne. Zwykle są lekkie i elastyczne, dlatego bez problemu można je włożyć do bębna pralki. Materiały, z których są uszyte, to z reguły tkaniny mocne i odporne na zniszczenia, więc pościel tego typu można prać w pralce automatycznej nawet kilka razy w roku. Nieco ostrożniej należy postępować z kołdrą wypełnioną naturalnym pierzem lub puchem, który może być nieco bardziej podatny na uszkodzenia i zniekształcenia. Aby jak najdłużej zachować trwałość kołdry puchowej, zaleca się ją prać jeden raz na dwa lata. Jeżeli użytkownik kołdry cierpi na nadmierną potliwość, alergie lub ma inne problemy zdrowotne, które mogą powodować zanieczyszczenia pościeli, kołdrę należy prać w zależności od potrzeb.
Aby prawidłowo wybrać kołdrę i nie dopuścić do jej zniszczenia, zawsze warto kierować się instrukcją zamieszczoną przez producenta na metce. Z reguły, aby odświeżyć kołdrę, wystarczy ją wyprać w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Aby pozbyć się z kołdry mikroorganizmów, roztoczy i bakterii, zaleca się pranie w temperaturze 60 stopni Celsjusza, która gwarantuje zwalczanie niepożądanych drobnoustrojów.
Kołdrę pierze się z użyciem proszku do prania i delikatnego płynu do płukania tkanin. Po zakończeniu programu kołdrę należy jak najszybciej wyjąć z pralki, aby nie dopuścić do powstania pleśni oraz nieprzyjemnego zapachu, a potem rozwiesić w taki sposób, aby zapewnić kołdrze właściwą cyrkulację powietrza. Pranie kołdry dobrze jest więc zaplanować na ciepły, słoneczny dzień, który umożliwi jej szybkie wyschnięcie.
Do łóżka o rozmiarze 140x200 cm najlepiej pasować będzie standardowa kołdra o powierzchni 160x200 cm lub większa – w rozmiarze 180x200 cm, która zapewni jeszcze bardziej komfortowy sen, zwłaszcza jeśli łóżko zajmuje małżeństwo.