Smycze dla psów - najczęściej zadawane pytania
Smycze dla psów występują w pięciu podstawowych wersjach różniących się między sobą wyglądem i, przede wszystkim, funkcjonalnością. Pierwsza z nich to modele tradycyjne niemające regulacji długości, wyposażone w jeden karabińczyk do zapięcia przy obroży lub szelkach oraz materiałowy uchwyt. Jego lekko rozbudowaną wersją są smycze przepinane, które mają jeden lub kilka dodatkowych karabińczyków zamocowanych na długości. Dzięki temu można skracać smycz zgodnie z aktualną potrzebą – puszczać psa na najdłuższą odległość np. w lesie, a idąc chodnikiem obok ruchliwej drogi, znacznie zmniejszać dystans.
Kolejny typ to smycz automatyczna. Składa się z uchwytu z tworzywa sztucznego, w którym ukryty jest pewnego rodzaju kołowrotek. Taśma lub linka smyczy nawija się na niego (jak sznurek na jojo), gdy pies skróci dystans i rozciąga, kiedy będzie szedł szybciej od swojego ludzkiego towarzysza. Dzięki temu materiał pozostaje ciągle w powietrzu, bez ryzyka wpadnięcia w kałużę, a jego nadmiaru nie trzeba trzymać w dłoni. Specjalny przycisk umożliwia zablokowanie rozwijania smyczy, by pies nie odszedł za daleko lub nie podbiegł do innego zwierzaka.
Dostępna jest również solidna smycz treningowa dla psa. Wizualnie przypomina tę tradycyjną, wyróżnia ją jednak długość – może bowiem sięgać nawet 15 metrów. Jest przeznaczona do nauki reagowania na przywołanie, czyli po prostu wracania do opiekuna zawsze, gdy ten zawoła psa, a przy tym ma pozwolić energicznemu zwierzakowi się wybiegać.
Ciekawym typem smyczy są też modele z amortyzatorem. To wersja tradycyjna wzbogacona o konstrukcję tunelową, która rozciąga się lub „zgina” podobnie do sprężyny, dzięki czemu właściciel psa znacznie mniej odczuwa mocne szarpanie. Jest zatem odpowiednia dla bardzo umięśnionych i chaotycznych zwierząt, szczególnie tych, które nie za bardzo słuchają się na spacerach.
Wybierając smycz dla psa, warto zwrócić uwagę na oznaczenie producenta. Wskazuje on zwykle, do jakiej wagi jest przeznaczony dany model, a to właśnie tym kryterium najlepiej się kierować, by zapewnić psu odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Przyjmuje się jednak, że smycze dla małych lub średnich psów (za małego można uznać maltańczyka, średniego – beagle) może mieć około 20 mm szerokości, w przypadku większych ras lub wyjątkowo ciężkich piesków (np. zdecydowanie zbyt puszystego beagle) powinno się wybierać smycze mające minimum 25 mm szerokości. Zatem im większy piesek, tym szersza powinna być linka lub taśma.
Z kolei maksymalną długość najlepiej dobierać do charakteru psa oraz miejsca odbywania spacerów. Mieszkając w centrum miasta lepiej postawić na 3-5 metrów, mając jednak bliski dostęp do lasu, łąk, pól, plaży czy gór, można pozwolić sobie nawet na 15 metrów długości. Większe długości sprawdzą się też przy wyjątkowo aktywnych psiakach i rasach, które szczególnie mocno potrzebują „wybiegania” (np. wyżeł, czy jack russel terier).