Wypełnienie materaca: pianka lateksowa usuń
Twardość materaca: h2 usuń
Funkcje materaca: lato/zima usuń
Materac sprężynowy to tradycyjny i najbardziej popularny rodzaj materaca, którego budowa opiera się na umieszczeniu w jego wnętrzu elastycznych sprężyn. Materac sprężynowy to trwałe, ekonomiczne i komfortowe rozwiązanie dostępne w kilku różnych wariantach. Ze względu na konstrukcję i rodzaj sprężyn, wyróżnia się materace bonellowe, kieszeniowe i multipocket. W tej kategorii zgromadziliśmy wysokiej jakości materace sprężynowe uznanych producentów, które pozwalają zadbać o zdrowy i komfortowy sen.
Materace sprężynowe cieszą się niesłabnącą popularnością głównie ze względu na dobry stosunek ceny do jakości. Są one tańsze niż inne rodzaje materaców, a przy tym zapewniają wygodę, komfort i odpowiednią regenerację podczas snu.
Materace sprężynowe są trwałe, solidne, wytrzymałe i mogą służyć przez wiele lat. Bez trudu znoszą nawet największe obciążenia, a przy tym są niezwykle elastyczne i sprężyste.
Wybierając materac sprężynowy dla siebie, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ilość sprężyn rozmieszczonych na 1 m2. Ich liczba decyduje bowiem o jakości materaca i wpływa na komfort snu. Im więcej sprężyn znajduje się na 1 m2, tym materac odznacza się większą sprężystością oraz wytrzymałością, a każda sprężyna to dodatkowy punkt podparcia dla ciała. Równie ważna jest jakość wykończenia materaca sprężynowego. Warto wybierać materace wykonane z materiałów o właściwościach antyalergicznych i chroniących materac przed pleśnią i grzybami. Materace sprężynowe z reguły zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i doskonale odprowadzają ciepło oraz wilgoć, przez co łatwo zachować je w dobrej kondycji przez długi czas.
Wśród materaców sprężynowych można znaleźć modele, które są odpowiednie zarówno dla par, jak i do łóżek pojedynczych. Nadają się dla dzieci, seniorów oraz osób ze schorzeniami kręgosłupa i układu kostno-stawowego.
Zapoznaj się z naszym asortymentem materacy sprężynowych i wybierz model odpowiedni dopasowany do swoich potrzeb.
najczęściej zadawane pytania
Materac sprężynowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów materaców, którego wkład zbudowany jest z metalowych sprężyn. Sprężyny, w zależności od typu materaca, mogą mieć różny kształt i różne rozmieszczenie, co przekłada się również na funkcjonalność danego modelu. Wyróżnia się sprężyny bonellowe w kształcie klepsydry, które połączone są ze sobą za pomocą metalowego drutu, dzięki czemu pod wpływem nacisku pracuje cały materac. Sprężyny kieszeniowe, które w odróżnieniu od bonellowych, pracują niezależnie. Każda ze sprężyn umieszczona jest w osobnej kieszeni, co sprawia, że materac bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu sylwetki. Wśród materaców sprężynowych dostępne są również modele z tzw. sprężynami multipocketowymi, które są typem sprężyn kieszeniowych, ale w materacu jest ich znacznie więcej, co przekłada się na komfort odpoczynku.
Materace sprężynowe, w zależności od konkretnego modelu, mogą być bardziej lub mniej wygodne dla osób z bólami pleców. Materace sprężynowe zbudowane z bonelli to najmniej wygodna opcja, która może powodować dyskomfort. Nie gwarantują one odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa i mogą przyczynić się do pogłębienia dolegliwości bólowych. Dużo lepszym wyborem będzie materac sprężynowy wyposażony w sprężyny kieszeniowe zamknięte w osobnych kieszonkach, które pracują niezależnie od siebie i dobrze podpierają całe ciało dopasowując się do kształtu kręgosłupa. Cierpiąc na schorzenia układu kostno-stawowego, warto wybrać taki model materaca sprężynowego, który posiada tzw. 7 stref komfortu, czyli siedem typów sprężyn o różnej twardości, które w odpowiedni sposób podpierają różne partie ciała gwarantując regenerujący odpoczynek.
Materace sprężynowe charakteryzują się bardzo dużą elastycznością i sprężystością. Mogą być jednak podatne na odkształcenia, co dotyczy zwłaszcza materaców ze sprężynami bonellowymi. W przypadku ulepszonej wersji materaca sprężynowego, czyli materaca kieszeniowego, sprężyny są dużo bardziej odporne na odkształcenia, ponieważ nie są ze sobą połączone, a każda z nich umieszczona jest w osobnej kieszonce. Aby zapobiegać odkształceniom materaca, warto odpowiednio dbać o materac m.in poprzez dobranie solidnego stelaża do łóżka. Dobrym pomysłem, który jest w stanie przedłużyć żywotność materaca jest także zakup materaca nawierzchniowego, czyli tzw. toppera, który umieszcza się na właściwym materacu. Tego typu nakładka nie tylko zapobiegnie zniekształceniom, ale dodatkowo będzie chronił materac przed zabrudzeniami i może w znacznym stopniu przyczynić się do podwyższenia komfortu snu.
Stelaż to obowiązkowy element wyposażenia łóżka, bez którego materac nie będzie odpowiednio spełniał swojej funkcji. Stelaż stanowi podparcie dla materaca, zapobiega odkształceniom, a dodatkowo, dzięki żeberkowej konstrukcji, zapewnia właściwą cyrkulację powietrza oraz minimalizuje ryzyko kumulowania wilgoci i powstawania pleśni we wnętrzu materaca. Wybierając stelaż pod materac sprężynowy, należy przede wszystkim odpowiednio dopasować go do wielkości materaca i ramy łóżka. Stelaż pod materac sprężynowy powinien być wykonany z solidnych i trwałych materiałów oraz mieć odpowiednią ilość i szerokość listewek. Najtańszym, ale także najmniej trwałym wyborem są stelaże sosnowe. Dużo lepiej sprawdzą się za to konstrukcje wykonane z drewna bukowego. Odstępy między listwami powinny wynosić maksymalnie 4 cm, ale im mniejszy odstęp tym lepsze podparcie dla materaca i komfort odpoczynku. Należy również pamiętać, że w przypadku materaców sprężynowych, odległość między poszczególnymi listwami powinna być mniejsza od średnicy sprężyn. Listwy stelaża do materaca sprężynowego muszą być elastyczne i dobrze, jeśli posiadają regulację twardości listew w odcinku lędźwiowym, co zapewnia większą wygodę i komfort podczas snu.