Marka: trio usuń
Lampa sufitowa to nieodłączny element wyposażenia każdego domu, biura i lokalu komercyjnego. Ma funkcję nie tylko praktyczną, ale także dekoracyjną. Warto więc wybrać takie oświetlenie, które będzie dawać pożądany efekt, a dodatkowo stanie się świetnym uzupełnieniem wystroju wnętrza.
Lampy sufitowe często wieszane są nad centralną częścią pomieszczenia. Ich zadaniem jest zapewnienie jak największej ilości światła, które pozwoli na codzienną aktywność domowników i wykonywanie przez nich rutynowych czynności. Klasyczne lampy wiszące to zwykle jednopunktowe żyrandole, ale można wybrać także lampy sufitowe wielopunktowe lub plafony. Dobór odpowiedniego rodzaju lamp powinien być zależny od wielkości pomieszczenia, ilości dodatkowego oświetlenia oraz docelowego miejsca montażu.
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się lampy sufitowe ledowe, które stanowią energooszczędne rozwiązanie pozwalające na długotrwałą eksploatację oraz oszczędzenie energii elektrycznej.
Przy planowaniu oświetlenia, zwłaszcza do tak reprezentatywnych wnętrz jak hol, salon, pokój dzienny czy jadalnia, warto postawić na lampy sufitowe dobrej jakości, które dostępne są w naszym sklepie. Jakie wybrać? Do wnętrz zaaranżowanych w stylu klasycznym możesz wybrać między innymi żyrandole kryształowe, zaś w gabinecie domowym dobrze sprawdzi się tradycyjny żyrandol z wiatrakiem, dzięki któremu w letnie dni zapewnisz sobie odpowiednią cyrkulację powietrza.
Salon to część domu, w którym spędza się najwięcej aktywnego czasu. Duża, dekoracyjna lampa sufitowa do salonu pozwala podkreślić indywidualny charakter wnętrza oraz zapewnia optymalne światło. Producenci oferują szeroki wybór lamp zaprojektowanych w stylu skandynawskim, rustykalnym, eklektycznym, glamour, industrialnym, loftowym lub boho.
Lampa wisząca do salonu powinna tworzyć harmonijną całość z innymi elementami wyposażenia tego pomieszczenia. Musi być praktyczna w użyciu i dobrze komponować się z resztą wystroju. Ważne jest też to, czy w parze z lampą sufitową możesz kupić pasujące oprawy sufitowe czy lampy stojące.
Lampa sufitowa świetnie sprawdzi się także nad stołem, kiedy potrzebne jest mocne i jasne światło, komfortowe do zjedzenia posiłku. Dobrze, jeśli lampa wisząca nad stół ma odpowiedni rozmiar dopasowany do wielkości jadalni, a klosz lampy skierowany jest w dół tak, aby żarówka nie raziła w oczy i dobrze oświetlała całą powierzchnię blatu.
Jako lampa sufitowa do kuchni doskonale sprawdzi się łatwy do utrzymania w czystości plafon. To praktyczne i funkcjonalne oświetlenie dostępne jest w różnych kształtach, a jego design stanowi doskonałe uzupełnienie minimalistycznego wnętrza.
Łazienka to z reguły pomieszczenie o małej powierzchni, które wymaga dobrego oświetlenia. Jako lampy sufitowe do łazienki sprawdzą się najlepiej klasyczne plafony lub lampy punktowe kierujące strumień światła w różne strony, np. na wannę, umywalkę i lustro.
Zapoznaj się z nasza ofertą lamp sufitowych i wiszących i wybierz produkt dopasowany do twoich potrzeb oraz wystroju twojego wnętrza.
najczęściej zadawane pytania
Aby zamontować lampę sufitową, należy w pierwszej kolejności przygotować niezbędne narzędzia takie, jak śrubokręt najlepiej z tzw. próbówką lub śrubokręt i miernik, dzięki którym będzie można sprawdzić, czy w kablach płynie prąd. Przyda się także wiertarka i taśma izolacyjna oraz kołki rozporowe dopasowane do betonu lub sufitu podwieszanego, wykonanego z płyt gipsowo-kartonowych.
Sam montaż lampy wiszącej jest prosty. Na początku należy wyłączyć bezpieczniki. Następnie warto sprawdzić za pomocą śrubokrętu z próbówką lub miernika czy w przewodach dalej płynie prąd. Końcówkę narzędzia przykłada się do kabla i jednocześnie przyciska się jego drugi koniec. Gdy zaświeci się lampka, jest to znak, że w przewodzie płynie prąd. Z kolei brak sygnału świetlnego oznacza, że bezpiecznik został prawidłowo wyłączony i można rozpocząć instalację lampy sufitowej.
W kolejnym kroku należy zidentyfikować przewody. Standardowo, w prawie każdym mieszkaniu wyprowadzone są 3 przewody: dwa fazowe i jeden neutralny (tzw. zerowy). Z każdego przewodu trzeba zdjąć około 3 cm izolacji i rozdzielić je tak, aby ich końcówki się nie stykały. Po wykonaniu tego zadania można włączyć bezpieczniki. Bardzo istotne jest, aby w tym czasie nie dotknąć dłonią przewodów, gdyż może to grozić porażeniem prądem.
Następnie ponownie trzeba zbadać przewody miernikiem lub probówką i sprawdzić, w których kablach przepływa prąd. Przewody, przy których zaświeci się lampka to przewody fazowe. Przewód, w którym nie płynie prąd to przewód zerowy. Trzeba zapamiętać, który przewód jest który i ponownie wyłączyć bezpieczniki.
Kolejnym krokiem jest wywiercenie otworów w suficie. Zwykle wystarczą 2 lub 3 w zależności od wielkości lampy wiszącej. Wybrane miejsca zaznacza się ołówkiem, po czym wywierca się otwory wiertarką. W otworach należy umieścić kołki rozporowe.
Teraz można przejść do montażu lampy sufitowej. Za pomocą kostki łączy się ze sobą odpowiednie przewody zgodnie z załączoną do lampy wiszącej instrukcją. Następnie trzeba włączyć bezpieczniki i sprawdzić, czy żyrandol działa prawidłowo. Jeżeli tak, ponownie wyłącza się bezpieczniki, a każdy przewód owija się taśmą izolacyjną. Na koniec dokręca się lampę wiszącą do sufitu, wkręcając śrubę w każdy wywiercony otwór.
Kabel żyrandola można dowolnie regulować. Zwykle niepotrzebne jest obcinanie kabla. Oprawki lamp wiszących mają bardzo dużą przestrzeń, w której bez problemu powinien zmieścić się kabel. Wystarczy więc schować jego nadmiar do oprawki. Lampa wisząca w sypialni może być nieco dłuższa, gdy wisi nad łóżkiem. Doda w ten sposób wnętrzu charakteru i nie będzie przeszkadzać w codziennych czynnościach. Z kolei lampa wisząca w łazience powinna być umieszczona tuż pod samym sufitem, aby nie blokowała swobodnego korzystania z łazienki.
Żyrandol w salonie pełni funkcje nie tylko oświetleniową, ale także jest ważnym elementem aranżacji wnętrza. Wybierając lampę wiszącą do salonu, w pierwszej kolejności należy zdecydować o sile i barwie światła, które ma generować. Ilość punktów oświetleniowych także może być tu istotna. W dalszym kroku warto dopasować lampę sufitową do wystroju oraz wielkości salonu. Do wytwornych i dużych przestrzeni będą pasować żyrandole kryształowe. Minimalistyczna lampa wisząca czarna będzie odpowiednia do pokojów dziennych urządzonych w stylu loft. Uniwersalnym rozwiązaniem, które pasuje do prawie każdego wnętrza, jest lampa wisząca szklana, która gwarantuje równomierne rozchodzenie się światła, tworząc miłe dla oka oświetlenie.
Plafon sufitowy do kuchni powinien być dopasowany do jej wielkości oraz wystroju. Do wyboru są plafony okrągłe, kwadratowe lub prostokątne w różnych rozmiarach. Zaletą plafonów jest duża ilość światła, które nie razi w oczy oraz nienarzucający się wygląd. Jest to także bardzo praktyczne rozwiązanie, które łatwo utrzymać w czystości.
Warto wybrać lampy ledowe sufitowe, które pozwolą zaoszczędzić energię. W kuchni bowiem, podczas gotowania lub innych czynności związanych z przygotowaniem jedzenia zużywa się stosunkowo najwięcej światła.
Lampy wiszące do kuchni to także chętnie wybierane rozwiązanie. Wnoszą wartość dekoracyjną do wystroju oraz dają przyjemne, rozproszone światło. Lampa wisząca nad stół to zdecydowanie najbardziej rozsądny sposób, aby oświetlić wspólną kolację.
Żyrandole do kuchni dają zdecydowanie najwięcej światła. Czasami, aby dobrze rozświetlić pomieszczenie, potrzebne jest zamontowanie kilku lamp wiszących. Podczas gdy żyrandol może w pojedynkę dawać doskonały efekt.