Długopisy to jedne z najbardziej popularnych przyrządów do pisania. Nie dziwi więc fakt, że ilość dostępnych na rynku modeli jest tak mnoga. Można kupić je zarówno za kilka złotych, jak i za kilkaset, jeśli zdecyduje się na markę premium. W naszej ofercie znaleźć można m.in. długopis BIC, Pentel, Stabilo czy Waterman.
Długopisy atramentowe dostępne są w wielu kolorach, jednak niebieski i czarny są zdecydowanie najpopularniejszymi wariantami. Oprócz nich często wybierane są także modele z zielonym lub czerwonym tuszem, które są częstym elementem nauczycielskiego przybornika.
Długopisy atramentowe oprócz koloru wkładu różnią się przede wszystkim wyglądem zewnętrznym. Można wybierać spośród wariantów klasycznych i prostych, często przezroczystych, po barwne opcje z nietuzinkowymi wzorami, czy dodatkowymi zdobieniami, np. na skuwce.
Dostępne są także długopisy z wymiennymi wkładami. Dzięki temu można nieco zaoszczędzić na częstym kupowaniu nowych modeli oraz zmniejszyć zużycie plastiku – pod tym względem szczególnie warto wybierać warianty metalowe.
Droższe długopisy renomowanych marek, jak Parker czy Pelikan również posiadają wymienne wkłady, przez co mogą służyć przez długie lata. Dobrze też sprawdzą się, jako elegancki prezent. Z uwagi na ten fakt producenci często wychodzą naprzeciw klientom, dlatego często są one pakowane w elegancki zestaw prezentowy.
Ten rodzaj długopisów najczęściej wybierany jest przez uczniów, szczególnie tych, którzy dopiero uczą się pisać. Dzięki możliwości starcia tuszu można z łatwością korygować ewentualne błędy i zachować „porządek” na kartkach zeszytu. Długopis zmazywalny również praktyczne rozwiązanie dla osób lubiących rozwiązywać krzyżówki, czy sudoku.
W przypadku długopisów żelowych wybór kolorów jest znacznie większy, dlatego też najczęściej są sprzedawane w zestawach kolorystycznych. Nierzadko występują również w wersji z brokatem. Osobom, które chcą rozwijać swoje artystyczne pasje pomocny będzie również wybór cienkopisów. Do tego w przypadku ulubionego gadżetu warto pamiętać o dodatkowych wkładach do długopisu.
Sprawdź nasze długopisy - sprawdzą się one zarówno w szkole, pracy czy jako wyjątkowy prezent!
39,99 zł (-16%) - najniższa cena
41,99 zł (-20%) - cena regularna
Długopis na prezent, długopis dla nauczyciela, długopis kulkowy, długopis dla leworęcznych, długopis do kaligrafii, etui na długopisy, wkłady do długopisów , długopisy żelowe niebieskie, długopisy żelowe czarne, długopisy BIC niebieskie, długopisy BIC czarne, cienkopisy BIC, cienkopisy czarne, Cienkopisy Stabilo, Długopisy zmazywalne Pilot, długopisy żelowe Pentel, długopisy Parker, długopisy Pilot, długopisy BIC
Długopisy – najczęściej zadawane pytania
Długopis jest popularnym przyborem do pisania, a jego działanie opiera się na prostym mechanizmie. Budowa tego przedmiotu to korpus, który pełni funkcję obudowy. W nim znajduje się rurka wypełniona tuszem, która jest zakończona obsadką. W tejże obsadce mieści się kulka o średnicy 1 milimetra. Jej rolą jest równomierne rozprowadzanie tuszu po kartce w trakcie pisania.
Aby atrament się nie rozlał, długopis zawiera jeszcze skuwkę lub mechanizm sprężynowy. W pierwszym przypadku jest ona zabezpieczeniem wkładu. Z kolei w drugim przypadku mechanizm sprężynowy umożliwia chowanie końcówki piszącej do środka korpusu, gdy nie jest ona używana. Za poprawne działanie długopisu odpowiada wówczas specjalna sprężyna.
Chcąc poprawnie trzymać długopis, warto stosować się do następujących kroków:
Warto mieć również świadomość tego, że istnieją różne techniki trzymania długopisu. Powyżej w punkcie 1. opisaliśmy chwyt trzypalczasty, który uchodzi za najbardziej powszechny. Niektórzy preferują jednak chwyt czteropalczasty, który polega na trzymaniu długopisu kciukiem, palcem wskazującym i serdecznym. Przy tej technice kciuk powinien znajdować się na górze narzędzia, a pozostałe palce na dole. W ten sposób można stabilniej trzymać długopis, jednak do takiego chwytu trzeba się przyzwyczaić.
Gdy długopis przestaje pisać, nie musi to oznaczać, że tusz się w nim skończył. Czasami przyczyną jest zaschnięty atrament lub zapowietrzenie się wkładu. Oto kilka metod na jego ponowne rozpisanie:
W zużytym długopisie można wymienić wkład, aby nie generować niepotrzebnych odpadów. Jeśli jednak chce się wyrzucić, cały długopis do śmieci, to powinno się go rozkręcić i pustą rurkę po tuszu wyrzucić do odpadów zmieszanych. Z kolei obudowę narzędzia należy umieścić w pojemniku na plastik.
Zdarza się jednak, że korpus długopisu jest wykonany z papieru, który nadaje się do recyklingu. W takiej sytuacji wyrzuca się go do pojemnika na papier. Jeśli korpus jest papierowo-metalowy, co zdarza się w przypadku niektórych modeli, powinno się rozłożyć obudowę na części i papierowe elementy wyrzucić do niebieskiego pojemnika na papier, a metalowe do żółtego na tworzywa sztuczne.