Strój do biegania – zacznij od wyboru właściwych butów

„Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej”. To samo możemy powiedzieć o bieganiu. Najważniejsze jest jednak to, by zadbać o buty do biegania. Nawet amator, który dopiero zaczyna przygodę z tym sportem, powinien zaopatrzyć się w specjalistyczne obuwie do biegania. Jogging w trampkach, czy starych i rozchodzonych adidasach, może uczynić więcej krzywdy niż pożytku – poczynając od odcisków i otarć, kończąc nawet na kontuzjach. Na etapie kompletowania swojego stroju do biegania warto pamiętać, że pierwsze buty joggingowe nie muszą posiadać niezliczonej ilości technologii, jednak powinny być dobrze wyprofilowane i prawidłowo leżeć na stopie.

Strój do joggingu – jak wybrać odpowiednie dla siebie buty?

Poszukiwania butów do biegania zacznij od wyznaczenia kwoty, jaką możesz na nie przeznaczyć – nawet w niższym przedziale cenowym znajdziesz coś wartościowego. Zwłaszcza podczas zakupu pierwszej pary obuwia biegowego nie musisz rozciągać swojego budżetu. W końcu dopiero przekonasz się, czy ta dyscyplina jest dla ciebie przyjemna. Postaw więc na podstawowe modele.

buty do biegania

Przed zakupem butów do biegania ustal, jaki styl biegu preferujesz – czy jesteś biegaczem ze stopą pronującą, supinującą, wybijasz się z palców, czy raczej przetaczasz całą stopę. Istotne są również planowane dystanse oraz rodzaj podłoża. Jeśli większość treningów będzie odbywała się na twardym podłożu, to postaw na większą amortyzację i stabilizację stopy. Na grząskim gruncie najlepiej sprawdzają się natomiast mocno wyprofilowane podeszwy – zapewniają lepszą przyczepność, a to ważne, zwłaszcza jeśli będziesz wbiegać pod górę.

A może jesteś doświadczonym biegaczem i twoje dotychczasowe buty treningowe z dużą amortyzacją przestają ci wystarczać, ponieważ prędkości, które jesteś w stanie rozwijać, są zbyt wymagające? Zainwestuj w „szybszy but”, z mniejszą amortyzacją. Taki model jest bardziej sprężysty i dynamiczny.

Buty do biegania z kolcami

Jeżeli szykujesz się do krótszych, szybkich startów, może warto pomyśleć nawet o kolcach. To profesjonalne buty sportowe, w których biegają zawodowcy na tartanie. Dzięki takim biegówkom można naprawdę rozwinąć swoją prędkość. Pamiętaj jednak, że takie obuwie jest najbardziej wymagające i aby poprawnie w nim biegać, trzeba spełnić odpowiednie warunki:

  • posiadać silne i sprężyste achillesy,
  • mieć mocne stopy,
  • potrafić biegać ze śródstopia.

buty nike z kolcami

Warto testować buty, a jeżeli znajdziesz swój ulubiony model, który dopasowuje się do twojej stopy, wiesz, że się sprawdza i nie obciera, to zainwestuj nawet w trzy pary. Buty biegowe nigdy się nie przeterminują.

Ubrania do biegania – co powinno je wyróżniać?

Technologii stosowanych w profesjonalnej odzieży do biegania jest naprawdę wiele. Jedne ubrania mają dawać ciepło, inne uczucie chłodu – ważnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przy kompletowaniu stroju do biegania, jest oczywiście pora roku, a co za tym idzie – warunki pogodowe.

Ubrania do biegania powinny być uszyte z wysokiej jakości materiałów, które dobrze odprowadzają wilgoć – dzięki temu nie zmarzniesz i się nie przegrzejesz. Mokry i ciężki strój powoduje dyskomfort i zniechęca do treningów, a także może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia. Pot stwarza bowiem idealne warunki dla bakterii, a uchodzące z rozgrzanego ciała ciepło może poskutkować przeziębieniem. Dlatego wybierz strój do joggingu z materiałów syntetycznych – one odprowadzą wilgoć, same nią nie nasiąkając.

Dopasowanie kroju do sylwetki to także kluczowe kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy kompletowaniu stroju sportowego. Podwijanie się materiału podczas treningu może nie tylko rozpraszać, ale i powodować otarcia. Z kolei zbyt luźna bluza do biegania nie będzie odpowiednio chronić przed zimnem czy wilgocią. Strój do joggingu powinien więc być obcisły – nie tylko ze względu na to, by żaden kawałek odzieży nie przeszkadzał podczas biegu, ale też z powodów czysto zdrowotnych. Dobrze jest mieć to na uwadze, wybierając zarówno strój do biegania męski, jak i damski.

odzież do biegania

Kompresyjne ubrania, które ściśle przylegają do skóry, w trakcie wysiłku wzmagają krążenie i zmniejszają ryzyko odczuwania zmęczenia. Jedni w tę funkcję wierzą, inni zupełnie nie. Ja mam swoje doświadczenie związane z takim strojem, więc pozwolę sobie wyrazić jednoznaczną opinię. Kompresja wspierała mnie podczas biegu na Saharze, kiedy to w trzy dni miałam pokonać maraton. Uważam, że ta technologia była mi wówczas niezbędna i jestem wdzięczna, że miałam ze sobą takie ubrania. Chcąc być całkowicie szczerą, napiszę, że na co dzień jej nie używam. Być może z lenistwa lub dlatego, że nie lubię, kiedy coś mnie mocno „opina” i krępuje ruchy. Jednak to kwestia wieloletniego doświadczenia i licznych prób.

Jakość materiału ma wpływ nie tylko na komfort w trakcie treningu, ale też po nim. Ubrania biegowe pierzemy przecież bardzo często i zależy nam, by przetrwały jak najdłużej, zwłaszcza że ich cena jest nieco wyższa niż w przypadku codziennej odzieży.

kompresja ubrania do biegania

Technologie materiałów w strojach do biegania

Technologie takie jak „flyknit” i „primeknit” skutecznie odprowadzają nieprzyjemną wilgoć, jednocześnie zapewniając uczucie miłe w dotyku – efekt bardzo przypomina kontakt z bawełną. Najczęściej spotyka się je w butach biegowych.

Na zimowo-jesienne i nieprzyjemne wilgotne okresy warto się uzbroić we właściwą odzież. Szukaj na metkach nazwy „gore-tex”. Ta technologia zapewnia ochronę przed deszczem i wiatrem, jednocześnie odprowadzając parę wodną na zewnątrz. Gore-tex jest dla mnie osobiście najbardziej zaskakującym odkryciem i zarazem niesamowicie użytecznym. Przy jego użyciu powstają bluzy do biegania, spodnie, kurtki oraz buty. Jest to dosyć droga opcja, ale biorąc pod uwagę trwałość włókien, warto w nią zainwestować.

Nieco tańsze są materiały typu „windstopper”. Ich celem jest ochrona przed wiatrem i lekkim deszczem. Nie sprawdzą się podczas ulewy, ale lekka mżawka im niestraszna. Bluza do biegania uszyta z takiej tkaniny będzie lekka i odporna na przetarcia.

Wysoki poziom wodoodporności zapewnią ubrania do biegania z materiału DWR. „Durable Water Repellency” to technologia najczęściej wykorzystywana przez producentów odzieży sportowej. Polega na impregnacji tkanin w taki sposób, by wilgoć osadzała się na powierzchni i nie wnikała we włókna. Kurtka do biegania uszyta z materiału pokrytego DWR będzie zatem odpowiednia na jesień i zimę, ale warto pamiętać, że przełoży się to na możliwość odprowadzania wilgoci, która powstanie na powierzchni skóry w trakcie treningu.

bluzy do biegania

Strój do biegania w niesprzyjających warunkach pogodowych

Bieganie to nie sport sezonowy – można je uprawiać przez cały rok. Trzeba być jednak przygotowanym na każde warunki pogodowe. Polecam pójść w dwóch kierunkach: jedna lekka, cienka i chroniąca głównie przed wiatrem kurtka, którą po złożeniu można zmieścić w dłoni, oraz druga chroniąca przed zimnem, deszczem i wiatrem – przyda się nie tylko na treningach biegowych.

Na chłodniejsze dni przydadzą się także ciepłe legginsy. Pamiętaj o nich, nie tylko wybierając strój do biegania damski, ale i męski. Wyprodukowane są z materiałów termoaktywnych, które zapewnią utrzymanie ciepłoty ciała na odpowiednim poziomie. Dzianina wykonana przy użyciu tej technologii nie tylko dobrze zatrzyma ciepło, ale też będzie odporna na zatarcia i zapobiegnie namnażaniu się bakterii czy grzybów.

Setów warto mieć kilka, zarówno na zimę, jak i na lato oraz na czas okresów przejściowych. Osobne ubrania warto mieć również na starty, czyli konkretne imprezy dla biegaczy – np. maratony.

kurtki do biegania

Przydatne akcesoria dla biegaczy

Ubrania do biegania to jedno, ale osobnym tematem są gadżety dla biegacza m.in.:

  • okulary,
  • opaski i czapki – te drugie szczególnie przydatne latem, by nie przegrzać głowy,
  • skarpety do biegania – najlepiej kompresyjne, które pozytywnie wpływają na krążenie,
  • odblaski zapewniające bezpieczeństwo – szczególnie jeśli zdarza ci się biegać wieczorami po terenie zabudowanym. Nie tylko kierowcy powinni dobrze widzieć cię z daleka, ale też przechodnie,
  • saszetki – na najpotrzebniejsze rzeczy, np. chusteczki higieniczne, telefon, czy klucze do mieszkania,
  • zegarki do biegania – zwłaszcza jeśli chcesz monitorować tętno oraz swój czas,
  • nerki na bidony.

akcesoria do biegania

Mój zestaw, bez którego nie wyobrażam sobie treningu lub wyjazdu (tak, trenuję nawet na urlopie) to bardzo konkretny komplet: krótkie i długie legginsy, luźniejsze dresy, koszulki termoaktywne, a także bluzki z długim rękawem, bluza z suwakiem i dwie kurtki – jedna lekka i przeznaczona do biegania podczas wietrznej pogody, druga na deszcz. Zawsze zabieram też opaskę na uszy i buff na szyję oraz dwie pary butów – jedne z większą amortyzacją, drugie nieco elastyczniejsze.

Odpowiedni strój do joggingu – wskazówki

Na koniec wskazówki okołotreningowe związane ze strojem do biegania:

  • wychodząc z domu biegać, powinieneś odczuwać chłód – już za moment się rozgrzejesz,
  • jeżeli masz w planach intensywny trening (np. trening tempowy na stadionie), to na rozgrzewkę ubierz się stosunkowo ciepło, aby mieć pewność, że naprawdę dobrze się rozgrzejesz. Bezpośrednio przed częścią główną treningu zdejmij wierzchnią warstwę, aby nie ograniczała twoich ruchów i nie powodowała przegrzania. Nie zapomnij zaraz po części głównej od razu założyć tej warstwy z powrotem,
  • czasami zamiast bluzy, załóż bluzkę z długim rękawem jako drugą warstwę – sprawdź, czy jest to dla ciebie wygodne. Strategia ubierania się „na cebulkę” może okazać się wyjątkowo skuteczna. Dbaj, by każda warstwa odzieży do biegania pozwalała na swobodny przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci,
  • bielizna termiczna? Szczególnie na zimę!
  • zawsze w zimie dbaj o zakryte achillesy. Ścięgno achillesa bardzo łatwo się przeziębia,
  • dopasowanie stroju do biegania pod względem kolorystyki to plus 100 do szybkości. A tak poważnie – w ubraniach do biegania musisz czuć się dobrze i to się odnosi także do ich wyglądu. Jeśli masz możliwość wybrać strój w swoim ulubionym kolorze, to zrób to. Będziesz chętniej go zakładać, a przecież poczucie komfortu w czasie treningu jest najważniejsze!

spodnie do biegania

Odpowiednio dobrane buty i ubrania do biegania zapewniają nie tylko komfort, ale także wspierają progres i pozwalają trenować o każdej porze roku, bez ryzyka pogorszenia stanu zdrowia. Jeśli więc planujesz uprawiać jogging przez cały rok, to dobierz właściwą odzież, która zapewni ci wygodę oraz pozwoli trenować w każdych warunkach pogodowych.