PLANER CHIŃSKI 2025
Autorem publikacji jest pisarz, tłumacz, erudyta, Robert Pucek. To on dokonał wyboru oraz spolszczenia utworów poetyckich, do każdego dopasował przykład chińskiego malarstwa.
Wszystkie wiersze pochodzą z czasów panowania dynastii Tang (618-907), uważanych za złoty okres poezji chińskiej. Ówcześni poeci czerpali natchnienie z taoizmu i buddyzmu, te idee są nadal żywe, cenione do dziś.
W każdym miesiącu omawiane jest krótko jedno tradycyjne chińskie święto.
W autorskim wstępie czytamy:
„Poezja starochińska, jak napisał Miłosz: „wypracowała w ciągu wieków rygorystycznie przestrzegane formy, obce językom europejskim. To też przekłady nie próbują nawet tej formy odtworzyć i korzystają ze swobód właściwych poezji nowoczesnej.” My też tu nie odtwarzamy na przykład rymów, a skupiamy się bardziej na duchu tej poezji – „bardzo wizualnej, mięsistej, konkretnością swoich obrazów świadczącej o roli alfabetu złożonego ze znaków ideograficznych”.
(…)
Przede wszystkim jednak mamy tu kontemplację samotności i zachwycających krajobrazów Krainy Czerwonego Pyłu, jak chiński buddyzm nazywał świat śmiertelników. (…) Dzięki malarskości owej poezji, o której pisał Miłosz, na wiele wierszy z tego okresu możemy patrzeć niczym na fotografie sprzed tysiąca lat.
Wydawnictwo dołożyło starań, by dopracować szatę graficzną, a tym samym stworzyć unikalny produkt, który może spodobać się szerokiemu gronu odbiorców, nie tylko miłośnikom poezji, malarstwa, estetyki i tradycji Dalekiego Wschodu.
Publikacja została objęta patronatem Muzeum Azji i Pacyfiku.
Dane techniczne:
Planer tygodniowy
Format: 130 x 195 mm
Objętość: 208 str.
Zadruk kolorowy
Elegancki kremowy papier
Oprawa twarda z płótnem na grzbiecie
Tasiemka jako zakładka