Typ dysku: hdd usuń
Dyski zewnętrzne HDD to pamięć przenośna, która służy do przechowywania plików poza komputerem. W naszym asortymencie można znaleźć tego typu produkty wielu znanych marek, w tym Transcend, Verbatim, Western Digital, Toshiba, Intenso, Silicon Power, Seagate, Lacie, Adata, Delock czy Apacer. Poszczególne modele dysków różnią się m.in. pod względem rozmiaru, koloru czy pojemności.
Dysk zewnętrzny HDD jest zbudowany z ruchomych elementów w postaci talerzy, niewielkich rozmiarów silnika oraz głowicy. Elementy te umieszczone są w obudowie, która chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dyski HDD podłącza się do komputera za pomocą interfejsu USB. Pozwalają one na archiwizację plików i tworzenie kopii zapasowych. Dzięki niedużym rozmiarom oraz lekkiemu ciężarowi można je bez trudu zabrać ze sobą w podróż – zmieszczą się do plecaka, torebki, a nawet kieszeni.
W naszym asortymencie znajdują się dyski zewnętrzne HDD o różnej wielkości wbudowanej pamięci – od 240 GB nawet do 14 TB. Można wybierać spośród dysków w najpopularniejszych formatach – 2,5” oraz 3,5”. Poszczególne modele różnią się także między sobą ze względu na prędkość obrotową – dostępne są m.in. warianty 3600 obr./min, 4200 obr./min, 5400 obr./min czy 7200 obr./min. Zewnętrzne dyski HDD obsługują różne standardy USB – USB 2.0, USB 3.0 czy USB typu C. Pozwala to przesyłać pliki ze sporą prędkością.
Przenośna pamięć HDD może być również wyposażona w dodatkowe funkcje, np. automatycznego wykonywania kopii zapasowych, Plug-and-Play, czytnika kart SD, oszczędzania energii czy zabezpieczania plików przed niepowołanym dostępem za pomocą szyfrowania AES. Niektóre modle dysków zewnętrznych HDD są odporne na wstrząsy, upadek z wysokości, kurz czy zachlapania. Pozwala to uchronić zapisane pliki przed błędami i uszkodzeniami.
Zapoznaj się z naszym asortymencie dysków zewnętrznych HDD i wybierz model, który pozwoli ci bezpiecznie oraz komfortowo przechowywać ważne pliki
Dysk zewnętrzny HDD – najczęściej zadawane pytania
Szukając zewnętrznego dysku komputerowego warto określić jego przeznaczenie, dzięki czemu łatwiej dobrać parametry. Archiwizowanie plików tekstowych wymaga stosunkowo niewiele miejsca, podczas gdy przechowywanie plików zdjęciowych lub filmowych pochłania dużą przestrzeń dyskową. Obecnie w sprzedaży znajdują się nośniki o pojemności od kilkuset GB do nawet kilkunastu TB.
Jedną z ważniejszych cech dysków jest ich rozmiar, czego nie należy mylić z pojemnością. Dyski 3,5 cala są rozwinięciem koncepcji nośników wewnętrznych i mogą być wykorzystywane do budowy domowych stacji danych. Znacznie wygodniejsze w transporcie są nośniki 2,5-calowe, których obudowy nierzadko są przystosowane do transportu. Szukając dysku zewnętrznego, który ma być często przenoszony warto zwrócić uwagę na dodatkowe wzmocnienia obudowy, czy zaślepki chroniące gniazda przed ewentualnym zanieczyszczeniem lub zachlapaniem.
Nie bez znaczenia jest cena dysku. W tej samej kwocie można kupić nośnik o wyższej pojemności lub odpowiednik z mniejszą przestrzenią na dane, ale z dodatkowymi opcjami w postaci m.in. szyfrowania czy systemu tworzenia kopii zapasowej. Ostateczny wybór i tak sprowadza się do konkretnych potrzeb i oczekiwań użytkownika.
Powodów nie działania dysku HDD może być wiele. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nośnik został odpowiednio podłączony. Zarówno w przypadku dysków zewnętrznych, jak i dysków wewnętrznych może dojść do wysunięcia się przewodu z gniazda. Niewykluczone, że awarii uległ port przez który wpinamy dysk do komputera. W takiej sytuacji należy sprawdzić dysk podpinając go do innego złącza lub urządzenia.
Problem może leżeć także po stronie systemu lub nieprawidłowego sformatowania dysku. W takiej sytuacji należy w systemie uruchomić aplikację odpowiedzialną za zarządzanie dyskami. W ten sposób możemy sprawdzić, czy system wykrywa urządzenie i jakich działań wymaga. Najczęściej może być konieczne przypisanie nośników litery woluminu lub sformatowanie i stworzenie na nim partycji. W niektórych przypadkach może być konieczne pobranie dodatkowych sterowników dla płyty głównej, co sprawdzimy za pośrednictwem Menadżera urządzeń. Jeżeli powyższe czynności nie przyniosą rezultatów to może być konieczny kontakt z serwisem lub sprzedawcą.
W przypadku dysków zewnętrznych na USB sprawa przewodu jest bardzo prosta. Kable są dodawane do zestawu z nośnikami, ale w przypadku zagubienia przewodu wystarczy sprawdzić typ gniazda w obudowie dysku i zakupić kabel posiadający z jednej strony złącze dla dysku i z drugiej standardową wtyczkę USB.
Nieco bardziej skomplikowana wydaje się kwestia dysków wewnętrznych. Standardem od wielu lat pozostają złącza SATA, które doczekały się już trzeciej generacji. SATA I, SATA II i SATA III różnią się przepustowością. Dyski HDD przez swoją konstrukcję nie wykorzystują w pełni możliwości najnowszego interfejsu, dlatego przy wyborze przewodu najważniejsze będzie upewnienie się, że posiada on z obu stron wtyki standardu SATA. Ewentualnie warto zwrócić uwagę na kształt wtyczek oraz kolor przewodu, co pozwoli zachować estetykę wnętrza komputera. Kluczowe jest jednak sprawdzenie dostępnego interfejsu na płycie głównej oraz w dysku. Możliwe, że urządzenia korzystają z mniej popularnych lub starszych połączeń.
Dyski zewnętrzne na USB wystarczy po prostu wpiąć do gniazda USB w komputerze bez jego wcześniejszego wyłączania. Za pośrednictwem jednego złącza przesyłają one dane oraz czerpią zasilanie. Oprogramowanie komputerowe powinno rozpoznać nowe urządzenie magazynujące i pozwolić użytkownikowi na korzystanie z niego.
Inaczej wygląda proces podłączania dysków twardych wewnętrznych. Przede wszystkim należy wyłączyć komputer i otworzyć jego obudowę. Następnie dysk powinno się stabilnie zamocować w przeznaczonym na to miejscu. Ważne, aby nośnik przykręcić śrubami do szkieletu obudowy, żeby w czasie pracy nie dochodziło do drgania mogącego uszkodzić dane na talerzach dysku. Kolejnym krokiem jest podpięcie nośnika przewodami do płyty głównej oraz zasilacza. Umieszczając dysk w obudowie warto zadbać o przestrzeń między innymi dyskami, co zapewni swobodny przepływ powietrza i ograniczy grzanie się podzespołów. Po upewnieniu się, że przewody są odpowiednio podłączone można uruchomić komputer.
Niewykluczone, że konieczne będzie uruchomienie aplikacji zarządzającej dyskami w celu nadania nośnikowi oznaczenia lub utworzenia na nim partycji. Nierzadko dyski są już przygotowane do pracy i po włączeniu komputera są od razu dostępne.