W podróży z pupilem

Wielu opiekunów zwierząt wraca do swoich rodzinnych miejscowości na czas świąt, by przeżyć je wspólnie z rodziną. Najczęściej psy, ale również koty, a nawet inne zwierzęta domowe: takie jak gryzonie czy ptaki, wyruszają wraz ze swoimi opiekunami w bożonarodzeniową podróż. Jak przygotować naszych czworonożnych przyjaciół na taką trasę?

Jeśli zamierzamy podróżować z kotem samochodem, warto rozważyć kupno transportera, by zapewnić spokojną i bezpieczną podróż. Z kolei, jeśli wybieramy się pociągiem czy autokarem, transporter dla kota będzie niezbędny. Chcesz poznać więcej wskazówek i dowiedzieć się, jak dodać zwierzęciu otuchy? Do jazdy samochodem z psem na pokładzie potrzebujemy pasa do auta, by podróżować zgodnie z przepisami. Możemy umilić zwierzęciu podróż i ulepszyć organizację przestrzeni w załadowanym samochodzie, wyposażając auto w fotelik dla psa czy matę samochodową. Zabierając ze sobą gryzonie, najlepiej będzie przewieźć je w osobnym transporterku, a do klatki włożyć dopiero po przyjeździe. Zminimalizuje to stres zwierzęcia spowodowany trzeszczącą w trakcie jazdy klatką, a mała przestrzeń zniweluje ryzyko przeziębienia, ponieważ pozwoli zachować odpowiednią temperaturę podczas przenoszenia.


Zainteresował cię temat? Znajdź więcej informacji w naszych artykułach:


 

Fotelik samochodowy dla psa

 

Czy zabierać ze sobą kota na święta do rodzinnego domu?

Na to pytanie każdy koci opiekun powinien odpowiedzieć sobie na podstawie znajomości swojego kota i warunków, jakie może mu zapewnić na miejscu i w podrózy. Świetnie, jeśli wiemy, że nie będzie nas zaledwie kilka dni, a nasz kot należy do tych bardziej niezależnych. Idealnie byłoby poprosić profesjonalnego petsittera o opiekę nad kotem na czas naszej nieobecności, a jeśli nie mamy możliwości zapewnić tego typu usługi, może znajdzie się chętny współlokator, sąsiadka czy przyjaciel, który zostaje na święta w domu i może zmienić żwirek w kuwecie, zapewnić codziennie świeżą wodę i jedzenie. Z kolei, jeśli mamy przesłanki, by uznać, że nasz kot odnajdzie się w tymczasowej zmianie lokum, a na miejscu nie ma innych zwierząt, które mogłyby zagrażać jego samopoczuciu lub zdrowiu (np. pies nieprzyzwyczajony do kota, kot będący nosicielem kocich chorób, trujące rośliny), możemy rozważyć wspólne przeżycie Bożego Narodzenia na wyjeździe.

 

Fontanna dla kota i zwierząt domowych

 

Jak przygotować psa do Świąt?

Przede wszystkim, jeśli nasz pies jest młody i łatwo się emocjonuje, warto przed wizytą gości czy przyjazdem do rodziny porządnie go „wyspacerować” – by się wybiegał, załatwił, wybawił, by łatwiej i spokojniej zniósł wizytę.

W okresie świątecznym dużo osób kupuje klatki dla psa (choć słowo „klatka” nie brzmi dobrze – uwierzcie, że jest to rzecz zalecana przez hodowców, weterynarzy czy behawiorystów). Ma ona zapewnić zwierzęciu ustronny kącik i komfortowy odpoczynek oraz sen we własnym „pokoju”. Prawidłowo wprowadzona klatka dla psa (najlepiej już od jego szczenięcych lat) jest jego oazą i własnym m1, w którym może bezpiecznie przetrwać np. wizytę hałaśliwych dzieci. Pozwala też na czasowe odizolowanie psa, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ważne, by ustalić z rodziną zasadę – nie zaczepiamy psa odpoczywającego w klatce. Aby kennel dobrze mu się kojarzył, warto wyścielić podłoże miękkim legowiskiem, a do środka podawać smakołyki. Pilnujmy, by ciocia Zosia czy zgrywus wujek Ryszard nie karmili naszego psiaka resztkami ze stołu bez naszej wiedzy, zwłaszcza jeśli pies ma alergie. Warto tę zasadę ustalić już na wstępie mając na uwadze, że wśród ludzkich pokarmów znajdują się składniki trujące dla psa, takie jak czosnek, cebula, awokado, kakao.

 

Zdrowy pies. Jak sprawić by twój przyjaciel zachował zdrowie i witalność jak najdłużej

 

Czy łamać się opłatkiem ze zwierzęciem?

Odrobina opłatka dla większości zwierząt będzie stanowiła urozmaicenie diety i miłą atrakcję. Koty jako zwierzęta mięsożerne nie powinny spożywać produktów pochodzenia zbożowego, jednak kawałek opłatka będzie nam wybaczony. Najwięcej skorzystają na podzieleniu się opłatkiem gryzonie, dla których będzie on prawdziwym smakołykiem.

 

Nestor, Bombonierka dla gryzoni i królików

 

Jak oswoić zwierzę z wystrzałami fajerwerków?

Zwierzęta mają kilkukrotnie lepszy słuch niż ludzie, dlatego wiele z nich panicznie reaguje na dźwięk wystrzałów, nie wiedząc, co się dzieje i będąc przytłoczonym ogromnym hałasem. Jednak wiele zależy od charakteru i dotychczasowych doświadczeń – niektóre koty czy psy w ogóle nie reagują na dźwięk wybuchów, inne kryją się w najdalszym kącie mieszkania. Zgodnie z powiedzeniem: „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” najlepiej zadbać o habituację (czyli przyzwyczajenie do bodźca), kiedy zwierzę jest młode – pobawić się z nim podczas fajerwerków, poczęstować smakołykiem, nie okazywać niepokoju.

  • Kot w Sylwestra

Jeśli nasz kot należy do bojaźliwych, warto zapewnić mu schronienie, w którym poczuje się bezpiecznie – miękka budka czy drapak z domkiem będą w sam raz na tę okoliczność. Pokaż mu, że jesteś dla niego i może przyjść do ciebie po wsparcie – nie zostawiaj go samego w trudnej sytuacji, a nadejście Nowego Roku celebruj we własnym domu. Jeśli kot jest wychodzący – najbezpieczniej tego dnia nie wypuszczać go z domu, a jeśli zdarzy się, że ktoś z domowników to zrobi, musimy przynieść go do domu, nim rozlegną się wystrzały. Dla ukojenia kocich nerwów warto rozważyć zakup ewaporyzatora z kompozycją naturalnych zapachów zbliżonych do kocich feromonów, które działają rozluźniająco.

 

Drapak dla kota

 

  • Pies w Sylwestra

Psy również mają różną tolerancję na dźwięk wybuchów. Jednak niezależnie od natężenia lęku, każdego może wystraszyć petarda, która wybucha ni stąd ni z owąd, rzucona z okna już w połowie grudnia, a takie sytuacje mają niestety miejsce. W tym okresie najlepiej w ogóle nie spuszczać psa ze smyczy, zwłaszcza po zmroku. Psiaki, które mają tendencję do wpadania w panikę, powinny być wyprowadzane na szelkach i obroży ze smyczą przepinaną, zamocowaną do obu akcesoriów. Dodatkowo zadbajmy o aktualne dane na adresatce przy szyi oraz czip. Kiedy zacznie się kanonada – zamknij drzwi i okna, by jak najbardziej oddzielić zwierzaka od hałasu. Możemy posiłkować się wprowadzeniem naturalnego preparatu uspokajającego, należy go wprowadzić na kilka dni przed spodziewanym stresem, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. W przypadku Sylwestra w dużym mieście warto rozpocząć suplementację już na początku grudnia w związku z „próbnymi” wybuchami, którymi ludzie strzelają znacznie wcześniej niż w Nowy Rok.

 

Canna Hemp Lab pet care olejek CBD dla psów

 

Jeśli wiemy, że nasz czworonożny podopieczny źle znosi okres sylwestrowy i żadne dotychczasowe próby załagodzenia stresu nie przyniosły mu ulgi, warto pomyśleć o konsultacji z zaufanym weterynarzem, w kwestii doboru środków farmakologicznych. To ważne, by wybrać odpowiedni produkt, który nie złagodzi jedynie objawów lęku czy zwiotczy mięśnie, a faktycznie pokona napięcie i stres. Pamiętajmy, że hałasu oraz wybuchów boją się nie tylko zwierzęta domowe, ale także ptaki i dzikie zwierzęta. Najważniejsze na koniec – nie strzelajmy w Sylwestra!
 

prezenty empik
 

Więcej porad dotyczących zwierząt znajdziecie w dziale Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock