W czasach, gdy chodzenie do kina stało się ograniczone, wiele osób postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i zbudować je w domu. Choć w dzisiejszych czasach telewizory są stale doskonalone pod kątem jakości obrazu, wiele modeli o wysokiej jakości ekranach nie zapewnia równie dobrego dźwięku. Producenci mają tutaj zresztą dość ograniczone pole do popisu — trudno, by z telewizora, który stoi zazwyczaj w dość dużej odległości od zestawu wypoczynkowego, do naszych uszu dobiegał dźwięk przestrzenny i wielowymiarowy.

Soundbar — co to jest? 

Na szczęście jest na to sposób. Soundbar to tańsza i mniej skomplikowana w montażu alternatywa dla zestawu głośników, której jakość dźwięku dorównuje najbardziej rozbudowanym kinom domowym. Stanowiąc przedłużenie dla głośników telewizora, soundbar gwarantuje przestrzenny dźwięk o wielu warstwach, który sprawi, że doświadczenie oglądania filmów w domu będzie lepsze.

 

Soundbar bezprzewodowy Stage 2.1 z subwooforem

 

Z czego składa się soundbar? 

Warto zaznaczyć, że soundbar nie stanowi zestawu, a pojedyncze urządzenie — listwę głośnikową będącą kompleksowym zamkniętym systemem audio. Wbrew pozorom, brak wielu elementów rozstawionych po różnych kątach pokoju wcale nie oznacza, że jakość takiego dźwięku będzie gorsza. Wręcz przeciwnie — wielu zwolenników soundbarów twierdzi, że mimo znacznie mniejszych rozmiarów, dorównuje on temu, pochodzącemu z kina domowego.

Soundbar może mieć postać jedno- bądź dwuelementową. Osobnym elementem może być subwoofer, w dwuelementowych urządzeniach funkcjonujący jako osobna część. W jednoelementowych może być wbudowany w listwę głośnikową. Warto jednak mieć na uwadze, że subwoofer nie jest regułą — dlatego jeśli zależy ci na wysokiej jakości dźwięku, należy zwrócić uwagę na tę kwestię przy doborze.

 

Soundbar GEMBIRD, Bluetooth

 

Jak to możliwe, że soundbar z wbudowanym subwooferem gwarantuje dźwięk przestrzenny tak wysokiej jakości bez rozstawiania głośników po różnych punktach pomieszczenia? Umożliwia to system virtual surround, wykorzystujący sposób emitowania dźwięku, niejako oszukujący ludzkie ucho. Sztuczka czy nie — ważne, że działa, a ty możesz cieszyć się jakością kina domowego za niewielką cenę.

Soundbar — zalety 

Za największą zaletę soundbara zdecydowanie można uznać rozmiar. W niewielkich mieszkaniach każda wolna przestrzeń jest na wagę złota — a kino domowe może zająć jej całkiem sporo. Dlatego wykorzystanie soundbara stanowi świetny kompromis — wysoką jakość dźwięku zamkniętą w niewielkiej listwie. Miej jednak na uwadze, że w bardzo dużych pomieszczeniach urządzenie to niekoniecznie się sprawdzi — w pokojach o powierzchni powyżej 20 metrów kwadratowych dźwięk może się gubić.

 

Soundbar SONY HT-SF150, Bluetooth

 

Soundbar jest również rozwiązaniem bardziej przystępnym cenowo, co sprawia, że wiele osób decyduje się na niego z czystej oszczędności. Najtańsze warianty dostępne na rynku kosztują zaledwie 300-400 złotych. Wysokiej jakości listwa o lepszej jakości dźwięku, to zazwyczaj koszt rzędu 1000 złotych. Warto zauważyć, że jest to wciąż zdecydowanie niższa cena niż w przypadku pełnego zestawu głośników.

Soundbar czy kino domowe? 

Nietrudno domyślić się, że głośnik soundbar — zwłaszcza ten z niższej półki cenowej — nie jest w stanie zastąpić najwyższej jakości kina domowego. Może jednak bardzo poprawić jakość dźwięku, gwarantując wrażenia rodem z sali kinowej — zwłaszcza jeśli zainwestujesz w model z dobrym subwooferem i umieścisz go w odpowiednim miejscu, dbając o lepsze warunki dla rozchodzenia się dźwięku. Jak to zrobić? Soundbar powinien być umieszczony naprzeciwko ściany, która będzie odbijać i uziemiać dźwięk.

Ze względu na jednoczęściowość (a w niektórych przypadkach dwuczęściowość) soundbara, im mniejsze pomieszczenie, tym lepszy efekt. Dlatego posiadaczom dużych salonów polecamy raczej kino domowe, które lepiej poradzi sobie z równomiernym rozłożeniem dźwięku.

 

Soundbar YAMAHA YSP-2700

 

Nie zapominajmy również o kosztach. Soundbar jest znacznie tańszym urządzeniem niż kilkuzestawowe kino domowe, dlatego jeśli chcesz polepszyć jakość domowego oglądania bez dużych inwestycji, warto zdecydować się właśnie na niego. Jeśli jednak jesteś użytkownikiem, dla którego jakość dźwięku stoi na pierwszym miejscu, kino domowe może lepiej sprostać twoim oczekiwaniom. Duża liczba głośników — zazwyczaj jest ich co najmniej 5 — a do tego subwoofer gwarantują autentyczny dźwięk przestrzenny na najwyższym poziomie.

Jak podłączyć soundbar? 

Podłączanie soundbara do telewizora jest dość proste, choć sposób zależy od rodzajów złącz w telewizorze. Jeśli urządzenie wyposażono w wejście HDMI, najlepiej wykorzystać właśnie je. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie optycznego portu cyfrowego audio, zastępujące HDMI. W przypadku gdy twój telewizor nie posiada żadnego z powyżej wymienionych wejść, możesz skorzystać również z wejścia analogowego (Analog IN)

 

Soundbar Samsung HW-Q60T 5.1 360 W czarny

 

Jaki soundbar wybrać? 

Na rynku znajdziesz szeroki przekrój urządzeń, które sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników. Przykładem może być JBL bar 5.1, gwarantujący użytkownikowi jakość niemal jak z kina domowego o pięciu głośnikach. To urządzenie wyposażone w 5 kanałów zapewniających dźwięk przestrzenny najwyższych lotów. Głośniki są bezprzewodowe. Soundbar 5.1 JBL jest ceniony również za potężne basy, których źródłem jest bezprzewodowy dziesięciocalowy subwoofer.

Wybierając listwę, pamiętaj, że subwoofer jest kluczowym elementem wpływającym na jakość dźwięku. Zwróć uwagę również na złącza, system przetwarzania audio i ilość kanałów.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock