Jeśli spędzasz sporo czasu na prowadzeniu samochodu, kwestia radia samochodowego z pewnością jest dla ciebie ważna. Tradycyjne radio, które daje dostęp jedynie do treści nadawanych przez radiostacje, może być świetnym źródłem rozrywki i informacji. Modele pozbawione opcji łączności bezprzewodowej powoli jednak stają się już przeżytkiem. Jest to skutek wzrostu liczby kanałów, z których korzysta się celem konsumpcji treści audio. Serwisy streamingowe, aplikacje podcastowe, radia dostępne wyłącznie online – korzystając z radia samochodowego, chce się mieć dostęp do ich wszystkich. Sparowanie telefonu czy innego urządzenia mobilnego z radiem poprzez bluetooth jest możliwe w szybki i komfortowy sposób. Do tego ta funkcja daje możliwość stworzenia z radia sprawnego zestawu głośnomówiącego. To bezpieczne rozwiązanie dla kierowców, którzy mogą w ten sposób odbierać telefony, nie spuszczając oczu z drogi, a dłoni – z kierownicy.

Jakie radio do auta z bluetooth wybrać? Oto wskazówki dotyczące funkcji, w jakie powinno być wyposażone radio.

radio samochodowe z ekranem

Jakie radio samochodowe z bluetooth? Najważniejsze funkcje

Wybierając radio samochodowe z zestawem głośnomówiącym, warto zwrócić uwagę na wiele istotnych aspektów. Zacznijmy jednak od samej funkcji bluetooth, bo to ona najczęściej interesuje osoby poszukujące nowoczesnego radia samochodowego. Warto wybrać model, który umożliwia jednoczesne połączenie tym sposobem przynajmniej dwóch urządzeń mobilnych. Daje to znacznie większą swobodę w kwestii nawigowania radiem, a jednocześnie umożliwia wygodne prowadzenie konwersacji w kilka osób. Pamiętaj, że jeśli masz problem z odtwarzaniem muzyki za pośrednictwem połączenia bezprzewodowego, pomóc może aktualizacja oprogramowania

radio samochodowe android

Ekran dotykowy

Obecnie standardem w nowoczesnych samochodach jest radio samochodowe z ekranem dotykowym. Dzięki niemu można wygodnie nawigować odtwarzanymi treściami z poziomu interfejsu radia, a nie tylko sparowanego urządzenia multimedialnego. Radio samochodowe dotykowe bez wątpienia jest bardziej dopasowane do przyzwyczajeń współczesnego użytkownika, który na co dzień operuje dotykowymi urządzeniami mobilnymi.

Ekran dotykowy  można znaleźć między innymi w modelu Kruger&Matz KM2007, KRUGER&MATZ KM2004, COBALT CR9400BT, czy AC 8203AG HUDSON marki Vordon. Jeśli sam ekran jest duży, a w sprzęt wbudowano odpowiednią aplikację, radio może służyć również do odtwarzania treści wideo dla pozostałych pasażerów.

radio kruger matz

Integracja z deską rozdzielczą samochodu

Sterowanie radiem podczas jazdy bez sterowania z poziomu deski rozdzielczej jest niebezpieczne i niekomfortowe. Dobre radio samochodowe powinno z nią współpracować.

Złącze USB i AUX

Połączenie przez Bluetooth jest wygodne, ale nie wszystkie urządzenia można parować w ten sposób. Warto zadbać o to, by radio było wyposażone również w złącze USB, dzięki czemu wygodnie podłączysz do niego pendrive czy dysk przenośny. Dodatkowo, w przypadku gdy połączenie bezprzewodowe zawiedzie, zawsze masz do dyspozycji to analogowe. Gniazdo USB często służy również jak ładowarka, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem w dłuższej podróży. Uzupełnieniem dla USB może być złącze AUX. Dobrym pomysłem może okazać się wybór radia ze złączem USB, AUX i na karty SD.

radio blow

Radio samochodowe a jakość dźwięku – jak można na nią wpłynąć?

O ile w nowoczesnych samochodach wyposażonych w rozbudowane systemy audio warunkowana jest ona przede wszystkim przez właściwości poszczególnych głośników, w starszych pojazdach bez soundsystemu wiele zależy od samego radia. Jeśli odtwarzasz płyty z nośnika, duże znaczenie ma jakość przetwornika analogowo-cyfrowego, a także lasera i napędu.

Na jakość dźwięku niewątpliwie ma wpływ ilość wyjść. Dobre radio samochodowe powinno być wyposażone w minimum dwa gniazda, dzięki którym można poszerzyć samochodowy soundsystem o wzmacniacze oraz subwoofer. Dzięki temu dźwięk płynący z radia będzie znacznie lepszej jakości.

tanie radio xblitz

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com