Skuter elektryczny a spalinowy – porównanie

Jakie są różnice między popularnymi skuterami spalinowymi a elektrycznymi? Co wpływa na komfort użytkowania każdego z nich?

 

Skuter elektryczny TORQ E-Lumi

 

Oto najważniejsze cechy, na które potencjalni użytkownicy zwracają uwagę przed zakupem:

  • tankowanie – w przypadku skuterów spalinowych sprawa jest prosta – tankuje się je jak standardowe samochody, czyli na stacji benzynowej. Nie zajmuje to zwykle za dużo czasu, jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami, które mogą z czasem wzrastać (zmiany cen paliwa). Skutery elektryczne korzystają z energii elektrycznej, to raczej oczywiste. Nie każdy jednak zwraca uwagę na czas ładownia – może być on, w przypadku intensywnej eksploatacji, nieco kłopotliwy. To, czy uda nam się jeździć płynnie, zależeć będzie od dostępności specjalnych ładowarek. Na szczęście infrastruktura w większych miastach powoli dostosowuje się do zapotrzebowania mieszkańców i pojawiają się powoli stacje ładowania pojazdów elektrycznych;
  • zasięg – niektóre dostępne na rynku skutery elektryczne osiągają zasięg nawet do 100 km. Jednak ze względu na ograniczenie dostępności stacji ładujących wiele osób nie decyduje się na dłuższe trasy. Natomiast poruszanie się skuterem spalinowym ogranicza wyłącznie pojemność baku, który można uzupełniać przy okazji poruszania się – stacje benzynowe są zazwyczaj ogólnodostępne w każdym mieście i na trasie;
  • koszty eksploatacji i utrzymania – na tym polu wykazać może się skuter elektryczny. Posiadanie takiego pojazdu do duża oszczędność – zarówno na ładowaniu, jak i ewentualnych naprawach, które zdarzają się wyjątkowo rzadko (choć może to zwyczajnie wynikać z małej ilości użytkowników);
  • ekologia – oczywiście, skuter elektryczny będzie miał znaczną przewagę nad spalinowym. Podczas eksploatacji elektrykiem nie wydzielają się żadne dymy, spaliny czy inne zanieczyszczenia. Opcja ta jest więc znacznie bardziej ekologiczna i przyjazna przyrodzie.

Czy warto poruszać się skuterem elektrycznym? Dla kogo ten pojazd będzie idealny?

Wysokiej jakości skuter elektryczny będzie opcją nieco droższą od odpowiednika spalinowego. Jednak zdecydowanie warto postawić na takie rozwiązanie przy przemieszczaniu się, szczególnie gdy mieszkasz w mieście. Posiadając taki pojazd, łatwo jest wyminąć poranne lub popołudniowe korki, a co za tym idzie – dojechać na czas do pracy. Nie wymagają one także dużej ilości miejsca przy parkowaniu, a nawet pozwalają na używanie buspasów!

Jazda elektrykiem pozwala zaoszczędzić na kosztach związanych z tankowaniem czy kupowaniem biletów miejskich. Jest to jednak opcja bezpieczna właśnie dla mieszczuchów, na dodatek zamieszkujących większe aglomeracje, ze względu na dostępność stacji ładowania.

 

Skuter elektryczny Grace iamelectric czerwony

 

Czy trzeba mieć prawko na skuter elektryczny? Jakie mity narosły wokół pojazdów tego typu?

Wokół różnych pojazdów elektrycznych narosło wiele mitów, związanych z poruszaniem się po drogach, korzystaniem z komunikacji miejskiej, ładowaniem, a nawet dokumentami upoważniającymi do prowadzenia tego typu jednośladów. Sprzyja temu fakt, że elektryki weszły do użytku dosyć niedawno i są na drogach stosunkowo nowym członkiem ruchu. Wiele zasad i reguł tworzonych było z lekkim opóźnieniem, co prowadziło czasem do nieporozumień i konfliktów.

Jeżeli chodzi o skutery, to sporo problemu przysparza pytanie: jakie uprawnienia na skuter elektryczny są tak naprawdę wymagane? Wiele osób nie wie, czy wymagana jest karta motorowerowa, prawo jazdy, jakie są ograniczenia wiekowe i prędkościowe.

 

Skuter elektryczny X1 iamelectric czarny

 

Czy na skuter elektryczny trzeba mieć prawo jazdy? Co upoważnia do poruszania się tym pojazdem?

Aby móc prowadzić pojazd elektryczny, który nie rozwija prędkości powyżej 45 km/h, wystarczy posiadać kartę motorowerową, posiadać prawo jazdy kategorii AM lub być urodzonym przed 12 stycznia 1995 roku. Natomiast na skutery z silnikami o wyższej mocy, ale nieprzekraczającej 11 kW, wymogi są już nieco większe. Należy posiadać prawo jazdy kategorii A1, A2, A lub B od przynajmniej trzech lat.

Prawo jazdy na skuter elektryczny – jak zdobyć?

Osoby, które otrzymały kartę motorowerową przed 19 stycznia 2013 roku, mogą korzystać z uprawnień do prowadzenia skutera elektrycznego do momentu ukończenia 18 roku życia. Po tym czasie taka osoba powinna zgłosić się do wydziału komunikacji w celu złożenia wniosku o wydanie prawa jazdy wymaganej kategorii AM.

Skuter elektryczny – prawo jazdy i jak je zdobyć

Oto jakie warunki należy spełnić, by otrzymać uprawnienia do kierowaniem skuterem elektrycznym:

  1. Należy mieć ukończone 14 lat.
  2. Przejść pozytywnie badania lekarskie.
  3. Odbyć odpowiedni kurs w ośrodku nauki jazdy.
  4. Zdać egzamin kończący kurs.

Dodatkowo osoby niepełnoletnie potrzebują uzyskać pisemną zgodę rodziców bądź opiekuna na otrzymanie uprawnień.

 

Skuter elektryczny Horwin Ek3 iamelectric biały

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu skutera?

Jeżeli uda ci się uzyskać upoważnienie na prowadzenie skutera elektrycznego lub obecnie takowe posiadasz i marzysz o zakupie własnego skutera, musisz wiedzieć, na jakie istotne elementy zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru.

Pierwszą istotną cechą jest waga i wielkość pojazdu – warto dobrać ją do potrzeb użytkownika. Jeżeli skuter prowadzić ma osoba młoda lub drobnej budowy, dobrze jest zadbać o to, by maszyna nie sprawiała kłopotu w prowadzeniu czy - na wszelki wypadek - podnoszeniu. Zwróć też uwagę na rozstaw kół – szerszy podnosi komfort jazdy, natomiast węższy ułatwia bardziej precyzyjne manewrowanie, co może okazać się niezwykle przydatne podczas jazdy po mieście.

Większość przyszłych kierowców z pewnością skupi się przede wszystkim na mocy silnika. Nic w tym dziwnego – wyższa moc pozwala na rozwijanie większych prędkości lub efektywną jazdę przy większym obciążeniu. Istotny będzie również zasięg, czyli maksymalna odległość, którą skuter jest w stanie pokonać przy jednym ładowaniu w standardowych warunkach.

Parametry te powinny być dokładnie opisane przez producenta. Warto też kierować się opiniami innych użytkowników.

 

Skuter elektryczny Hawk

 

Skuter elektryczny a prawo jazdy – podsumowanie

Wiesz już, jakie dokumenty uprawniają cię do poruszania się po drogach skuterem elektrycznym. Prawo w zakresie prowadzenia pojazdów tego typu może zmienić się jednak z czasem, warto więc śledzić nowe postanowienia. Pamiętaj – brak wymaganych upoważnień jest zagrożeniem na drodze i wiąże się z wysokimi karami finansowymi!

Więcej porad znajdziesz w dziale Motoryzacja.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock