Dlaczego usunięcie naklejki legalizacyjnej jest tak trudne? 

Jeśli użytkownik spróbuje oderwać nalepkę bez żadnego przygotowania, a więc po prostu zacznie podważać ją paznokciem lub żyletką, z całą pewnością nie uda mu się zerwać całej jednym ruchem. Będzie odrywał po fragmencie – i to połowę grubości folii, a druga połowa zostanie na szybie.

Wynika to z konstrukcji naklejki. Nalepka legalizacyjna z numerem rejestracyjnym składa się z dwóch połączonych folii. Jedna z nich (spodnia) zawiera wypełnienie hologramu tła, a druga (wierzchnia) pierwszą warstwę hologramu wraz z numerem rejestracyjnym i symbolem kraju rejestracji. Dzięki takiej budowie znacznie trudniej o jej podrobienie, a więc bezprawne korzystanie z kradzionych tablic rejestracyjnych (oraz kradzież samej nalepki). W związku z tym nawet „prawidłowe” (zgodne z poniższą instrukcją) usunięcie naklejki może się wiązać z koniecznością zdjęcia dwóch warstw osobno. Nalepka może się bowiem rozwarstwiać.

 

PLAK PPL PIANKA DO CZYSZCZENIA SZYB I LUSTER 500ml

 

Co będzie potrzebne do usunięcia nalepki kontrolnej z szyby samochodu? 

Przed przejściem do zrywania nalepki należy przygotować:

  • Przedmiot umożliwiający podważenie – możliwie najbardziej cienki. Dobrze sprawdzi się żyletka lub skalpel.
  • Źródło ciepła – gdy pojazd ma być przerejestrowany latem, jego użytkownik jest w bardzo komfortowej sytuacji. Może bowiem wystarczyć wystawienie pojazdu na pełne słońce w upalny dzień. Jednak pochmurną porą, jesienią czy zimą będzie konieczny dostęp na przykład do suszarki do włosów z gorącym nawiewem.
  • Rozpuszczalnik – benzyna ekstrakcyjna lub zmywacz do paznokci (koniecznie z acetonem!) sprawdzą się doskonale.
  • Kilka szmatek.

 

Gąbka do szyb i lusterek INTERTEC

 

Jak usunąć naklejkę z szyby samochodu? 

Sam proces usuwania nalepki jest bardzo prosty, konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie samochodu. Całość można ująć w kilku krokach:

  1. Podgrzej szybę czołową – wystaw więc pojazd na kilka godzin na pełne słońce albo ogrzej szybę samodzielnie, przy pomocy suszarki. Ta druga metoda jest bardziej angażująca, jednak znacznie szybsza. Przez kilka minut należy kierować ciepły nadmuch na wewnętrzną stronę szyby (od środka pojazdu). Głównym celem będzie oczywiście przestrzeń z naklejką, należy jednak pamiętać, by podgrzewać szybę maksymalnie równomiernie na zdecydowanie większej powierzchni. Kierowanie nadmuchu wyłącznie na naklejkę, zwłaszcza w mroźny dzień, gdy szyba jest ogólnie chłodna, może doprowadzić do pęknięcia szkła!
  2. Podważ naklejkę – po odpowiednim podgrzaniu szyby klej pod naklejką zacznie się delikatnie topić. Dzięki temu zarówno podważenie, jak i zdjęcie nalepki będzie znacznie łatwiejsze. Można tutaj postępować na trzy różne sposoby:
  • podważ jeden róg,
  • ułóż żyletkę lub skalpel wzdłuż pionowego boku nalepki i podważ cały bok,
  • podważ dwa rogi leżące przy pionowym boku.

W każdym przypadku należy robić to ostrożnie i powoli, tak, by najpierw sprawdzić, czy szyba jest odpowiednio podgrzana. Jeśli nalepka będzie odchodziła z bardzo dużym trudem, warto dogrzać szybę lub ogrzewać ją przez cały czas dalszego zdejmowania (równocześnie z odklejaniem).

  1. Zdejmij naklejkę – jeśli podważyłeś jeden róg, ciągnij palcami za ten narożnik. Jeśli za dwa lub cały bok, odrywaj nalepkę, trzymając górny i dolny narożnik. Możesz zdejmować ją samym palcami albo pomagać sobie żyletką czy skalpelem – przez cały czas przesuwając ostrze pod naklejką. W tym przypadku pamiętaj oczywiście o ostrożności, tak, by nie zarysować powierzchni szyby.

 

SONAX XTREME PŁYN DO MYCIA SZYB PUREWATER - 500 ml

 

Jak usunąć klej po naklejce z samochodu? 

Pamiętaj, że podczas zdejmowania nalepki może się ona rozwarstwić. Możliwości są więc trzy: albo naklejka odejdzie od razu cała, albo zejdzie jej wierzchnia warstwa, a spodnia zostanie na szybie, albo pozostanie po niej trochę kleju i resztki folii. W każdym przypadku przyda ci się prosty sposób na to, jak usunąć ślady po naklejkach na samochodzie.

W przypadku potrzeby zdjęcia drugiej warstwy postępuj zgodnie z instrukcją dotyczącą odklejania nalepki: podgrzej i odrywaj palcami albo z wykorzystaniem cienkiego ostrza.

Jeśli chcesz tylko usunąć klej po naklejce z szyby samochodu albo drobne pozostałości folii, wykorzystaj w tym celu przygotowany rozpuszczalnik i szmatki. Jedną ściereczkę nasącz benzyną albo zmywaczem do paznokci, a pozostałe ułóż na desce rozdzielczej pod nalepką (tak, żeby w razie spłynięcia rozpuszczalnika panel się nie odbarwił). Nasączoną szmatką pocieraj pozostałości na szybie, aż do ich całkowitego rozpuszczenia i usunięcia. Pod koniec warto przemyć szybę przeznaczonym do tego środkiem. Dzięki specjalistycznemu płynowi można pozbyć się na przykład powstałych smug.

 

Preparat do mycia szyb MOJE AUTO, 650 ml

 

Jak przykleić nową naklejkę legalizacyjną? 

Przylepienie nowej naklejki wymaga dokładnego wymycia szyby. Najdrobniejsze zabrudzenia, a przede wszystkim zatłuszczenie jej powierzchni mogą sprawić, że nalepka niedokładnie przywrze do szkła. Tutaj ponownie sprawdzi się wspomniany preparat do mycia szyb samochodowych – takie środki mają dodatkowo właściwości odtłuszczające.

Po jej umyciu wystarczy zdjąć folię ochronną z przedniej strony naklejki (tej, na której widoczny jest numer rejestracyjny) i przyłożyć nalepkę do szyby od wewnętrznej strony pojazdu, docisnąć, po czym odkleić tylną folię ochronną. Pod sam koniec wystarczy ponownie kilkukrotnie docisnąć nalepkę do szkła palcami, tak, by upewnić się, że obie jej warstwy dokładnie przylgnęły do szyby.

 

Plak ściereczki do szyb cytryna limonka 24szt

 

W którym miejscu szyby powinna znaleźć się naklejka? Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 22 lipca 2002 roku należy przykleić ją w prawym (z punktu widzenia osoby znajdującej się wewnątrz samochodu) dolnym rogu szyby czołowej. Ważne jest to, by wycieraczki będące w stanie spoczynku nie przykrywały nalepki – jeśli ta będzie niewidoczna, użytkownik pojazdu może otrzymać mandat w wysokości 500 złotych.

Okazuje się więc, że zarówno zdjęcie, jak i przyklejenie nowej nalepki legalizacyjnej może być naprawdę proste. Wystarczy odpowiednie przygotowanie samochodu i odrobina cierpliwości. Wyposaż się więc w odpowiednie produkty i spróbuj zrobić to sam!

Więcej artykułów znajdziesz w dziale Poradniki na Empik Pasje.

 

Zdjęcie okładkowe: źródło – Shutterstock / BrunoK1