Czas bycia młodszą i starszą młodzieżą to bardzo często moment, w którym czytelnicze zainteresowania idą w stronę psychologii – zarówno jeśli chodzi o szukanie pomocy, jak i umiejętności wywierania wpływu, czy zrozumienia mechanizmów działania ludzkiego mózgu. Warto wychwycić tę młodzieńczą ciekawość przełamując stereotypy, że książki psychologiczne dla młodzieży są zbyt poważne i przydają się dopiero w dorosłym życiu. Zaryzykuję stwierdzenie, że jest przeciwnie.

Okres dojrzewania i przemiany w młodego człowieka to czas wielu niepokojów, wątpliwości a często poważnych problemów, w których mogą pomóc odpowiednio dobrane lektury. Zwłaszcza, jeśli nastoletni czytelnik nie chce bądź nie umie podzielić się swoimi przeżyciami z dorosłymi, albo nie ma u kogo szukać wsparcia. Książka jest wtedy najlepszym rozwiązaniem. Czy czytanie naprawdę może pomóc? Oczywiście. Już sam fakt, że ktoś napisał książkę na temat, którego poszukuję nastolatek, daje mu poczucie, że nie jest ze swoimi pytaniami czy kłopotami sam.

Pod pojęciem książki psychologiczne dla młodzieży możemy zmieścić zarówno tytuły popularnonaukowe, naukowe jaki i poradniki czy powieści. Każda forma jest tak samo wartościowa, pod warunkiem, że rozwija młodego czytelnika w tematyce, która go interesuje, lub rozwiązuje jego problem.

Dobre książki psychologiczne dla młodzieży - lista

  • „W pułapce myśli dla nastolatków”

Zaczynamy od tytułu niosącego pomoc w stresach, lękach, stanach depresyjnych, czyli trudnościach na które jest dziś narażony każdy nastolatek. Mamy tu elementy terapii i treści wzmacniające, wspierające młodego człowieka nie tylko w przetrwaniu skomplikowanego czasu dorastania ale też w budowaniu życia w zgodzie ze sobą. 
 

książki psychologiczne dla nastolatków w pułapce myśli
 

  • „Co robić, gdy brakuje ci odwagi?”

Pozycja ukierunkowana na pracę z lękiem społecznym, nieśmiałością, wycofaniem. Znajdziemy w niej konkretny trening psychologiczny, który pomoże czytelnikowi wprowadzić własne, ale oparte na wiedzy naukowej i badaniach, procedury radzenia sobie z lękami. Ważny tytuł, zwłaszcza w ostatnich latach.
 

poradnik psychologiczny dla nastolatków co robić gdy brakuje ci odwagi
 

  • „Lęk off”

Dorosłym często wydaje się, że życie nastolatków to zabawa i beztroska. Tymczasem jest to czas przemian, podejmowania decyzji, zależności od dorosłych w domu i szkole oraz szczególnej wrażliwości na ocenę innych. Życie w ciągłym napięciu to prosta droga do nieustannego lęku. Ta książka psychologiczna dla młodzieży to takie lękowe pogotowie. Są w niej informacje, ale też testy i sposoby na radzenie sobie w chwilach dużego niepokoju.
 

Ksiązki psychologiczne dla nastolatków Lęk Off
 

  • „Stres out”

Poza lękami młodzież boryka się z dużym poziomem stresu. Obowiązki domowe, szkoła, zajęcia dodatkowe, przygotowania do wkroczenia w dorosłość, pierwsze miłości, równoległe życie w social mediach – tu naprawdę dużo się dzieje. Ta książka psychologiczna dla młodzieży zgodnie z podtytułem pomaga „Przejąć kontrolę nad stresem”. Bo choć samego stresu z życia nie da się wyeliminować, to można nauczyć się z nim postępować.
 

Książki psychologiczne dla młodzieży stres out
 

  • „Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić?”

Zdarza się, że największym problemem nastolatka są ciągłe tarcia z rodzicami. Znajdziemy wiele poradników dla mamy i taty na ten moment rodzinnego życia, ale dopiero Dean Burnett postanowił wesprzeć młodszą stronę międzypokoleniowych sporów. W książce zamieścił badania, analizę czynników psychologicznych, perspektywę rodzica, konkretne porady i bardzo dużo humoru. A nic tak nie łagodzi rodzinnych nieporozumień jak humor i dystans właśnie.
 

Poradnik dla nastolatków Dlaczego rodzice tak cię wkurzają
 

  • „Przemoc. Podręcznik przetrwania dla nastolatków”

Przemoc to najgorsza część dorastania. Dzisiejsza młodzież nie dość, że może doświadczyć jej w domu, w szkole, to jeszcze w Internecie. Wielu dorosłych niestety przymyka na nią oczy, wielu zwyczajnie nie umie pomóc młodemu człowiekowi. I dlatego ta książka jest tak ważna. Praktyczny i inspirujący przewodnik napisany przez autorkę, która sama przemocy doświadczyła. Warto przeczytać.
 

Poradnik dla nastolatków
 

  • „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi dla nastolatek”

Poradnik będzie przydatny, jeśli nie do końca radzisz sobie z relacjach z innymi. Znajdziesz w nim sposoby na rozładowywanie napięć międzyludzkich, wywieranie wpływu, czy branie odpowiedzialność za błędy bez utraty poczucia własnej wartości. To książka wspierająca budowanie relacji przy jednoczesnym pozostaniu wiernym samemu sobie.
 

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi dla nastolatek
 

  • „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”

Czasami największym wsparciem może być moment, gdy dowiadujemy się, że z danym problemem nie jesteśmy sami. Że inni też tak mają i znaleźli sposoby, jak sobie radzić. Ta książka nie jest poradnikiem, tylko zbiorem rozmów, który można określić pierwszą pomocą psychologiczną dla młodzieży. Warto przeczytać.
 

Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze
 

  • „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem”

Jedna z najlepszych książek dla młodzieży kilku ostatnich lat. W dodatku polska i jak najbardziej opisująca nasze realia. Napisany przez nauczyciela i psychologa poradnik odpowiada na najczęstsze pytania nastolatków. W dodatku z odwołaniami do ich ulubionych dzieł kultury i popkultury. To jest jak plaster na nastoletnie bolączki. Książka do przeczytania przez dzieci i ich rodziców – pomoże jednym i drugim.
 

Szkoła bohaterek i bohaterów Staroń
 

  • „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie ze złem”

O ile pierwsza część poradnika Przemka Staronia była dla młodszych nastolatków, ta jest dla starszej młodzieży. Forma podobna ponieważ książka jest kontynuacją poprzedniego tytułu, za to tematy znacznie trudniejsze. Jest o radzeniu sobie ze wstydem, z lękiem, z manipulacjami, niskim poczuciem własnej wartości, wycofaniem, prześladowaniem – mocna rzecz, w której na pewno znajdziecie trudności, z jakimi borykacie się wy lub wasi przyjaciele.
 

Szkoła bohaterek i bohaterów 2
 

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com